Aman Başkan!!!

14 Nisan 2019 Pazar , 19:16
Okunma: 2063
1 Yorum

"TESTİ KIRILMADAN ÖNCE"

 

Sayın Soyer, bırakın makam aracınızın arkasına taktırdığınız, bisiklet taşıma aparatını,

 
Siz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanısınız,
 
Zaten, İzmir gündeminin en başındasınız,
 
Siz popülist söylemlerle, popülizm yapıyor olabilirsiniz,
 
Testi kırılmadan önce biz sizi uyarmak istiyoruz,
 
2019 Yılı sonunda eskisi sona erecek olan, “AKILLI ÜCRET TOPLAMA SİSTEMİ” ihalesi teknik ve idare şartnamenin ESHOT tarafından tamamlanmak üzere olduğu, şartnamelerin son kontrollerin yapılmakta olduğu ve nihai haline bu hafta getirileceği konusunda bilgiler ortalıkta dolaşmaktadır.
 
Söz konusu şartname ile ilgili sorularım aşağıdadır: 
 
Teknik şartnamenin birçok hata ile dolu olduğu, satın alınacak sistem, donanım ve hizmettin nitelik ve niceliğinden ziyade gereksiz teknik ayrıntılar içerdiği doğru mudur?
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan ve kusursuz çalıştığı iddia edilen “Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi” bünyesinde zaten bulunan akıllı durak, filo ve araç takip sitemi, otobüs içi ve dışı yolcu bilgilendirme sitemlerinin ihaleye konu edildiği doğru mudur? 
 
Zaten elde mevcut olan 1800 adet validatörün  (ücret toplayan, İzmirim kartın basıldığı elektronik cihaz) ve araç içi 300 adet lcd ekranının, 300 adet durak bilgilendirme ekranının yeniden satın alınacağı,  satın alınması düşünülen validatörlerin mevcut olanların nerdeyse aynı teknik özeliklere sahip olduğu doğru mudur?
 
Mevcutta gps konumlarını alan vegprsaracılığa sisteme ileten donanıma sahipken. Önceleri gayet sağlıklı çalışan Akıllı Durak bilgilendirme ve Araç Takip sistemleri varken ve gprs iletişim maliyetleri yüklenici firmalar tarafından karşılanmaktayken, Beacon ( Bluetooth Tabanlı Etkileşim Teknolojisi) tabanlı durağa yaklaşan araçları tespit etmeye çalıştığınız ve ihale maliyetini arttırdığınız doğru mu?
 
Mühendislerinizin C,C+++ bilmesi yüzünden, validatör üzerinde ki  yazılımları bu yazılım dillerinde istediğiniz ve bu yüzden ihaleye katılacak firmalarının sayısının kısıtlanacağı ve maliyet artışı yaratacağı doğru mudur?
 
Satın alınacak sistem de, ESHOT ve İBŞB tarafından ortak ve farklı ihtiyaçlar için, değişik firmalardan satın alınan ”Ulaşım Planlama Sistemi”“Tam Adaptatif Trafik Denetleme ve Kontrol Sistemi”, “ESHOT Karar Destek Sistemi”, “Akaryakıt Otomasyon Sistemi”,  “Plaka Tanıma Sistemi”, “İZELMAN Otopark Sistemi”, “GRAND Plaza Akıllı Tuvalet Sistemi”,  “İZULAŞ Bisiklet Kiralama Sistemi” ve yine Tam Adaptatif Trafik Denetleme ve Kontrol Sistemi bünyesinde bulunan “Otobüs İçi Yolcu Bilgilendirme Sistemi”, “Durak Yolcu Bilgilendirme Sistemi”, “Otobüs İşletme Sistemi” gibi çok sayıda sistemle haberleşmesinin konu edildiği doğru mu? Bu husus maliyet artışını, elma ve armutları aynı küfeye koyarak sistem işletile bilirliği konusunda zorlukları ve işin zamanında tamamlanmama risklerini birlikte getirmez mi?
 
Sayın Tunç SOYER, göreve yeni başlamanız sebebiyle, yazımızın başında belirttiğimiz gibi “Testi Kırılmadan Önce” sizi uyarmak isteriz, yukarıda yazılı iddialar doğru ise İdari ve Hukuki problemler yaşayabilir, daha önce Elektronik Ücret Toplama ihalesi geçişinde olduğu gibi bir süre için kağıt bilete geçmek zorunda kalıp, prestij kaybı yaşaya bilirsiniz. Size yapılması gerekenler ile ilgili olarak en içten iyi niyetimle birkaç tavsiye vermek isterim, ihaleyi “Elektronik Ücret Toplama” ile sınırlayıp, filo takip ve durak bilgilendirme sistemi ihtiyacı var ise ayrı ihale açın, bu husus diğer ihalelerin aksine size maliyet tasarrufu ve işletme kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca şunları kendinize sorun, Aziz Beyden size miras kalan bürokratlarınız işlerini bilmiyorlar mı? Yoksa fazlasıyla işlerini iyi biliyorlar da yüksek maliyetli “Adrese Teslim İhale” peşindeler mi? 
 
Biz haber peşinde değiliz, adını İzmir’den alan Temiz İzmir Derneği ilimizde yaşanan her türlü olumsuzluğu kamuoyu ile paylaşmayı ilke edindik,
 
Aman başkan,  söz konusu şartname ile ilgili sorularımızı dikkate alın, konuyu çok yakın takip ediyoruz!
 


Kaynak:

Etiketler:

  • Aman,
  • Başkan!!!,  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 17.4.2019 23:40:17

  • Melih
  • İşi bilmiyorlardır tabii ki başka ne olabilir değil mi? Aklımıza adrese teslim ihale hiçççç gelmiyor niye gelsin hiççç öyle şey olur mu? Bugüne kadar hiççç olmamıştır değil mi?