Bir okuyucumuz "İmar Barışı" ile..,

24 Temmuz 2018 Salı , 19:57
Okunma: 1379
0 Yorum

İlgili önemli bir noktaya temas ediyor!

 

gelen e-mailde yer alan;

 

"Sayın Nivent hanım, 

Bu gün haberlere yansıyan şekliyle, Beyoğlu nda heyelan sonucu yıkılan kaçak bina, seçim rüşveti olarak çıkarılan İmar Barışı kanununun ne denli sakıncalı olduğunu tescillemektedir.

Devlet, apaçık kanunlara meydan okuyarak  haksız kazanç sağlayan kaçak bina sahipleri ile güya barışırken (amiyane tabirle KIYAK yaparken) söz konusu binada daire satın alan ve bundan sonra  yasallaştırılacak kaçak binalarda daire satın alacak olan ailelerinin geleceğini karartacaktır.

İmar Barışı  bu yıkılan bina bağlamında masaya konarak enine boyuna tartışılmalıdır.

Bu bina gibi yüz binlercesi imar barışı kapsamına alınarak birileri zengin edilirken.... çok daha fazla sayıda vatandaş yasallaştırılan dolayısıyla da tapusu verilen bu binalar yüzünden can kaybı da dahil olmak üzere çok ciddi kayıplar yaşayacaktır.

İmar Barışı gerekçelerinden biri olarak gösterilen çok sayıda davanın düşürülerek hukuk sisteminin rahatlatılması bahanesi de boşa çıkacak ve tam tersine  çok daha fazla dava açılmasına  neden olacaktır.

Keşke bu konuda uzman (mimarlar odası, baro v.s gibi) kişilerin bu gün haberlere yansıyan bu bina üzerinden görüşü alınarak sözüm ona İmar Barışının ne denli zararlara kapıyı açtığına dair GAZE-TEMİZ de yazı yayınlasanız..........."
 
 
Konuya ilişkin yazılarımız olacak,
 
Özellikle Turizm Tesis Alanlarında otel ruhsatı alınıp, REZİDANS olarak satılmasıyla ilgili,
 
Gerçekleşen yasal düzenlemeyle, oteller odalarının ve villalarının bir kısmını devre mülk olarak satabilecek...
 
Oteller, odalarının veya bünyelerindeki villaların yüzde 20'sini üçüncü kişilere kat irtifakı veya kat mülkiyeti ile satabilecek. Tahsisli araziler üzerindeki oteller ise odalarını veya villalarını devre mülk şeklinde 49 yıllığına kiralayabilecek. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin gündeme getirdiği öneri, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlülüğe girdi.
 
Sınır yüzde 20
 
Satışlarda sınır ise tesisin oda sayısının yüzde 20'si olarak belirlendi. 500 odalı bir resort otel 100 odasını yerli veya yabancılara kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurarak satabilecek. Hazine arazisi üzerinde inşa edilmiş tahsisli araziler üzerindeki oteller ise satışları devre mülk modeli mantığında 49 yıllığına yapabilecek.
 
Tesis bütünlüğü korunacak
 
Kiralanan villalar otelden bağımsız olarak ve konsepti dışında amaçlarla kullanılamayacak. Oda veya villa alan kişi otelin kural ve uygulamalarına uyacak, mimari olarak kendine özel tasarruflarda bulunamayacak. 
 
Konuya ilişkin yazışmaları tamamladık, cevapları bekliyoruz,
 
Gerçekten Otel Ruhsatı bulunan ve REZİDANS olarak satışa sunulan yerlerin %20 si dışındasatışlar yapılmayacak mı,
 
Yoksa satışlar yapılacak mı?
 
Hele bir cevaplar gelsin sonra elbet yazacaklarımız olacak!
 
 


Kaynak: