Güzelbahçe Belediyesine..,

3 Şubat 2021 Çarşamba , 18:57
Okunma: 1354
0 Yorum

Vatandaş Soruyor!!!!

 

Güzelbahçe ilçesinden gelen,

 

Bilgilendirme mesajını noktası virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz,

 

Bu konuda başka bilgisi olanlardan bilgi bekliyoruz,

 

Gelen bilgiler neticesinde, inceleme isteteceğiz,

 

“İyi günler Nivents Hanım, yaptığım bir araştırmayı sizinle ve toplumla paylaşmak istiyorum.

 

Yelki ilk belediye olduğunda, imar değişiklikleri olmuş. Tabii her zamanki gibi adam kayırma doruklarda. Belediye Başkanı’na ve Belediye Encümenlerine yakın olanların yerleri, terki yapılmadan en az zayiat arsaya dönerken, başkanın yalakalığını yapmayan kendi halinde olan vatandaşların yerleri %40’lara varan zayiatlar, kimilerinin yerlerini de şuurlandırılarak komşu komşuya düşman edildiği duyumlarını aldık.

 

Bazı kararların askıya çıkmadığı, askıya çıkan kararlara da itiraz etmek isteyen kişilere, ödeyemeyecekleri çok yüksek dilekçe teminat bedelleri çıkarılarak insanların mağdur edilmiştir.

 

Bunları neden anlattı diye belki içinizden geçiriyorsunuzdur.

 

Eskiden yapılan bu haksızlıklar yine gizli gizli gizli yapılıyor olması.  Aşağıdaki resimde Yelki Mahallesi içinde 2233 ada numaralı alanı.

 

Burası ilk belediye zamanında %40 zayiat uygulanan yerlerden biriymiş. Ama köylülerden bir grup dava açıp kazanmışlar. Davadan sonra yıllarca bu alan uygulama görmemiş.

 

Birkaç defa gizli girişimlerde bulunulmuş ya yapılan ortaya çıkmış ya da büyükşehir belediyesinden geri dönmüş. Resimde görülen büyük alanın üst kısmında kara şeklinde küçük bir alan var. Burası da normalde bu ada içerisindeydi ve birlikte uygulama görmesi gerekiyordu.

 

Ama nedense bu küçük alan diğer büyük adadaki kimsenin haberi olmadan yakın zaman içerisinde uygulama görmüş. Ve görünen o ki hiçbir şekilde terk ve şuurlama yapılmadan direk arsaya döndüğü görülüyor.

 

Yer ile yapılan bir araştırma da küçük alan içinde Belediye Başkanı’nın yanında çalışan çok sıkı fıkı olduğu bir elemanının evi var. Bu kişi evinin olduğu yeri, adanın içinde uygulamaya girmemesini ve ayrı bir şekilde uygulama görmesini belediyeden istediği köylüler tarafından da duyulmuştur.

 

Görünen o ki istedikleri gerçek olmuş.

 

 

 

Şimdi soruyorum:

1- 

          1- Terkler neye göre yapılıyor? Bazı yerlerde en düşük seviye de tutulurken kimi yerlerde de %40’lara varan zayiat uygulaması ne kadar doğru?

 

2    2- Bu yapılan haksız uygulamaların toplum vicdanında ve yasalar içinde kabul edilebilir bir dayanağı var mı?

 

3-  3- Ada’nın bir parçası olan küçük alan neden ayrı bir uygulama görmüştür?

 

4-   4- Uygulama kararı askıya çıktı mı? Aynı ada içerisindeki diğer köylülere küçük parçanın uygulama göreceği bilgisi verildi mi?

 

 

 

 

 


Kaynak: