Bakanlık İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü'nde..,

15 Mayıs 2018 Salı , 19:42
Okunma: 1699
0 Yorum

Olanlardan haberdar mı?

 
İzmir Valiliği’ne hitaben kaleme alınan ihbar mektubunda yer alan konular oldukça ciddi konular olduğundan derneğimizin tüzüğüne göre kamuyla paylaşmakta fayda görmekteyiz,
 
Bu ve buna benzer konular geldiğinde, hiç bekletmeden ilgili yerleri harekete geçirmek adına yakın takibini yapıyoruz.
 
Sorumluluğumuz gereği isim ve soyadlarının sadece baş harflerini yayınlama kararı aldık. 
 
İZMİR VALİLİĞİ’NE
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görevlendirilen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile ilgili birçok sıkıntı yaşanmaktadır. Müdür Yardımcıları M.A, T U, Ş Ü, Ş Ç ve Şube Müdürü M E K "Biz ne dersek o olacak, burada bizim sözümüz geçer, bizimle hareket etmeyen yok olur gider.” Anlayışıyla kurumu yönetmekte, kurumda kendilerini derebeyi gibi görmekte, hiçbir mevzuatı takmamakta ve böylece her geçen gün kurumun huzur ve iş ortamını bozmaktadırlar. Ayrıca yaptıkları birçok keyfi iş ve işlemlerle hem kendilerine hem de işbirliği içinde oldukları kişi ve firmalara çıkar sağlamakta, görevlerini kötüye kullanmakta ve kamu zararının oluşmasına neden olmaktadırlar. Bunlardan sadece birkaç tanesini şu şekilde sıralayabiliriz.
 
1. M A çalıştığı birimlerle ilgili iş ve işlemlerden dolayı maddi çıkar sağladığı konusunda kurumda ciddi bir rahatsızlık söz konudur. Adı geçen kişi, alım işlerini Kamu ihale Kanununa göre yapmamakta ve böylece kurumu zarara uğratmaktadır.
 
2. Memur Sen il Başkanlığına alınan tüm mobilya ürünleri, M A talimatı İle Laressa firması tarafından alınmıştır. Bunu dillendiren kişilere ise, "ne var beni bu koltuğa getiren A Ş olan şükran borcumu ödüyorum. Benim her yaptığımdan hem İl Milli Eğitim Müdürümüz V Bey'in hem de Memur Sen İl Başkanı A Ş'ın bilgisi var bana kimse bir şey yapamaz." Demekte ve tehditler savurmaktadır. Bunların faturaları ne şekilde ve kimin üzerine düzenlendiğine bakılabilir.
 
3. M A, oturduğu evin mobilya işlerini de Buca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mobilya Bölümüne yaptırtmıştır. Bu konu, adı geçen okulun bölüm Şefine ve müdürüne sorulabilir.
 
4. Ş Ç'in yeni taşındığı lojmanın tüm işleri M A talimatı ile Buca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine usulsüz bir şekilde ücretsiz yaptırılmıştır.
 
5. M A'ün göreve başladığı andan itibaren baktığı "donatım bölümü" için gelen ödeneklerin nasıl ve ne şekilde harcandığı incelenmelidir.
 
6. Ayrıca alım yaptığı firmalar ve bu alımlar sırasında tek elden çıkmış sözde teklif mektupları incelenmelidir.
 
7. Hangi firmadan ne kadar mal ve hizmet satın almıştır ve bu malları ne şekilde aldığına bakılmalıdır.
 
8. Bu çerçevede özellikle Gurup Ofis ve Laressa firması ile ne oranda ve nasıl çalışılmıştır?
 
9. M A, Mesleki Eğitim bölümüne de baktığı halde neden meslek liselerinin döner sermayeleri üzerinden işlem yapmamakta ve dolayısıyla neden meslek liselerini desteklememekte ve güçlendirmeye çalışmamaktadır?
 
10. M A, aynı zamanda kurum araçlarından sorumlu müdür yardımcısı olduğu için, kendisine özel şoför olarak Bahadır Çapa'yı görevlendirmiş ve tüm özel işlerinde de resmi hizmete mahsus olan kurum araçlarını kullanmıştır. Eşini ve ailesini bile kurum aracı ile taşıttırmıştır. Bu durum, M A'ün görev yaptığı süreç içinde, araçların toplam harcadığı yakıt miktarı ile resmi görev talep formları incelendiğinde görülecektir.
 
11. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları M A, Ş Ü, T U, Ş Ç ve Şube Müdürü M E K adlı kişiler, araç istediğinde resmi yazı beklenmeden hatta çoğu zaman da hiç resmi yazı olmadan ve en iyi araçlar gönderilirken, diğer müdürler araç istediğinde ise mutlaka resmi yazı beklenmekte ve düşük model araçlar gönderilmektedir. Araç görev kayıtları incelendiğinde bu durum görülecektir. 
 
12 M A, özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan iken başlatmış olduğu çözüm süreciyle ilgili olarak, "böyle şey mi olur, ne demek bu, böyle giderse yakında bizi kürtlere domalttırırlar. Bu kadar taviz verilir mi?" şeklinde sert sözler söylemiştir. Bu konuşmayı yaptığı sırada orada önceki Şube Müdürleri A Y, A G ve Şube Müdürü Ş B bulunmaktaymışlar. Sonra bu konu il Milli Eğitim Müdürüne de taşınmıştır.
 
13. Bu tür konuşmalarını hiç çekinmeden her ortamda rahatça söyleme hakkını kendinde gören Melih Bey özellikle eşi başörtülü arkadaşlara, "siz kendinizi düşünün, sizin eşiniz kapalı onun için siz muhtemel paralel adayısınız ama bana bakın ben her dönemin adamıyım ve ben her zaman işimi görürüm." Benim arkamda A Ş, V B ve Ak Parti (İl Başkan Yardımcısı R D ) var diyerek insanları tehdit etmektedir. Benim eşimin başı açık, denize de bikini ile girer, ben de her ortama girer çıkarım, benim sırtım yere gelmez gibi küçük düşürücü ve aşağılayıcı hakaretlerde bulunmuştur.
 
14. M Bey'in öğretmen olan eşi, eğitim öğretim yılı başında görev yaptığı okulda öğretmen norm çizelgesindeki ders yüküne göre norm fazlası olmuştur. M bey, bu durumu duyar duymaz hemen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde norm işlemlerinden sorumlu Şef V Bey'in yanına giderek durumu öğrenmiş ve "bu işi çözeceksiniz yoksa karışmam" diyerek kendilerini tehdit etmiştir. Konuyla ilgili 37 ders saati eksik girilmiş gibi yapılarak, okuldan zorla bu konuda tekrar resmi yazı yazması istenmiştir ve sağlanmıştır.
 
 
Yarın kaldığımızdan yerden devam edeceğiz.


Kaynak: