Biz işin içinden çıkamadık..,

29 Haziran 2018 Cuma , 16:21
Okunma: 2790
1 Yorum

Ya sizler!!!!

 

Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesinde gündeme gelen 50 Milyon EURO borçlanmayla ilgili sizlerle bir haber paylaşmıştık,
 
Haberi paylaşmamızla birlikte, Bilgi Edinme Biriminden aşağıdaki sorularımızı büyükşehir belediyesine ilettik.
 
Sizlerle önce sorularımızı sonrasında gelen yanıtları paylaştıktan sonra ilerleyen saatlerde yorumumuzu yapacağım.
 
Sn yetkili
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran meclis gündemine gelen
 
İzmir İçmesuyu ve Kanalizasyon Projeleri kapsamında Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile yapılan görüşmeler sonucunda yıllara sari kullanılmak üzere 50.000.000,00 EURO'ya kadar bir kredi anlaşması imzalanması aşamasına gelinmiş olup, söz konusu kredi için Belediyemizin Garantörlüğü kapsamında; kredinin sağlanması ve kullanılması, borçlanmanın yapılması, kredi geri ödeme koşullarının belirlenmesi, kredi anlaşmaları üzerinde değişiklik yapılması ve kullanılacak olan kredi için gerekli garanti ve teminatların verilmesi ile bu işlerle ilgili her türlü sözleşme, taahhütname, protokol ve temlik sözleşmelerinin düzenlenmesi veya imzalanması, kredi ile ilgili her türlü yazışmalarda münferiden işlem yapılabilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hususunun görüşülmesi. (Strateji Gel.Dai.Bşk.E.149290)
1-50 Milyon Euro’yu hangi projelerde kullanacaksınız?
 
2-Aziz Kocaoğlu’nun mecliste yaptığı açıklamada yer alan “İlerideki yatırımlar için kullanılacak” ifadesinden yola çıkarak ileriki yatırımlar nedir?
 
3-EURO’nun son günlerdeki artışı göz önünde bulundurularak ileri yatırımlar denildiğinde EURO artışı ile ileriki yatırımlar bizlere pahalı olacağı açık ve netken bu ileriki yatırımların madde madde sıralanmasını talep etmekteyim.
 
4-İZSU İhaleleri TL bazında yapılmaktayken neden EURO borçlanması yapılmaktadır?
 
5-İZSU’nun borcu var mıdır?
 
6-İZSU İzmir Büyükşehir Belediyesine 2014-2015-2016-2017 yıllarında kaç para aktarmıştır.
 
Yukarıdaki sorularımın maddelere ilişkin cevaplanmasını talep etmekteyim.
 
İlgi yazı ile bilgi edinme başvurusuna istinaden 50.000.000,00 Euro tutarın borçlanma bilgileri tarafınızdan maddeler halinde talep edilmiştir.
 
Gelen cevaplardan ilki; 
 
İzmir İçme suyu ve Kanalizasyon Projeleri kapsamında Uluslararası Finans Kuruluşu'ndan (IFC) kullanılacak olan 50.000.000,00 Euro dış finansman tutarı Çeşme İlçesi 1. Kademe İçme Suyu Şebeke Projesi, Torbalı İlçesi Ayrancılar Mahallesi İçme Suyu Şebeke Projesi, Yeni Foça Musabey Kuyuları İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesi, Dikili İlçesi Merkez İçme Suyu Projesi, Çeşme ilçesi ve Bağlı Mahalleleri 2. Etap İçme Suyu Projeleri için kullanılmak üzere uzun vadeli borçlanma öngörülmüştür.
 
Yapılan piyasa araştırmalarında uzun vadeli Euro borçlanmanın maliyeti, TL borçlanmanın maliyetine göre daha avantajlı olması nedeniyle Euro borçlanılmasına karar verilmiştir.
 
Mevzuatta yer alan borçlanma limitimize uygun olarak borçlarımız mevcuttur.
 
İdaremiz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne  gelir-gider farkı olarak ;2014 yılında 72.000.000,00 TL, 2015 yılında 93.621.829,52 TL, 2016 yılında 900.000,00 TL ödenmiş olup 2017 yılında herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Bilgilerinize rica olunur.
 
ikincisi ise;
 
 

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 01.07.2018 13:00:51

  • savaşcı
  • Nivent hanım bu paranın 50 trilyonu harcıraha gidecek.Er Ahmet YAVAŞ Aziz KOCAOĞLU ile girdiği harcırah savaşında galip çıkmıştır ve 50 trilyon gibi rakam çalaışanlara harcırah olarak ödenecek.Bu yüzdende bürokratlar değişti koltuklar kaybedildi.