İBB JEOLOJİK ETÜTLERİNİN..,

28 Ocak 2020 Salı , 22:11
Okunma: 2029
0 Yorum

ÖNEMİNİ BİLMİYOR OLABİLİR Mİ?


Başlık oldukça iddialı, evet ne yazık ki İzmir büyükşehir belediyesi,

İzmirlilerin can güvenliğini hiçe sayıyor dersek,

Abartmış olmayız!

Hatırlarsanız İzmir Yeni Fuar Alanının İmar planına Esas Jeolojik Etütleri yapılmamıştı,

Koskoca belediye, milyonlarca kişinin ziyaret ettiği alanın,

Jeolojik etütlerini  unutmuş olması ,nasıl mümkün olabilir?

Ya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün gözünden kaçması nasıl mümkün oldu?

2016 yılında, Temiz İzmir Derneği ilgili yerlerle yazıştı,

Egeli Sabah konuyu gündemde tuttu,

İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı ve soruşturma izni verdi!

Ne yazık ki meclis üyeleri de aynı sorumluluğu paylaştı ve onlara da yargı yolu açıldı!

Bir planın olmazsa olmaz koşulunu unutan, İBB’nin  İmar Dairesi Başkanlığının KABAHATİNİ,

Meclis üyeleri de paylaştı!

Dava ne oldu aklımıza takıldı, konuyu araştırmaya başladık,

Şimdilerde, gündem DEPREM,

Çok merak ediyoruz, Jeolojik etütleri yapılmayan, Yeni Fuar alanının etütleri yapıldı mı?

Konuyu çok uzatmadan, o tarihte çıkan haberi sizlerle paylaşalım. 
 
İzmir Büyükşehir’in Fuar İzmir’in jeolojik ve jeoteknik raporlarının nerede olduğu sorusuna cevap verememesinin ardından, başmüfettiş imar planına ‘evet’ oyu veren meclis üyelerinden savunma istedi.

Egeli Sabah'ın ortaya çıkardığı fuar skandalı yeni bir boyut kazandı. Gaziemir'deki Fuar İzmir'in "jeolojik ve jeoteknik raporlarının nerede olduğu" sorusuna cevap veremeyen  İzmir  Büyükşehir Belediyesi, müfettişlik olmuştu. Temiz İzmir Derneği'nin yaptığı başvuru üzerine geçtiğimiz haftalarda İzmir'e gelerek çalışmaya başlayan mülkiye başmüfettişinin inceleme kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da ifadesine başvurması beklenirken ön inceleme ile ilgili şok bir gelişme yaşandı. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın talimatı ile kente gönderilen mülkiye baş müfettişi, yeni fuar alanının yapımına olanak tanıyan ve 2005 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen 5 bin ölçekli nazım imar planıyla 1000 ölçekli uygulama imar planına mecliste 'evet' oyu kullanan meclis üyelerini de soruşturmaya dahil etti. 'Evet' oyu kullanan tüm meclis üyelerinden savunma istendi.

ORTAK SAVUNMA VERECEKLER

Mülkiye başmüfettişinin talebi üzerine Büyükşehir'e bağlı zabıta ekipleri dün itibariyle o dönem meclis çatısı altında görev yapan ve içlerinde ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu 169 meclis üyesine tek tek tebligat yapmaya başladı. Meclis üyelerinin ön inceleme ile ilgili mülkiye başmüfettişine ortak savunma vereceği öğrenildi. Temiz İzmir Derneği'nin bilgi edinme yasası kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yaptığı başvuru, yeni fuar alanının yapımına imkan sağlayan planların "olmazsa olmaz" koşulları arasında yer alan jeolojik ve jeoteknik zemin etütlerinin yapılmadığını ortaya koydu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesi'ne yazı göndererek yeni fuar alanı imar planlarına esas jeoteknik ve jeolojik zemin etütlerine kurumun arşivlerinde rastlanmadığını belirterek fuarın yapıldığı alanın jeolojik, jeoteknik etüt raporunun olup olmadığını sordu. İl Müdürlüğü ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nden yeni fuar alanı içinde bulunan yapıların yapı ruhsat dosyasının eki olan zemin etüt raporlarının olup olmadığı bilgisini de istedi. 5 Haziran 2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıya İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni fuar alanının imar planına esas onaylı jeolojik ve jeofizik etüt raporlarının olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi. Bunun üzerine harekete geçen İzmir Valiliği, Ağustos 2015'te muhakkik tayin ederek inceleme başlattı.

Egeli Sabah'ın manşetine taşıdığı iddia Ekim 2015'te hazırlanan inceleme raporuyla da doğrulanmış oldu. İçişleri Bakanlığı, İzmir Valiliği tarafından gönderilen muhakkik raporu doğrultusunda ön inceleme başlattı ardından da mülkiye başmüfettişi görevlendirdi. Geçtiğimiz hafta İzmir'e gelen mülkiye başmüfettişi Büyükşehir'de çalışmaya başladı. Başmüfettişin ön inceleme kapsamında Başkan Kocaoğlu'nun da bilgisine başvurabileceği öğrenilirken müfettiş soruşturmasında şok gelişme yaşandı. Ön incelemeyi genişleten mülkiye başmüfettişi olayda ihmali bulunan bürokratların yanı sıra yeni fuar alanının yapımına olanak tanıyan imar planlarına mecliste evet oyu kullanan meclis üyelerini de dosyaya dahil etti. Mülkiye başmüfettişi onaylanan 5 bin ölçekli Nazım İmar Planı'na meclisteki oylama sırasında evet oyu kullanan ve içlerinde ilçe belediye başkanlarının da olduğu 169 meclis üyesinden savunma istedi. Büyükşehir Zabıta Daire Başkanlığı'na bağlı zabıta ekipleri o dönem meclis üyeliği yapan tüm meclis üyelerine dün itibariyle tebligatları tebliğ etti. Aldıkları tebligatla büyük şok yaşayan meclis üyelerinin önümüzdeki günlerde ortak savunma hazırlayarak mülkiye başmüfettişine teslim edeceği sızan bilgiler arasında yer aldı.

GÖZLER BAŞMÜFETTİŞTE

Muhakkik raporunda yer alan tespitler mülkiye başmüfettişinin hazırlayacağı ön inceleme raporuna da yansırsa İçişleri Bakanlığı başta Başkan Kocaoğlu olmak üzere meclisteki oylamada evet oyu kullanan 169 meclis üyesi hakkında soruşturma izni verebilecek. Durum böyle olunca da Üçyol - Üçkuyular Metro Hattı'nın yapımı sırasında yaşanan proje hatasından sonra 2. kez Kocaoğlu ve bürokratları hakkında yargı yolu açılmış olacak.
 

 


Kaynak: