Bölge İdare Mahkemesi'nden

6 Nisan 2018 Cuma , 21:43
Okunma: 1866
1 Yorum

Soruşturma izni verilmemesine kararının iptali!

 
Her şey bir okuyucumuzdan gelen ihbarla başladı,
İhbarda;
 
“Güzelbahçe Yelki Mahallesinde Oğuzhan Özkaya  Koleji inşaatının bulunduğu alan konut alanında nasıl okul inşaatı yapılmakta bu konuyu sorgularsanız sevinirim.”
 
Konuyu hiç bekletmeden hemen sorgulamaya başladık,
 
Güzelbahçe Belediye Başkanı imzalı yazıda;

“İzmir İli, Güzelbahçe İlçesi, Yelki Mahallesi, 624 ada 1 parsel ve 625 ada 1 parsel 1/1000 ölçekli Yelki Uygulama İmar Planına istinaden aynk nizam 2 katlı, Taks:0.15, Kaks:0.30 konut adasına isabet etmekte olup, Triole Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. adına imza yetkilisi olarak Oğuzhan Özkaya’nın müracaatına istinaden 624 ada 1 parselde mesken olarak 12.05.2017 tarihi ile 2900 m2 yüz ölçümlü; 625 ada 1 parselde mesken olarak 28.07.2017 tarih ile 417 m2 yüz ölçümlü yapı ruhsatı düzenlenmiştir. Söz konusu parseller konut adasında kalmakta olup bu alanda imar planı tadilatı yapılmamıştır, bu sebeple kurum görüşü de alınmamıştır. Yapı ruhsatlarında yapı müteahhitliğini Alper Kayhan Kumaş, Kumuşoğlu Oto İnş. Taah. Tiz. İth. fiır. San. Tic. Ltd. Şti., yapı denetimi ise İzmir Yapı Denetim Ltd. Şti. üstlenmiştir. Yapı ruhsatları yazımız ekindedir.”
 
Bizde bu yazı üzerine konut adasında nasıl okul yapılabilmekte diye Güzelbahçe Kaymakamlığı’ndan bir inceleme istedik.
 
Güzelbahçe Kaymakamlığı konuyu inceledi ve “soruşturma izni verilmemesine” kararını bize tebliğ etti,
 
İtirazımızı Bölge İdare Mahkemesine sunduk ve Bölge idare Mahkemesi “..,adı geçenler hakkında soruşturma izni verilmesi gerekirken aksi yönde verilen itiraza konu kararda hukuka uyarlık görülmemiştir.”
 
Son cümlesinde ise, “Açıklanan nedenlerle, itirazın kabulü ile itiraza konu kararın kaldırılmasına, adı geçenler hakkında soruşturma izni verilmesine, dosyanın 4483 sayılı Yasanın 11. Maddesi gereğince, yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına derhal gönderilmesi..,”
 

Kararın tamamını sizlerle paylaşıyoruz. 

 


Kaynak: