Hangi Belediyecilik Faaliyetiniz için..,

22 Temmuz 2018 Pazar , 23:01
Okunma: 2001
2 Yorum

akademisyenlere..,

 
Basında yer alan, “İzmir'in büyüme modeli 5 ciltlik kitap oldu”
 
Haberlerinden sonra, İzmir Büyükşehir Belediyesine sorularımızı sorduk,
 
Önce basında yer alan haberden alıntı yapalım, 

“26 akademisyen bir araya gelerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üç dönemdir uyguladığı demokratik belediyecilik yaklaşımını bilimsel değerlendirme ve katılımcı bir yorumlama ile masaya yatırdı. Yaklaşık 1,5 yıldır yürütülen çalışmalar sonucunda ise ortaya 5 ciltlik "İzmir Modeli" çıktı. Ciltlerin başlıkları "Ortak Kavramlar", "Yönetim Stratejileri", "Yerel Kalkınma-Çevre ve Alt Yapı", "Fiziki Planlama" ve "Kamu Alanı-Yer Oluşturabilme" olarak belirlendi. Çalışmaya imza atan akademisyenlerle bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Modeli kitaplarını, Büyükşehir Belediyesi’nin 14 yıllık çalışmalarının bir laboratuvar ortamında değerlendirilmesi olarak tanımladı.”
 
İzmir’in büyüme modeli 5 ciltlik kitap için belediyenin kasasından kaç para çıktı diye merak ettik sorularımızı yönelttik, 
 
Her zamanki gibi sorularımızın net cevabını alamadık,
 
İBB’nin Genel sekreteri imzalı yazıda,
 
“..,Gerek İzmir gerekse Türkiye çapındaki tüm belediyeler için rehber niteliğinde olacak bu yayının oluşturulabilmesi için her bir konu başlığında o alanla ilgili akademik yetkinlikleri ve spesifik çalışmaları ile öne çıkan akademisyen ve uzmanlardan "fikri hak alımları" çerçevesinde hizmet alımı yapılmıştır.”
 
İzmir’de belediyecilik hizmetleri çok mu iyi?
 
Bu kitabı, Eskişehir Belediyesi hazırlasaydı da, sizlerde rehber olarak kullansaydınız diyoruz!
 
İzmir'de;
 
Trafik çekilmez durumda,
 
Alt yapı felaket,
 
Toplu taşıma insanları canından bezdirdi,
 
Otopark sorunu var,
 
Caddeler yürünemez halde,
 
Hangi rehberlikten söz etmektesiniz?
 
Akademisyenlerin, bu kitapta bahsedecekleri konuları, hangi belediyelere rehberlik hizmeti sunacak?
 
Biz bahse konu “İzmir Modeli” adlı kitap için belediyenin kasasından kaç para çıktı diye sorduk,
 
Gelen yanıtta bunun cevabı neden yok?
 
İzmirliler merak ediyor, bahse konu kitap için belediyenin kasasından çıkan net tutarı!
 
Devlet sırrı mı? 
 
Cevap vermiyorsunuz?
 
Sözü uzatmadan sorduğumuz soruları ve cevabı sizlerle paylaşalım.
 
Sn Yetkili
 
26 akademisyen bir araya gelerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üç dönemdir uyguladığı demokratik belediyecilik yaklaşımını bilimsel değerlendirme ve katılımcı bir yorumlama ile masaya yatırdı. Yaklaşık 1,5 yıldır yürütülen çalışmalar sonucunda ise ortaya 5 ciltlik İzmir Modeli çıktı. Ciltlerin başlıkları Ortak Kavramlar, Yönetim Stratejileri, Yerel Kalkınma-Çevre ve Alt Yapı, Fiziki Planlama ve Kamu Alanı-Yer Oluşturabilme olarak belirlendi.
 
1-Çalışmaya imza atan akademisyenlere belediye kasasından ödenen bir ücret var mıdır?
 
2-Ödenen ücret var ise net rakam nedir?
 
3- Basılan kitaplar için belediye kasasından çıkan net rakam nedir?
 
4-Bahse konu kitapların son haline gelinmesi için belediye kasasından çıkan net tutar nedir?
 
Gelen cevaba geçmeden önce, sorularımızı tekrar İzmir Belediyesine sorduk, madem kitap için,"İzmir Modeli Çalışmaları" başlıklı kitap setinin basımı, kutulanması ve redaksiyon hizmeti alımı için 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında ödemeler gerçekleştirilmiş. O halde ihale bedelini açıklamak zorundasınız.
 
 

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 31.7.2018 07:20:29

  • rüzgarın oğlu
  • Bu kitap çalışan nasıl ezilir, milyonlarca halk trafikte nasıl ıstırap çektirilir serisi olabilir.Yoldan geçeni aday yapsan nasıl olsa seçilir ya, bunlarda bu yüzden halkla dalga geçiyorlar.
  • Misafir - 23.07.2018 10:29:18

  • Cesamin ÖZKAN
  • Bu kitap beceriksizliğin halk için değil birilerini halkın sırtından kalkındırma ile ilgili bir kitap serisi olabilir. Bu kitap seçildiği partiyi yok etme çalışmasının anlatıldığı kitap olabilir. Partisini güçsüzleştirmek ve iktidar partisine güç sunmak adına yani siyasal hainliği anlatıldığı kitap olabilir. Ve bu kitap ukalâlığın beceriksizliğin hem kel hem fodul olabilmenin, çapsız bir adamın çapını çok aşmış yerlerde debelenişini anlatan kitap dizisi olabilir. Bu kitap nankörlüğün çok iyi anlatıldığı kitap olabilir. Yani zavallı bir kişinin hasbel kader gelmiş olduğu koltuğu zavallılaştırmasının kitabı olabilir.