Eylül ayında sorduğumuz sorulara..,

24 Nisan 2020 Cuma , 20:11
Okunma: 2534
0 Yorum

yeni cevap geldi!!!

 

Geçtiğimiz yıl, İZBETON’un SAYIŞTAY Raporuna yansıyan detaylar sonrası,
 
Geçtiğimiz yılın Eylül ayında sorduğumuz sorulara,
 
Geçtiğimiz gün cevaplandı,
 
Soru ve cevaplara geçmeden önce, İzmir Valiliğinden konuya ilişkin bir inceleme istememize rağmen,
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI > YAPIM İŞLERİNDEN SORUMLU ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 
 
“Müdürlüğümüz görev kapsam ve sorumluluğunda olmadığından ilgili kurumdan talep edilmesi gerekmektedir.”
 
 
Sayın Yetkili
 
Sayıştay Başkanlığı tarafından, 2017 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu İZBETON A.Ş denetiminde yer alan,
1- “Metropol Alanları İçerisinde Bulunan Ulaşım Yollarında Bakım, Onarım, Tadilat İşi” adı altında özel bir firmaya da ihale edildiği görülmüştür.” Ulaşım yollarında bakım ve onarım işlerini yapan özel firmanın ismi nedir?
 
2- “Metropol Alanları İçerisinde Bulunan Ulaşım Yollarında Bakım, Onarım, Tadilat İşi” ihalesi 59.153,750,00 TL sonuçlanmış, keşif artışları ile toplam 77.181.925,14 TL ile sonuçlanmıştır.” Keşif artışları neden olmuştur? Ayrıntılı olarak cevaplanması.
 
3- “İZBETON’a ihale edilmiş işler varken, İZBETON’a ait ihaleler kapsamında bulunan işler için ayrıca ihale yapılmasının uygun olmadığı mütalaa edilmektedir.” Sayıştay denetiminde yer alan hangi işler için özel firmalara ihale yapılmıştır? İhale bedelleriyle birlikte ayrıntılı olarak istemekteyiz.
 
4- İZBETON savunmasında,”.., araç yollarına ait bakım, onarım, düzenleme, sanat yapıları gibi taleplerin de karşılanabilmesi, doğal afet nedenleri ile zorunluluk ve aciliyet gösteren ihtiyaçların karşılanabilmesi için ayrıca böyle bir ihaleye çıkılması ihtiyacı doğmuştur." İzmir’de denetime tabi tutulduğunuz tarihlerde hangi doğal afet oldu ve bu doğal afet sonucunda hangi işler özel firmalara yaptırıldı?
 
Yukarıdaki sorularımın maddelere ilişkin cevaplanmasını talep etmekteyim. Aynı soruların İzmir Valiliği tarafından incelenmesini talep ettik.
 
 

1) Metropol alan içerisinde bulunan Ulaşım Yollarında Bakım -Onarım- Tadilat yaptırılması işinin yüklenicisi Uyum Yapı İnş. Taah. İnş. Malz. İth. San. ve Tic. A.Ş- Alga İnş. Taah. San. ve Tic. Aş. (İş Ortaklığı) dır.

 

2) Söz konusu işte İl Genelinde Belediyemiz Hizmetlerinin devamlılığını sağlamak adına yürütülen işlerden dolayı keşif artışı verilmiştir.

3),4) 2017 Sayıştay Sorgusunun söz konusu maddelerine ilişkin gerekli cevaplar Sayıştay Başkanlığı'na verilmiştir. Ayrıca bahse konu iş için sadece doğal afet sebebiyle böyle bir ihaleye çıkıldığı dile getirilmemiş olup, doğal afetten kastedilen de yıllar içerisinde bölgesel olarak yaşanmış olan sel, taşkın toprak kayması ve bu tür nedenlerle yıpranmış ve zarar görmüş olan istinad duvarı, dere geçiş menfez ve köprülerin acilen yapılabilmesi için bu ihalaye çıkılması ihtiyacı doğmuştur.

 


Kaynak: