Ege’de Sonsöz’e iade-i itibar:

30 Ekim 2016 Pazar , 10:09
Okunma: 844
1 Yorum

Kapatma kararı kaldırıldı!

 

OHAL sürecinin başında 27 Temmuz’da yayımlanan 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile adı kapatılan gazeteler listesinde yer alan Ege’de Sonsöz, 675 sayılı kararname ile o listeden çıkartıldı. İzmir’de yaklaşık 7 yıldır yayın yapan Ege’de Sonsöz Gazetesi hakkında FETÖ soruşturması kapsamında alınan kapatma kararı, yayımlanan düzeltme kararnamesi ile kaldırılmış oldu. Karar, Ege’de Sonsöz çalışanları ve okurları arasında sevinçle karşılandı.

 27 Temmuz yayımlanan kararnamede isimlerinin yer almasına çok şaşırdıklarını, kararın şokunu uzun süre atlatamadıklarını söyleyen gazetenin İmtiyaz Sahibi Fahrettin Dokak, “Yayın hayatı boyunca FETÖ ile mücadele etmiş ve bu ihanet şebekesinin karşısında dimdik durmuş bir yayın organı olarak bu örgütle ilişkilendirilmiş olmanın tarifsiz acısını yaşadık. Bugün bu vahim hatadan dönülmüş olmasının sevincini yaşıyoruz.

Çünkü Ege’de Sonsöz FETÖ’nün elebaşı Fethullah Gülen’e devlette, kamuoyunda en güçlü olduğu yıllarda muhalefet etmiş, Gülen tarafından bizzat dava edilmiş, yaklaşık dört yıl boyunca (2009-2013) yargı önünde karşı karşıya gelmiş bir kurumdu. Hain darbe girişiminden sadece iki gün önce 13 Temmuz’da FETÖ’nün Türkiye imamı olduğu iddia edilen ve halen yurtdışında kaçak listesinde yer alan Mustafa Muhammet Günay’ın 2014’te açtığı davadan beraat etmiş. Yayın hayatı boyunca Gülen’in imamlarıyla, savcılarıyla ve de devletteki diğer uzantılarıyla karşı karşıya gelmiş bir gazetedir.  Hal böyleyken ve de bu kadar net iken alınan bu kararın vahametini süreç boyunca kamuoyuna yönelik yaptığımız açıklamalarla duyurduk. Hain örgütün her kademeden yöneticisiyle karşı karşıya geldiğimiz davaların yanı sıra Ergenekon, Balyoz başta olmak üzere İzmir merkezli Askeri Casusluk, Büyükşehir Belediyesi gibi FETÖ örgütünün belirli bir kesimi hedef aldığı kumpas davalarında Ege’de Sonsöz’ün kararlı yayınlarını hatırlattık. Neyse ki tepeden tırnağa hatalı olan bu karar resmen 3 aya yakın süre kalmış olsa da fiilen sadece 24 saat uygulandı. Çünkü sürecin başından itibaren birkaç kez görüşme fırsatı bulduğumuz İzmir Milletvekili Başbakan Binali Yıldırım’ın “Bu yanlışı düzelteceğiz, merak etmeyin” sözünün gereği olarak Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından uygulanan erişim yasağı 24 saat içinde kaldırıldı.

Malum örgütün elebaşı ve imamlarıyla her daim davalık olan Ege’de Sonsöz’ün FETÖ soruşturmasına kim tarafından hangi maksatla dâhil edildiği sorusu bundan sonra hukukun çözmesi gereken bir sorudur. Ege’de Sonsöz ailesi olarak üç aydır yaşadığımız maddi-manevi işkencenin hesabının hukuk önünde aranacağının ve de sorulacağının garantisini veriyoruz. İlk günden itibaren ‘süreci sulandırmaya yönelik karşı operasyon’ olarak gördüğümüz bu hatadan dönüldüğü için mutluyuz. Başta Sayın Başbakan Binali Yıldırım olmak üzere yanlışın düzeltilmesinde emeği geçen herkese Ege’de Sonsöz ailesi adına teşekkür ediyorum” dedi.


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 30.10.2016 14:14:58

  • Cesamin Özkan
  • Aslında sorunun kaynağı bakış açısından ve kafaya göre durumu algılamakta yatıyor. Mağdur olma durumunun kaynağı buradan hayat buluyor. İzlerin yani at ve it izlerinin karışmış olmasından yakınılıyor. Oysaki ortada sadece ve sadece it izleri var. Sadece itlerin türleri anlamında iz karışımı söz konusu. Ve atlar hiç bir zaman itlerin seyrettiği alanlarda dolaşmaz. Sorunun çözümü zor çünkü iz konusunda ve iz sürme anlamında yapılan işler ve yapanlar en başta sorun.