İnceleme Sürecinin Detayları (3)

14 Ocak 2019 Pazartesi , 18:55
Okunma: 1548
0 Yorum

Yazı dizimizin sonuna geldik!!!

 
İnceleme Konusu yazı dizimizin sonunda sizlerle paylaşmak istediğim detaylar,
 
Dün yazımızın sonunda paylaştığımız, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı tarafından 3 Haziran 2016 tarihinde imza altına alınan yazıda,
 
“..,Söz konusu parselde 362 m2 dubleks mesken (bağ evi, çiftlik ve köy evi) için 22.01.2015 tarih ve 5241 sayı ile yapı ruhsatı, 15.10.2015 tarih ve 3584 sayı ile de yapı kullanma izin belgesi düzenlendiği,

Yapı ruhsat eki mimari projede ise, toplam inşaat alanı 362 m2 olan bodrum + zemin + 1 katlı betonarme bina (dubleks mesken) haricinde sökülüp takılabilen prefabrik yapı olarak nitelendirilmiş 800 m2 ve 385 m2 inşaat alanına sahip iki adet yapının daha parselde mevcut olduğu, ancak bu yapılara ait yapı ruhsatlarının bulunmadığı anlaşılmıştır.
  
“Konu ile ilgili olarak daha önce 18.08.2015 tarihinde mahallinde yapılan incelemede, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi bulunan dubleks meskenle birlikte parselde çelik konstrüksiyon yapılar da bulunduğu görülmüş olup, İmar Kanunu'nun 5. maddesi kapsamında yapı tanımına giren her türlü imalatın Kanun'un 21. maddesi gereğince yapı ruhsatı düzenlenmek suretiyle imal edilmesi gerekmektedir.
 
Ayrıca, 361 m2 inşaat alanına sahip dubleks meskenin yanı sıra söz konusu parselde bulunan 800 m2 ve 385 m2 inşaat alanına sahip iki adet yapı ile birlikte, yukarıda belirtilen Plan Notlarının 6. maddesi kapsamında tarımsal niteliği korunacak alanda bulunan parsellere tanınan inşaat alanı hakkının oldukça aşıldığı, yapıların parsel sathının %5 'inden fazla yer işgal ettiği anlaşılmıştır.”
 
Bahse konu tesis ne zaman açıldı?
 
Nisan 2016 tarihinde,
 
Açılışında kimler vardı?
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Narlıdere Belediye Başkanı, İzmir valisi Mustafa Toprak ve ilgili kurumların il müdürleri açılışta, yerlerini almışlardı!
 
Hatta İzmir valiliği Resmi web sitesinde, açılışa ait 44 adet resim yayınlamıştı,
 
Valilik bir açılışı resmi sitesinde yayınlarsa,
 
Elbet soruşturma izinlerini vermez değil mi?
 
Valilik web sayfasında bu resimler yayınlandığı tarihte Cimer üzerinden sorularımızı sorduk,
 
Sorumun cevabı gelmedi, gereken yapıldı mı bilemiyoruz,
 
Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesine, 2017 yılından bugüne onlarca bilgi edinme sorularımızı sorduk,
 
Büyükşehir Belediye kanununa göre yerinde inceleme istedik,
 
Her seferinde, Narlıdere Belediyesine yollandığı şeklinde cevaplandı,
 
 
Şimdi konu tekrar incelemeye alındı,
 
Bu kez konuyu çok sıkı tutmaya karar verdik,
 
Bakalım sonuç ne olacak?
 
Kim bilir, belki haklılığımız kabul görecek,
 
Ya da tekrar ceza alacağız! 
 

 


Kaynak: