Balıkçılar Meydanı Neden..,

28 Ekim 2018 Pazar , 21:49
Okunma: 1397
0 Yorum

Hala açılmadı?

 
Balıkçılar Meydanı ihalesi 29.04.2016 tarihinde ihale edildi, 
 
28.04.2017 tarihinde bitecekti, 
 
İhale süresi bir yıldı,
 
2017 yılında bitmedi,
 
 
Bilgi Edinmeden sorularımızı sorduk,
 
Gelen yanıtta, “İhale bedeli 6.105.000,00 TL olan "Balıkçılar Meydanı Yapılması" yapılması işinin yüklenicisi Hazar-Tek İnş. Taah. Metal ve Yapı Prj. San. Tic. Ltd. Şti.' dir. İş bitim tarihi 28.04.2017 olan söz konusu iş için, yükleniciden kaynaklanmayan nedenlerle 26.07.2017 tarihine kadar süre uzatımı verilmiştir.” Denildi, 
 
2018 yılında, inşaat hala devam ediyordu,
 
Ve hala balıkçılar meydanı projesi hayata geçmedi,
 
İddialara göre, “Kesin kabul olmamış, geçmişe dönük geçici kabul var”
 
Balıkçılar Meydanında bir güvenlik de yokmuş!
 
Vahim iddialar var,
 
“Yapı Kullanım alınamıyor, asansör problemi var. İmar Dairesi onaylamıyor”

“Yüklenici firmanın kamuya olan borçlarından dolayı temiz kağıdı alamıyor”
 
Bu iddiaları Cimer üzerinden sorduk!
 
Gelen cevabı sizlerle paylaşacağız, 
 
Ancak asıl merak ettiğimiz bir konu var,
 
28.04.2017 tarihinde, yüklenici tarafından teslim edilmeyen Balıkçılar Meydanında bulunan dükkanlar kiraya verilemediğinden, kira kaybından dolayı ortada kamu zararı var mı, yok mu?
 
Aziz kocaoğlu bu konuda ne düşünmekte?
 
Daha önceki yazılarımızda, yer verdiğimiz bir ihbar vardı,
 
 “ Nivent Hanım yazılarınızı takip ediyorum, Balık Hali Meydanın Müteahhit'i Şantiyenin elektrik faturasını uzun zamandır ödemiyormuş. Bu da önemli yekun tutuyormuş. Bunun üzerine Tedaş Şantiyenin elektriğini kesmiş. Bunun üzerine Buğra Bey Tedaş’a telefon açıp Şantiyenin elektriğini açtırmış. Buğra Bey Müteahhit'in borcu için makamın gücünü kullanıyor. Yap.İş.Dair.Başkanlığındaki personeller Buğra bey'in bir telefonla Şantiyenin telefonunu açtırmasını şaşırmışlar.Bu doğru bilgidir.”
 
Bu ihbar üzerine Bimer üzerinden sorularımızı sormuştuk,
 
Sn yetkili
 
1- İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, Kemeraltı Balıkçı Meydanı inşaat süresinde elektrik borcundan dolayı şantiye elektriği hangi tarihte kesilmiştir?
2- Elektrik borcu hangi tarihte ödenmiştir?
3- Aşağıda haber linkini verdiğimiz haberde, iddia edildiği gibi telefon açılarak mı elektrik kullanıma açılmıştır?
4- Rica ile kesilen elektrik açılıyor mu?
 
Gediz Elektrik tarafından cevaplanan yazıda,

“..,Şirketimize yaptığınız başvurunuzun belirlenen standart süre içinde sonuçlandırılmadığı tespit edilmiştir. Söz konusu gecikme  nedeniyle tarafınıza 25 TL tutarında ödeme yapılabilmesi için İBAN bilgisine..”
 
Gelen yazı üzerine Gediz Elektriği aradık ve net cevap istedik,
 
Bu kez gelen yanıtta,
 
“İlgi yazınızda, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Kemeraltı Balıkçı Meydanına ait şantiye elektriğinin hangi tarihte kesildiğini, borcunu hangi tarihte ödediğini, borç ödenmeden enerjinin açtırılıp açtırılmadığını sormaktasınız.Anayasa'nın Özel hayatın gizliliği başlığındaki 20. Maddesinde ve Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesi Ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmeliğin Güvenlik başlığındaki 5. Maddesinde yer alan hükümler gereği farklı bir isim adına kayıtlı olduğu tespit edilen kullanım yeriyle ilgili olarak bilgi paylaşımında bulunamayacağımızı belirtiriz.Gerekli kontroller Şirketimiz tarafından yapılmış olup, bilgiler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile paylaşılmıştır.”
 
Gelen yanıttan anlaşılacağı üzere bilgiler Enerji Piyasa Düzenleme Kurumu ile paylaşılmış, gelen yazıyı ilgi tutup EPDK yollayacağız.
 
Balıkçılar Meydanı yeni yıla girmeden açılır mı dersiniz?
 

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu iddialara cevap verirse seve seve yayınlarız.   


Kaynak: