Bilirkişi Raporunun..,

15 Mart 2019 Cuma , 19:27
Okunma: 3507
2 Yorum

Tamamını sizlerle..,

 
Ne yazık ki, göçükten acı haber geldi,
 
Bir bekçinin cansız bedenine ulaşıldı,
 
Peki, bu canların sorumluları yok mu?
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce metro vagonlarının yapılacağı yer seçimi doğru muydu?
 
Bu alanda kayma riskleri yok muydu?
 
Bugün ilginç bir bilgilendirme yazısı aldım,
 
" Nivent hanım göçüğün olduğu bölge yıllardır kayar.. ben 90’larda gazetecilik yaparken çok iyi hatırlıyorum Atatürk Stadı her sene 10 cm denize kayıyor diye haberler çıkardı, bunu ben bile biliyorken belediye buna rağmen orada yeraltı inşaatı yapıyorsa...bütün gazetelerin arşivi bu haberlerle dolu Atatürk Stadı denize kayıyor eski haberlerden bulursam bu konuda sizle paylaşacağım ama bunu herkes biliyor İzmir’de eh orası kayıyorken yeri kazıp altına bir şey yapmaya çalışırsanız şu ana kadar bunun olmaması büyük şanstı”
 
Dün akşam sizlerle paylaştığım  "Genel Sekreter Dr Buğra Gökçe'ye sorularımız var” haberimizde bir rapordan bahsetmiştim,
 
Rapora geçmeden önce duyarlı belediye çalışanlarına gerçekten çok teşekkür ederim,
 
Haberimizin sonunda, 13. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine sunulan bilirkişi raporunun tamamını sizlerle paylaşacağım. 
 
Bilirkişi raporunun 6. Sayfasında “.., Özellikle hesap raporunun sayfa 6/26 Tablo 1 de verilen değerlerinin gerek mertebe ve gerekse geçilen birimlerin derinliği bakımından MEVCUT SONDAJLARI YETERİNCE YANSITMADIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR..,tasarlanan her bir kesit için yapılan analizlerde kullanılan geometri ve model ile ilgili bilgiler detaylı şekilde sunulmadığından TAM OLARAK ANLAŞILAMAMIŞTIR..,”
 
Bilirkişi raporunun 7. Sayfasında  “..,Özellikle güzergahın belirli kesiminde kazı tabanının altındaki diyagram duvarda kapanmaların oluşacağı ve bu durumun diyagram duvarı stabilitesi ve hasar oluşabilirli bakımından RİSK YARATACAĞI BELİRTİLMİŞTİR..,”
 
Bilirkişi raporunun 9. Sayfasında  “..,DEÜ Öğretim Üyelerince DUYULAN ENDİŞELER  UYGULAMA SIRASINDA ORTAYA ÇIKABİLECEK OLASI RİSKLER BAKIMINDAN HAKLILIKLAR İÇERMEKTEDİR. Deplasmanların KABUL EDİLEBİLİR SEVİYELERİN ÜZERİNDE OLMASI ve kesit tesirlerinin betonarme bir duvar için ZORLAYICI OLMASI sistemin geçici olmasına rağmen GÜVENLİK BAKIMINDAN RİSKLER OLUŞTURABİLECEĞİ GÖRÜLMEKTEDİR..,”
 
Bilirkişi raporunun 10. Sayfasının sonuçlar bölümündeki detay ise bir hayli ilginç. “Yapılan sonlu elemanlar analizi sonucunda tasarlanan sistemin analizinde seçilen zemin parametrelerinin mevcut zemin koşullarını YETERİNCE TEMSİL ETMEDİĞİ ve hesaplar sonucunda ortaya çıkan değerlerin mertebe olarak UYGUN BULUNMADIĞI KANAATİNE ULAŞILMIŞTIR..”
 
Bu bilirkişi raporunda yer alan bilgiler ışığında, ölümlü kazanın olabileceği ortada değil mi?
 
Bir cana belkide iki  cana mal olan bu kazanın sorumluları ortaya çıkacak mı?
 
Raporu bilgisine, tekniğine çok güvendiğim bir yakınıma yolladım, konuyu inceleyecek, inceleme sonucunda sizlerle paylaşacaklarımız olacak,
 
Bilirkişiler 10.08.2017 tarihinde yerinde keşif yapmışlar,
 
12.01.2018 tarihinde Başkanlık Makamına yazılan yazıya Dr Buğra Gökçe imzalı bir olur yazısı var. Prota Mühendisliğin 9 Ocak 2018 tarihinde İzmir Büyükşehir Raylı Sistem şube Müdürlüğü’ne yazdığı yazıları paylaşacağız. 
 
Ölen işçimize Allahtan rahmet diliyor. Yakınlarlarına başsağlığı diliyoruz. 
 
 

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 17.3.2019 10:08:15

  • Barış
  • ben 5 sene seçildim istediğim gibi yönetirim,yasalara takmam diyen bir mantıkla o koltukta 15 yıldan beri oturan Aziz Kocaoğlu na dur diyen bir kişi çıkmaz mı ya.Vallah İzmiri Allah koruyor.Daha bu inşaatta 2 can verdik.Demekki ilerde belkide yüzlerce can verecektik.zemin bataklık atatürk stadı her sene 10 cm kayıyor.buraya hiç inşaat yapılır mı.belediye binasıda çürük binlerce çalışan altında kalacak by aziz yeni bina yapmıyor.Bu nasıl bir mantık ya.Yanındakiler rant için Aziz e yalakalık yaparlarsa olacağı bu.Kocaoğlu kendini bulunmaz kumaşı sanır.bakın hatay tarafında da metro durağına yanından geçen dereden su sızıyor.Kimse gıkını çıkaramıyor.neden herkes susuyor.Yüzlerce insanımız ölecek, by Aziz suistimalden yargılanmayacak mı.Böyle vurdumduymaz bel.başkanları görevden alınmalı.Keyfi yönetim olamaz.
  • Misafir - 16.3.2019 20:46:16

  • Hakki durmaz
  • Bu bir kaza degil cinayettir bu cinayetin sorumlusu aziz kocaoglu ve ekibidir nami diger barankaya dir dune kadar hicbirseyleri yokken aziz kocaoglu belediyenin butun islerini bunlara verip akabimde belediye ekipmanlarininda kullanilmasi dahil bircok yeri .., hersey ortadadir soru bir aziz kocaoglu barankayadan ... soru 2 zemin islemi yapilirken malzemeden calanlar ne olacak simdi 3 isin ehli olanlara neden girus alinmadi sorular cogalabilir biradan savcilara is düşüyor derhal bu islerin basinda sorumlu kim ise adalet onunde hesap versin bu bir dogal afet degildir bekcileri ne amacla insaatin icine sokmuslardir is sagligi guvenligi varsa sorumlulari ne is uapar neden denetim yok olayin sorumlularin en agir sekilde cezalandirilmasi gerekmektedir 397 yildan yirtin komplo diye siyrildin bundan kacamassin aziz efendi