İMAM ve CEMAAT..,

19 Mart 2021 Cuma , 15:10
Okunma: 2058
0 Yorum

OLAYI MI?

 

Geçtiğimiz gün,

“CEVAP VEREMEDİĞİNİZE GÖRE.., YOK!!!”

Başlığı altında bir haber yaptık,


İzmir Büyükşehir Belediyesinin Konak’ta bulunan ana hizmet binasının Kültürpark hollerine taşınması ile ilgili aşağıdaki sorularımın yanıtlanmasını istemekteyim,

Büyükşehir belediyesine sorduğumuz 8 maddelik sorumuzun,
 
Sadece 2 maddesine yanıt alabildik,
 
1-2004 yılında inşaata başlanan hollerin inşaat ruhsatı hangi tarihte alındı?

Sorumuza verilen cevap;

“Konak ilçesi, Mimar Sinan Mahallesi, 1068 ada, 1 parselde yer alan binaya, İmar Kanunun 26. maddesi hükümlerine göre, Konak Belediye Başkanlığı tarafından 18.12.2003 tarihli ve 36 sayılı yapı ruhsatı düzenlenmiştir.”
 
2-Hollerin Yapı Kullanımı hangi tarihte verildi?

Sorumuza cevap verilmediği için YAPI KULLANMANIN olmadığını anlıyoruz!

Şimdi sizlerle yorumumuza gecelim;

Bir bina inşaatına başlanırken önce ilgili Belediyesinden yapı ruhsatı alınır, 
 
İnşaat bitince de oturma ruhsatı alınır ve altyapı bağlantıları ile birlikte iskan edilir.3194 sayılı İmar Kanunu gereğince ruhsatı alınmış olan binaların tadilatı için de aynı adımlar izlenir,
 
Vatandaşlar bunlara titizlikle uyarken, resmi kurumların da uyması gerekir değil mi?
 
Bizde aynı fikirdeyiz ama anlaşılıyor koskoca İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kurallara uymuyor,
 
Nerden mi biliyoruz? 
 
Şuradan biliyoruz.

İBB depreme karşı riskli diye ana binasına yıkım kararı aldı ve Fuar alanındaki hollerde tadilatlar yaparak oraya taşındı,
 
Bizde bu tadilatlar ile ilgili yapı ruhsatı ve oturma ruhsatı alındımı diye sorduk,
 
Öyle ya koca Büyükşehir almaz mı hiç!
 
Geçtiğimiz günlerde büyükşehir belediyesinden cevap geldi, 
 
İnşaat ruhsatını aldık diyorlar yazıda,
 
Ya oturma ruhsatı?
 
Ondan hiç bahsedilmiyor,
 
Demek ki alınmamış. Alınmış olsaydı yazıda belirtirlerdi,
 
Yani şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi oturma ruhsatı olmayan bir binada hizmet veriyor, duyda inanma!
 
Peki, bu konuda İmar Kanunu ne diyor?
 
Yapı Kullanma İzin Belgesi almayan yapılar su, elektrik, kanalizasyon gibi altyapı hizmetlerinden yararlanamaz diyor,
 
Bu kadar mı? Hayır!
 
5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 184. maddesi ne diyor?
 
Yapı Kullanma İzni alınamamış binalarda herhangi bir sınai faaliyetin icrasına müsaade eden kişi iki yıldan beş yıla kadar cezalandırılır demekte,
 
Buradaki holler sonuçta konut değil!
 
Bu kanunu Büyükşehir bilmiyor olabilir mi?
 
Hiç zannetmiyoruz!
 
Ama biz yaptık oldu mantığıyla yürümeyi tercih ediyorlar demek ki,
 
Bizler bu tarz yaklaşımı İzmir'imize ve Belediyemize yakıştıramıyoruz,
 
Lütfen vatandaşın uymasını beklediğiniz kurarlara ve kanunlara önce sizler uyun ki,
 
Bizlerden de kurallara uymamızı bekleyin!
 
E ne demişler, “İmam bunu yaparsa, cemaat ne yapmaz!”
 
Bu durum bize habere bu başlığı koymayı mecbur etti,
 
Diğer sorularımızın cevabını beklemekteyiz.

 


Kaynak:

Etiketler:

  • İMAM,
  • ve,
  • CEMAAT..,
  • ,