Biz aylar önce yazdık..,

24 Kasım 2016 Perşembe , 22:25
Okunma: 2096
2 Yorum

Uyardık sesimizi duyan olmadı!


Egeli sabah'ta haber çıkmadan aylar öncesinde Hekim Adası açıklarında denize çamur dökülmesi çok tehlikeli demiştik.
 
"Çevre İl Müdürlüğü ekipleri, İZSU’nun balçığı ayrıştırmadan denize döktüğü bölgede inceleme başlattı. İl Müdürü Varan, Egeli Sabah’ta yer alan haberi ihbar kabul ettiklerini dile getirdi
İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Büyükşehir Belediyesi şirketi İZSU'nun, Meles Çayı'ndan çıkarılan balçığı ayrıştırmadan Hekim Adası açıklarında denize dökmesine ilişkin inceleme başlattıklarını bildirdi. Egeli Sabah'taki "Belediye denizi balçıkla sıvadı" başlıklı haberi ihbar kabul ettiklerini belirten Varan, İZSU'nun söz konusu çalışma için müdürlüklerinden daha önce izin aldığını ancak bunun dışında bir uygulamaya izin verilemeyeceğini söyledi." 

9 Mart 2015 tarihli yazımız da bakın neler yazmışız;

 
08 Mart 2016 Salı , 00:08
Okunma: 1238
2 Yorum

25 yıl sonra, Aziz Kocaoğlu.

 
Sn Mehmet Erdül “Tam 25 yıl önceydi.” Başlıklı köşe yazısında,.
 
“25 yıl sonra Aziz Bey, İzmir Körfezinde dip taraması yapılacağını, Meles Çayı ve Arap Deresi ağzında biriken atıkları Urla Hekim Adası açıklarına dökeceklerini açıklıyor.” Diyerek önemli bir konuya parmak basıyor!
 
25 yıl önce aynı işlemin gündeme geldiğini şu cümlelerle ifade ediyor.
 
Baratalı bu işlemin “Çevre Kanunu ve Uluslar arası Su Kirliliği Sözleşmesi”ne aykırı olduğunu söylüyor “Çamuru Urla hekim Adası açıklarına döktürmem, Halkı sokağa dökerim, İkinci Körfez Savaşı başlatırım” diyordu.
 
Mehmet Erdül’ün yazısını okuduktan sonra, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıda olan ÇED Sürecini incelemeye başladık.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesince körfezin dibinde biriken çamurlar temizlenerek Urla’daki Hekim Adası açıklarına döküleceğini öğrendik.
 
İzmir körfezine nasıl zarar verebiliriz diye bir yarışma düzenlense, herhalde kimsenin aklına böyle bir proje gelmez.
 
Dünyanın bazı   kumsala hasret ülkelerinde, küçük bir kumluk alan  yaratmak için, yıllarca denizdeki hakim rüzgar yönü, deniz altı akıntısı, yüzeysel akıntılar gibi bir çok unsurlar araştırılarak, kum siloları kurup sahile kum pompalayıp turizmi canlandırmayı amaçlarken, Büyükşehir Belediyesi büyük kanal projesi ile  temizlenmiş  körfeze çamur pompalamayı amaçlıyor..!
 
Körfezdeki çamurun dökülmek istendiği yer, Urla Çeşmealtı açıklarında bulunan Hekim Adası.
 
Yani, körfez suyunun devir daim ettiği en hassas bölge. 
 
Buraya herhangi bir kirletici unsur boşaltılması halinde, öncelikle Urla, Güzelbahçe ve Narlıdere sahilleri olmak üzere, Konak, Alsancak, Kordonboyu, Karşıyaka ve Çiğli Sahilleri çamurdan geçilmez olur.
 
Bu kirli çamurun çevreye yayacağı koku bir yana, denizde yaşayan canlıların yok olması da işten bile değil.Biz, İBB’nin  böyle bir hata yapabileceğine inanmak istemiyoruz ama,  yapılacağı konusunda haberler duyunca uyaralım dedik.. 
  

 

 

Bu görüntü, ÇED Dosyasında yer alan, URLA'NIN dip görüntüsü!

Konuyu enine boyuna araştırıyoruz.

 

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 25.11.2016 09:44:00

  • Haydar BOZTAŞ
  • Nivent hanım partisinin ve halkının gerisinde kalmış olanların İzmir da yapmakta oldukları iş ancak abesle iştigal türünden olur. Aziz Kocaoğlu işin başında ise zaten düzgün gidecek işler aramanıza gerek yoktur. Önce aracı kullananın nitelikleri aracın özellikerine uyumlu olmalıdır. At sahibine göre kişner atasözü boşuna söylenmemiştir atalarımız. Siz genleri itibarı ile mükemmel olan bir atı şahlandırmayı beceremiyorsanız o ata binmeyeceksiniz. İşte yol alınamıyor sonuç ortada.
  • Misafir - 25.11.2016 09:36:37

  • Cesamin ÖZKAN
  • İzmir siyasetinde, bulunduğu parti içerisinde kirlilik yaratma ruhu içinde olanların bir kentin temizliği için projeleri olamaz. Olsa olsa kenti dahada kirletme adına işleri olur. İzmir eğer diğer kentlerden daha iyi bir görünüme sahipse bunu aydınlık yüzlü güzel insanlarına borçludur. Bu güzel insanlara güzel layık yöneticiler gereklidir. Bakın o zaman İzmir nerelere uçmuş olur.