Aziz Başkan bu iddialara..,

17 Eylül 2018 Pazartesi , 21:08
Okunma: 1879
7 Yorum

Bir cevabımız var mı?

 

Geçtiğimiz günlerde Egeli Sabah Gazetesi Ertan Gürcaner’in haberinden sonra, derneğimize gelen belgeleri sorumluluğumuz gereği bugün İzmir Valiliği Mahalli İdareler İl Müdürlüğü’ne teslim ettik.
 
Bugün Valiliğe teslim ettiğimiz dilekçeyi sorumluluğumuz gereği paylaşıyoruz, inceleme sonucunu da sizlerle paylaşacağız,
 
Egeli sabahta yer alan haberin linki
 
 

  

TC

İZMİR VALİLİĞİ MAHALLİ İDARELER İLMÜDÜRLÜĞÜ’NE

 

“Toplu Ulaşım Yönetimi ve Öncelik Sistemi” projesi kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ihaleler hakkında;

1-      Genel Müdür Raif CANBEK tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Trafik ve Denetim Şube Müdürlüğüne 16.06.2017 tarihinde yazılan yazıda eksiklikler kalem kalem  bildirilmiş midir? 

2-      Genel Müdür Raif CANBEK tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Trafik ve Denetim Şube Müdürlüğüne 12.07.2017 tarihinde yazılan, “Filo Takip faaliyetlerinin aktif hale gelmesini engelleyen bazı donanım ve yazılım sorunlarının devam ettiği görüldüğü hakkında yazı yazmış mıdır?

3-      12.07.2017 tarihli yazıda Genel Müdür Raif CANBEK proje kapsamında yaşanan sorunlar ve eksikler nedeni ile faaliyetlerimiz etkin bir şekilde yerine getirilemediğini yazmış mıdır?

4-      Projede geçmişe dönük konum verileri, geçmiş sefer ve kilometre bilgileri gibi kayıtlar ile kamera kayıtlarının elde edilmesinde problemleri yaşanmakta mıdır?

5-      Bu sorunlar yaşanıyorsa, yüklenici firmaya cezalar kesilmiş midir?

6-      Kesin Kabul yapılmış mıdır?

7-      İhaleye kaç firma katılmış ve hangi firmada ne bedelle kalmıştır?

8-      25.07.2017 tarihinde genel sekreter Buğra Gökçe tarafından eksik ve arızalı ekipman listesi oluşturulmuş mudur? Eksik ve arızalı sistem giderilmiş midir?

9-      Genel Müdür Raif CANBEK tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Trafik ve Denetim Şube Müdürlüğüne 12.12.2017 tarihinde yazılan yazıda sorunlar giderilmiş midir? Bu sorunlar ayrı ihalelerle mi giderilmiştir? 

 • Donanım Sorunları
 • Kamera Kaydı Sorunları
 • Yazılım Sorunları
 • İZUM Uygulaması Sorunları

10-  12.01.2018 tarihli yazıda genel sekreter Dr Buğra Gökçe tarafından imza altına alınan ve İBB meclisinin 15.09.2017 tarih ve 15.1081 sayılı Kararında “sistem entegrasyonu sağlanmıştır..,” şeklinde bir karar alınmıştır. Oysaki yukarıda sıraladığım tarihlerde sistemin oturmadığı konusunda birçok yazışma yapılmıştır. Sistemde aksaklıkların olduğu biline bilene meclis kararı nasıl alındığının incelenmesini talep etmekteyim.

11-  İBB meclisinin 15.09.2017 tarih ve 15.1081 Sayılı Kararında “sistem entegrasyonu sağlanmıştır.” Şeklindeki karara rağmen 20.02.2018 tarihli ESHOT Daire Başkanı Sevcan Tınaztepe tarafından E- imzalı yazıda sorunlu donanımlara yüklenici tarafından müdahaleler devam etmekte..,” şeklindeki yazının nedeninin açıklanması. Yine aynı yazıda yer alan “İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulumu tamamlanmış olan TAM ADAPTİK Trafik Yönetim Denetim ve Bilgilendirme Sistemi yapılması işinin işletilerek sistemin ayakta tutulması ile garanti kapsamı dışındaki onarım işlerine ait hizmet alım işi teknik şartnamesi hazırlanmış. SİSTEMİN AYAKTA KALMASI İÇİN neden bir başka ihaleye gerek duyulduğu konusunda bir inceleme yapılması. İhale sonrası sistemin ayakta kalması için ihale yapılması şaşırtıcı olduğu kadar bir o kadar düşündürücüdür.

12-  ESHOT Genel Müdür yardımcısı Turgay Akkaya tarafından Çiğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan “Egekent Aktarmadan hareket eden 346 Nolu Evka 5-Egekent Aktarma hattında çalışan araca ait araç içi kamera görüntüleri talep edilmektedir…, TALEP EDİLEN ZAMAN ARALIĞINDA BAHSE KONU ARACA AİT KAMERA KAYDI BULUNAMAMIŞTIR.”

13-  SİSTEMİN ÇALIŞMADIĞI ESHOT ile Polis Merkezi yazışmaları doğrulamaktadır. 15.03.2018 tarihli ESHOT Genel Müdür yardımcısı Turgay Akkaya tarafından Çiğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan yazıda, “820 nolu Harmandalı Bostanlı iskelehattında çalışan araca ait kamera görüntüleri talep edilmektedir …, TALEP EDİLEN ZAMAN ARALIĞINDA BAHSE KONU ARACA AİT KAMERA KAYDI BULUNAMAMIŞTIR.” Otobüslerde olası bir tehlikenin kayıtları bulunmuyorsa bu SİSTEM neden yapılmıştır?

14-  ESHOT Genel Müdür yardımcısı Turgay Akkaya tarafından 06.03.2018 tarihli Anafartalar Polis merkezine yazılan yazıda, “..,19.00-19.45 saatleri arasında.., TALEP EDİLEN ZAMAN ARALIĞINDA BAHSE KONU ARACA AİT KAMERA KAYDI BULUNAMAMIŞTIR.”

15-  ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Kader Sertpoyraz tarafından E- imzalı yazıda “talep edilen zaman aralığında bahse konu araca ait kamera kaydı bulunamamıştır” bu yaıdan anlaşılacağı üzere SİSTEM ÇALIŞMIYOR.

16-  18.07.2017 tarih Filo Takip Sitemleri hakkında Genel Sekreter Dr. Buğra Gökçe tarafından imza altına alınan yazıda, “..,Müdürlüğümüzce yapım aşaması tamamlanmış ve geçici kabul süreci devam etmekte olan "Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi Yapılması" işi için 10.05.2017 tarihli Başkanlık Olur'u ile Geçici Kabul Komisyonu atanmış, komisyon tarafından tüm incelemeler tamamlanarak Yükleniciye geçici kabul eksikleri için 60 gün süre verilmiş olup sürenin bitiş tarihi 18.08.2017 tarihi olarak belirlenmiştir. Sürenin bitiş tarihinde işin tamamlanmaması sonucunda sözleşmenin 25.2 maddesi gereğince cezai işlem uygulanacaktır.” CEZAİ İŞLEMLER UYGULANMIŞMIDIR?

Yukarıda maddeler halinde sunduğum tüm maddelerin Valiliğiniz tarafından incelenmesini talep ederken inceleme sonucunun tarafıma bilgi verilmesini talep etmekteyim.

 

Temiz İzmir Derneği adına

Başkan Nivent Kurtuluş


Kaynak: • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
 • Misafir - 19.9.2018 17:28:46

 • Metehan
 • Hiçbir şey olmaz herkes haberleri okuyor geçiyor lafa gelince mangalda kül bırakmıyorlar ama
 • Misafir - 18.9.2018 21:00:39

 • Tugay
 • Geçen sözcüde çıktı haber herkes akrabaymış burada ayrımcılık torpil almış başını gitmiş şimdi de ihale haberleri genel merkez ne yapıyor acaba
 • Misafir - 18.9.2018 13:36:36

 • Kemal
 • Üst düzey personel mi onlar kim sanki bakanlık otobüslerle ilgileniyorlar altı üstü biz öyle biliyoruz en azından vatandaş olarak
 • Misafir - 18.9.2018 10:04:37

 • Eshotcu
 • ESHOT’u genel müdürü değil , Sekreteri yönetiyormuş . Daire başkanları ve gn md yardımcıları bile sekreterinden çekiniyormuş.
 • Misafir - 18.9.2018 10:00:16

 • Mimar
 • ESHOT’un genel müdürünü Otobüste , Otobüs durağında yalnız gören var mı. Yolunu şaşırıp Yanlışlıkla bir gün atölyeye girmiş, atölye de çalışan işçi dayı ne işin var burada , burası atölye tehlikeli çık dışarı demiş . ESHOT çalışanlarının tanımadığı, tek başına idari ofisleri bile dolaşamadığı Sürekli yanında üst düzey personeli taşıdığı söylenen bir genel müdür.
 • Misafir - 18.9.2018 00:04:49

 • Hakan
 • Yerel seçim öncesi olacak şey mi hergün bir yerde haber çıkıyor akrabaları işe almalar torpil baskı ayrımcılık ihaleler ahhh güzel İzmir ah değişim şart baştan aşağı herşey şeffaf olsun kardeşim vatandaşın parası sözkonusu
 • Misafir - 17.9.2018 23:56:51

 • Kemal
 • Eshot ile ilgili hergün bir haber çıkıyor gazetelerde burası da kamu kurumu değil mi denetleniyordur herhalde vatandaş olarak beklentimiz bu