EKİNOKS DERNEĞİ'NİN

28 Kasım 2016 Pazartesi , 21:00
Okunma: 1410
1 Yorum

Kararlı tutumu..,

 
EKİNOKS Derneği, Eski Çeşme Belediye Başkanı bürokratları  için soruşturma izni verilmeme kararının iptali için Danıştay Başkanlığı’na itirazlarını yapan derneği Danıştay haklı buldu.
 
Bu karar üzerine Ekinoks Derneği Başkanı Sn Yasemin Başak Arel Kumaş’a sorduk.
 
Sorularımızı tüm içtenliği ile cevapladı.
 
Çeşme Merkez Karadağ Mevki 1. Derece Sit bölgesiydi.  Üzerinde 2000 yıllık roma bağ terasları bulunmaktaydı.. Bununla beraber Orman sahasıdır.  Çeşme liman mendireği için dağ oyularak taş ocağı olarak kullanılmış, sit mevzuatı hiçe sayılmıştır... Karadağ koruma alanı taş ocağı olarak kullanılamazdı.  Liman mendireği yani deniz içine taş dolgu yapılırken, Deniz içinde Osmanlı - Rus deniz savaşının tarihi batıklarının bulunduğu deniz dibi de tahrip edilmişti.      
                 
Çeşme limanı mendireği ve deniz içindeki dolgu alanı, 2000 yılında bölgenin Sit durumuna aykırı gelecek şekilde ilçenin turizm ekonomisini limanı sayesinde geliştirmek maksadıyla yapılmış ve kiraya verilmişti... Konum ve imar durumuna ilişkin hatalı uygulamasına bir de, limanı turizm maksadı dışında, konteynır taşımacılığı eklenerek devam etmiştir...          
             
Liman 2006 yılında dolgu alanını, arkasındaki sit alanı taş ocağından elde ettiği hafriyat la 3 katı alana kadar çıkarmıştır.
                      
Deniz içindeki dolgu saha ve Karadağ üzerinde yapılan tahribat alanı KONTEYNIR depolama maksatla kullanılmak istenmektedir.
                       
1.dereceden arkeolojik ve doğal SİT bölgesi tahrip edilmiş ve amacı dışında kullanılmaktadır.  
                     
Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği’nin  bu taş ocağı ile ilgili HAFRİYAT toprağı döküm sahası olarak kullanılıp.. Rehabilitasyonu tamamlandıktan sonra AĞAÇLANDIRILMASI şeklindeki talebi bulunmaktadır.                        
Derneğin Karadağ’da amacı dışında kullanılan ve doğa katliamı niteliğindeki aykırılığa açtığı soruşturmasına takipsizlik verilmişti.  
                     
Derneğin itirazı üzerine dosya DANIŞTAY’A gitti ve DANIŞTAY’dan takipsizlik kararının reddine karar verildi.
 
Başak Hanımın kararlı tutumunu kutluyoruz.  
 
Çok sevdiğimiz bir sözle bitirmek istiyoruz!!  
                 
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ. 
 

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 29.11.2016 00:12:30

  • Cesamin Özkan
  • Derneği ve değeli başkanını kutlarız. Kadının gücünü Başak hanım ve Nivent hanımı her andığımızda görüyoruz. Birde en son çıkartılmak istenen küçük yaştaki kız çocukları ile evlenmiş olanlara af getirilmesine karşı çıkan Türk kadınları iç soğuttu. Bu örnekler bu ülkenin gericiler tarafından, halkın haklarını gasp eden sözde yöneticiler tarafından teslim alınamayacağının somut ve kuvvetli işaretleridir.