Aziz Başkan hangi 3. kişileri..,

10 Kasım 2016 Perşembe , 16:02
Okunma: 2684
2 Yorum

Aldatıyor sunuz? Biz demiyoruz yasanın tarifi bu?

 
Çalışma İş Teftiş Grup Başkanlığına İZELMAN ve ESHOT işyerlerine iş müfettişlerinin yaptığı inceleme sonucunda çalışan bütün işçilerin muvazaalı olduğunu tespiti yapılmıştır. 16.750 TL ESHOT Genel Müdürlüğüne 16.750 TL İZELMAN Genel Müdürlüğüne ceza kesildi.
 
Her fırsatta Aziz Kocaoğlu; “ yasa izin verdiği müddetçe, isterse beni ipe çeksinler, yaparım. Yasa izin vermiyorsa, yapacağım bir şey yok. 'Şeriatın kestiği parmak acımaz' der yapmam.”  
 
Aziz Başkana soruyoruz, bir belediye muvazaalı iş yapar mı?
 
Hukukta muvazaa ne demek derseniz;

“Bir hukuki ilişkinin taraflarının, üçüncü kişileri aldatmak amacıyla, gerçek iradelerine uymayan ve kendi aralarında hüküm ve sonuç doğurmayan bir görünüş yaratmak konusunda yaptıkları gizli anlaşma. Arapça kökenli bir sözcük olan muvazaa "danışıklık" anlamına gelir.”
 
Büyükşehir hangi 3. Kişileri aldatma yoluna gitmiş?
 
Konuyu biraz araştırdık.
 
İZMİR Büyükşehir belediyesine bağlı ESHOT Genel Müdürlüğü işyerlerinde çalıştırılmak için İzmir büyükşehir Belediyesinin şirketi İZELMAN A.Ş üzerinden “Hizmet Alım İhalesi Kapsamında” ESHOT Genel Müdürlüğü’ne 20 yıldır şoför ve atölye işcisi temin etmekte olduğunu biliyoruz. 
 
2013 yılında İZELMAN İşcilerinin muvazaa tespit davası açması ile Yerel mahkemelerin işyerleri hakkında MUVAZAA kararları verip 7. Hukuk Dairesinin bu kararları onadığını birçoğumuz bilmekte.
 
Lakin bu davalara işçiler adına DİSK Genel İş Sendikası Müdahil olmadığı için işçilerce bireysel açıldığından sadce dava açan işçiler için geçerlilik kazanıyordu.
 
İşçilerden Serhat Yunus ve Hüseyin Atakul kardeşlerimiz ısrarla, azimle, sabırla BİMER üzerinden, Çalışma İş Teftiş Gurup Başkanlığı Hizmet Alım ihalesi kapsamında çalışan bütün işçilerin ESHOT Genel Müdürlüğü işçisi sayılması için işyeri hakkında muvazaa tespiti yapılmasını istediler.
 
Şikayetleri dikkate alan İŞKUR İl Müdürlüğü’nün talimatı ile işyerlerine 24.08.2016 – 22.09.2016 tarihinde yapılan müfettiş inceleme sonucunda MUVAZAA varlığına karar verilmiş. Belgeyi aynen haberimizin sonda paylaşacağız.
 
Peki şimdi ne olacak sorusunu Serhat Yunus ve Hüseyin Atakul kardeşlerimize sorduk;

“ESHOT 30 gün içerisinde is mahkemelerine itiraz etme hakkı var itiraz etmez ise çalışan bütün işçiler ESHOT Genel Müdürlüğünün işçisi sayılacak.
İtiraz ederse iş mahkemelerinde Yargıtay dahil 6 ay içerisinde sonuçlanması gerekiyor.
7.Hukuk Dairesinde buna benzer kazanılmış davalar olduğundan TESPİT GEÇERLİLİK KAZANARAK mevcut çalışan işçilerin tamamı ESHOT Genel Müdürlüğü’nün işçisi sayılacak kadroya geçişlerde daha önceden yargıda kazanılmış hak sahiplerine geçiş öncelik tanınacak, ESHOT’UN şu an mevcut boşta bulunan 1068 kadrosu olup İzmir Büyükşehir belediyesinde ise, 2585 adet boş kadrosu bulunmaktadır.” Diye yanıtladılar.
 
 

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 13.11.2016 19:07:28

  • Cesamin ÖZKAN
  • Tamda biz kefen giydik yola çıktık diyen AKP li ağzı. başkanlık için o kadar yetersizliğine rağmen ülkenin ve CHP nin içerisinde bulunduğu konjonktürden kaynaklı Türkçede dört ayak üzerine düşme işte tamda budur. O kadarki elbette en yeteneksiz bir CHP li belediye başkanı en başarılı bir AKP li başkandan daha başarılıdır. Bu zorunlu sonuçtan kaynaklı Aziz Kocaoğlu şansı zorunlu yakalayan birisidir. Ama durum, artık onu dört ayak üzerinde değilde sırt üstü düşme hallerine getirmiştir. Siyasette işte böyle bedavadan geçinme de oluyor işte.
  • Misafir - 10.11.2016 16:48:07

  • Hakki durmaz
  • 397 yilla yargilaniken adalet isteyen söz konusu isciye gelince adalet yok hukuk yok 7 ağır ceza mahkemesi Çankaya katlı otopraklama zararı mahkemesi ne olacak