Castro'nun bir ATATÜRK Hayranı..,

26 Kasım 2016 Cumartesi , 11:35
Okunma: 926
2 Yorum

Olduğunu biliyor muydunuz?

 

Küba'nın efsane lideri Fidel Castro Havana'da yaşamını yitirdi. Küba Devrimi'nin mimarı 90 yaşındaki Castro'nun ölüm haberini kardeşi Raul Castro duyurdu.

Fidel Castro Aynı zamanda büyük bir ATATÜRK Hayranıdır
 
Castro Atatürk’ü kastederek, “O’nun yaptıklarını ben başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk’tür" diyor ve şöyle devam ediyor:
 
“Bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım.”.
 
O yılların sağlık bakanı Yıldırım Aktuna; Küba ziyaretinde Castro’nun Atatürk’ün tüm yaşamını iyi bildiğini ve O’nun için;
 
“Atatürk’ün büyük bir asker, döneminin en önemli liderlerinden biri olduğunu” ifade ettiğini ardından ise;
 
“Küba’da bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün Türkiye’de yaptıklarını başaramadım. Atatürk, harf devrimi gibi bir takım reformlar yaptı. Ben böyle bir düzen değişikliği yapamazdım” dediğini ifade ediyor.
 
KENDİNİZE BAŞKA ESİN KAYNAĞI ARAMAYIN
 
1997’de Habitat Toplantısı için İstanbul’a gelen Castro, yaptığı konuşmada:“Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıklarını ben asla başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk.... Bu kadar büyük bir devrim yaptım, ama Kemal Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım... Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın.” demiştir.
 
Türkiye sol hareketi Castro ve Guevera’yı 68’li yıllarda tanıdı. Castro ülkesinin ABD’ye karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin önderidir.
 
Castro, ABD’ye ve yerli işbirlikçilerine karşı verdiği mücadeleyi bir genç Küba’lı avukat olarak; “Tarih Beni Berat Ettirecektir” adlı kitabında detaylı olarak anlatıyor.
 
Fidel Casto, doğrusu ile yanlışı ile 40 yılı aşkın bir zamandır Küba devlet başkanıdır.
 
Bu zaman süreci içinde Castro dünyaya bir olguyu ispat etti. ABD Emperyalizminin burnunun dibinde bir minik adada bu süper gücün binbir entrikasına karşı boyun eğmedi. Tam bağımsız olarak Küba varlığını sürdürdü.
 
Küba halkı aç kaldı, susuz kaldı. Ama sömürge olmadı.
 
Fidel Castro bu bağımsızlıkçı tavrını sadece kronik karşıtı ABD emperyalizmine karşı değil, tüm egemenlere karşı sürdürdü.
 
Bu tavrını gün geldi sosyalist olduğu halde S.S.C.B’ye, gün geldi Başkan Mao’nun Çin Halk Cumhuriyeti’ne gösterdi.
 
Halkı bir çok şeyden mahrum kaldı. Ama ulusal onuru ayaklar altına alınmadı.
 
Küba halkı parya muamelesi görmedi.
 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 26.11.2016 18:55:54

  • Cesamin ÖZKAN
  • Bazı liderler ölümlerinden sonra daha ölümsüzleşirler. Fidel Castro bunların başında gelen unutulmaz halk devrimcisi bir lider bir yiğittir. Her ülkeye böyle karakteri sağlam liderler nasip olsun. Bize bu anlamda Atatürk nasip olmuştur. Ve Türk devrimcilerine ''Sizin Atatürk'ünüz var bize ihtiyacınız yok'' diyen ve Atatürk'ü ne yazık ki bizlerden daha iyi okuyan tanıyan da bir liderdi.
  • Misafir - 26.11.2016 14:36:14

  • Cesamin Özkan
  • İdeolojisi karakteri kültürü ile sağlam yoğurulmuş kişiliklerin ülkesini hiçbir alçak güç deviremez. ABD nin dibindeki bu ülke Castro ve Ernesto Che Guevara nın Dünya halklarına örnek olması için en büyük kalıcı armağanlarıdır. Onun bir başka önemli versiyonu da Atatürk ve Türkiye Cumhuriyetidir.