Başkan bu ne?

11 Şubat 2019 Pazartesi , 19:54
Okunma: 1926
0 Yorum

Bedelli mi, bedelsiz mi?

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis gündemine ilave edilen maddelerde yer alan, 
 
3. Mülkiyeti Belediyemize ait olan 1564 ada, 1 no’lu taşınmazda zemin altında inşası süren Oto Terminal ve Otopark Binası Projesi dışında kalan ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında yer alan, üzerinden 7 m genişliğindeki yaya yolu geçen, Mithatpaşa Caddesinden gelip, Oto Terminal ve Otopark Binası ile alışveriş merkezi otoparklarına giden, alt geçit/tünel bağlantısının, Belediyemiz mülkiyetindeki 1564 ada, 1 parsele zemin altından tekabül eden, sadece zemin altından imar yolu geçişini sağlamak üzere önerge ekinde bulunan harita ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında da işaretlenen 70 m²’lik kısmı için 6165 ada, 8 parsel lehine irtifak hakkı tesis edilmesi hususunun görüşülmesi. (Emlak Yön. Dai.Bşk.E.32761)
 
İstinye Park kullanımına verilecek, 

"lehine irtifak hakkı tesis edilmesi" ne demek derseniz,
 
Bir taşınmaz sahibinin sahip olduğu hakları sınırlayarak, taşınmazını bir başkasının kullanmasına ya da yararlanmasına izin verdiği hakka ‘irtifak hakkı’ denir.
 
Ayni bir haktır ve hak sahibine gayrimenkulü kullanma hakkı tanır. İrtifak hakkı, kullanım hakkı olarak da kullanılır ve bedelli ya da bedelsiz olarak verilebilir.
 

Kültürpark gibi bedelsiz mi tahsis edilecek sorusuna yanıt arıyoruz. 


Kaynak:

Etiketler:

  • Başkan,
  • bu,
  • ne?,