Alaçatı Port İnşaatı..,

03 Kasım 2016 Perşembe , 12:19
Okunma: 2303
0 Yorum

Yasa ve yönetmeliklere uygun mu?

 

Alacatı Port yetkilileri Temiz İzmir Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Mutlu Tuncer'e   dava açmışlar.

Dava konusu  basın yoluyla saldırı.

Bu yöntem yeni moda oldu!

Basın mensubu soru sormayacak,,

 

Basın mensubu eleştirel yazılar yazmayacak,

Basın mensubu reklamı alacak vira bismillah öve öve bitiremeyecek.

Gazetenin sağında, solunda reklamları olacak tek kelime etmeyecek!

KUSURA BAKMAYIN BEYLER BİZDE DURUM FARKLI!!!

Mutlu Tuncer'in davasına bizde müdail olmak istiyoruz.

Bizimde sorularımız var!

Daha önce de sormuştuk, gelen yanıtları sizlerle paylaşmıştık.

Herhalde unutuldu bir kez daha yinelemeye başlayalım.

Nisan 2016 yılında yazdığımız yazıyı bir kez daha paylaşalım sonrasını diğer günlere saklayalım.

 

Kurum görüşleri alınmadan..,

 

Çeşme Alaçatı-Port inşaatının dokunulmazlığına DSİ engeli.

Alaçatı - Porti  DSİ'den izin alma gereği duymamış.
 
Oysaki, “İl, ilçe ve belde gibi büyük ve orta ölçekteki planlı yerleşim yerleri ile mevzii planlara göre yapılan küçük ölçekteki her türlü yerleşim birimlerine ait imar planlarının düzenlenmesi esnasında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) tedbir ve tavsiyelerine titizlikle uyulacaktır.” Denilmekte.
 
Alaçatı – Port devlet kurumu mu?
Kamu menfaati için mi çalışmakta?

Her ikisi de olmadığına göre bu gücü kimden, hangi gerekçe ile almakta?
 
İZSU bu konuda ne yapmakta?
 
Görülen o ki hiçbir şey!

Temiz İzmir DerneğiDSİ'ye sordu,

“İzmir ili, Çeşme ilçesi, Alaçatı otoban kavşağı yakınında Azmak Deresine malzeme dökülerek dolgu yapıldığı, hafriyatı Urla Belediyesine ait araçların taşıdığı, alanın baraj havzası olduğu ve Azmak Deresinin özel mülkiyete ait alanda olması halinde dahi fiili derelerin doldurulamayacağı" belirterek gereğinin yapılmasını talep ettik.
 
Gelen cevap çok net;
 
"Malzeme dökümü yapıldığı bildirilen bölgede, yazımız ekindeki haritada san renk ile işaretlenen Alaçatı Mahallesinin kuzeyinden ve Şadlık Tepeden doğarak Karşıyaka Azmağına mansaplanan dere yatağı görülmektedir. Ancak, haritada sarı renk ile işaretlenen dere yatağının İzmır-Çeşme Otoyol çalışmaları esnasında yaklaşık 150,00 metre batıya doğru deplase edildiği tespit edilmiştir. Alaçatı Mahallesinin kuzeyinden ve Şadlık Tepeden doğarak Karşıyaka Azmağına mansaplanan derenin fiili yatağı yazımız ekinde mavi renk ile işaretlenen güzergâhtır. Söz konusu döküm yapılan saha, Alaçatı Vali Kutlu Aktaş Barajı havzası içerisinde kalmamaktadır. Sahanın SİT alanı olup olmadığına dair İdaremizde bilgi ve belge bulunmamaktadır."
 
"Yazımız ekinde mavi renk ile işaretlenmiş olan dere yatağının, 167 ada, 1 parsel numaralı taşınmaz içerisinde kaldığı ve bu parsele hafriyat döküldüğü belirlenmiştir. Söz konusu parselin tahdit ve tespitinde fiili dere yatağı yok sayılarak ve İdaremizden görüş alınmadan işlem yapılmışür. Bu nedenle, ilgili parselin tahdit ve tespit işlemim yapan Çeşme Belediye Başkanlığı tarafından, söz konusu parselde mavi renkle işaretli güzergahta; kadastral ve imar planlarına işlenmek üzere, 2 metre yüksekliğinde, 3 metre taban genişliğinde, 7 metre üst açıklıklı ve 1/1 şevli trapez kesitli kanal yapılarak, kanalın sağ veya sol sahilinde ise 5 metre genişliğinde servis yolu bırakılması gerektiği belirlenmiştir. Dere yatakları ile ilgili çalışmalarda 2006/27, 2010/5 Sayılı Başbakanlık Genelgeleri, ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun hareket edilerek dere yataklarında yapılacak ış ve işlemlerde mutlak suretle Kuruluşumuzdan izin alınmalıdır."
 
Hani izinleriniz?
 
Bize yollanan bu yazının bir örneği Çeşme Belediyesi ve İZSU'ya gönderilmiş olmalı. Peki ilgili belediye ve İZSU yetkilileri bu konuda ne yapmaktadır?
 
167 Ada 1 parselde bulunan izinsiz dökümler kaldırıldı mı?
 
Cezalar kesildi mi?
 

 


Kaynak: