İSTİNYE PARK Serüveni (2)

25 Kasım 2016 Cuma , 17:05
Okunma: 2213
3 Yorum

Buğra Gökçe Kardeşimize soruyoruz..,

 

İstinye Park’a ait UKOME görüşü ile ilgili Bilgi Edinme yazımıza Buğra  Gökçe imzalı gelen yazı ve konuyu irdelemeye devam ediyoruz.

Buğra kardeşimizin dediği UKOME Kararı bu şekilde olmaz.
 
⁠⁠⁠⁠Özel mülkiyette kalan, emsale dahil edilen ve yayaların kullanması için düzenlenen alana yapı dilinde “arkat” denir..
 
⁠⁠⁠⁠Ve yapılarda arkat yapılması yolun genişletilmesi amacıyla  kullanılmaz,  UKOME kararlarına hiç konu edilmez..
 
⁠⁠⁠⁠Belirli bir cadde üzerinde, özellikle ticarete konu alanlarda, İmar Planı Kararları ile arkat yapılması zorunlu hale getirilir.
 
Sadece bir parsele veya bir mülkiyet özel böyle bir uygulama olmaz!!
 
Hele hele, tramvay yapıyoruz yol yetersiz geliyor sen bize muvafakat et biz burayı yaya yolu yapalım diye bir karar hiçbir planlama kurallarında ve yönetmelikte yoktur. 
 
⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠Yönetmelikte ne vardır?
 
⁠⁠⁠⁠Yol yetersiz ise, uygulama imar planı tadilatı yapıp bu plana göre zayiat sınırları içinde kalan kısmını kamuya terk edip, geri kalan kısmı için üzerinde bina dahi olsa kamulaştırma yapılmasına hükmetmektedir..
 
⁠⁠⁠⁠Bir büyükşehir belediyesine, biz iki lastik tekerlekli araç düşünüyoruz ama ilerde bakacaz yetmezse 4 tekerli araçlarında yolu kullanacağı gibi, öngörüsüz, planlamadan nasibini almamış bir ifadeyi Buğra kardeşimize yakıştıramıyoruz.
 
⁠⁠⁠⁠Bu kentin mevcut nüfusu, 2025 projeksiyon nüfusu, bu nüfusa göre kentteki mevcut araç sayısı ve gelecekteki araç sayısı  bilinmiyor mu?
 
⁠⁠⁠⁠Bu yolda hafta içi ve hafta sonu, hele hele bu AVM açıldığı zaman oluşacak olan araç trafiğini hesaplamak kansere çare bulmak kadar zor olmasa gerek..
 
⁠⁠⁠⁠Ama gördüğümüz o ki, bu araç trafiği konusunda büyükşehirin ciddi bir hesap sorunu var ki, planları büyükşehirce onaylanmış olan  bütün AVM’lerin önünde uzun araç kuyrukları oluşmakta..
 
⁠⁠⁠⁠Bizce de, bu mevcut yol genişliği, oluşacak bu AVM ile birlikte araç ve yaya trafiğini kaldıramayacaktır. Bu durum Büyükşehir tarafından da bilinmemesine imkan yokken, kolaycı bir yaklaşımla, hem de AVM’ye daha fazla emsal sağlamak için böyle palyatif bir çözüm yoluna gidilmiştir..
 
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Büyükşehirin bir an evvel bu hatadan dönerek, gerekiyorsa plan tadilatı ile, gerekiyorsa kamulaştırma yapılarak ihtiyaç olan yolun kamunun hizmetine sunulmasını beklemekteyiz.
 
⁠⁠⁠⁠Biz hiç bir İzmirlinin birilerinin izniyle birilerinin mülkiyetinde rahatça dolaşacağına ihtimal vermiyoruz.
 
Adımız gibi  İzmir’i ve İzmirliyi  tanıyoruz..
 
 
 
 
 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 30.11.2016 09:30:32

  • Cesamin Özkan
  • Gaziemir aksında Optimum ile, Bornova aksında İKEA ile Balçova aksında İstinye Park ile İzmir dört yandan çevreleyen tıkanmış trafik ile buluşturan Aziz Kocaoğluna aferin demek lazım çünkü kapasitesini tam anlamıyla kullanmış durumda.
  • Misafir - 28.11.2016 11:55:17

  • ERCÜMENT ŞAHİN
  • GAZİEMİRDE OPTİMUM UN NEDEN OLDUGU TRAFİK SIKIŞIKLIGINI GÖRMÜYORMU BU ARKADAŞLAR . .ODTÜ DEN BÖYE ŞEHİR PLANCISI NASIL ÇIKMİŞ MESLEKDAŞ OLARAK ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYORUM.
  • Misafir - 26.11.2016 14:32:06

  • Cesamin Özkan
  • İzmir ve benzeri kentlerde hizmet üretme adına göreve taşınmış kişileri seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Eğitimine, mesleki kariyer sürecine, kültür birikimine, yaşam tarzına ve felsefesine, ideolojik genlerine çok iyi bakmak gerekir. Tabiki bunu başarmak o kurumun başında olanın bir parça bu alanlarda bezinin olması ile ilgilidir. Yunanistan'dan Türkçe bilmeyen saydığım alanlarla az çok ilgili olan birisini getirip hizmete koşmak, bu Buğra Gökçe denen adamı göreve getirmekten İzmir için daha anlamlıdır. Aziz Kocaoğlu yıllardır bu kenti bir kaç harita mühendisi ile planlamadımı. İşte biri bu defa İZSU nun başında,bir diğeri Karabağlar belediye başkanı. Ne yapıyorlar bunlar, biçki nakış kursu, saz gitar kursu, pasta börekli açılışlardan başka ne yapıyorlar ?.Ankara havaları ile İzmir havaları uyuşmaz. İzmir bayicilik kökeninden gelen ve sadece geleneksel bayicilik ilkeleri ile kafaları daralmış kronik algılamama hastalığına yakalanmış kişiliklerle kazanmıyor kaybediyor. Sadece İzmir değil CHP de dolayısı ile Türkiye'de bunu yaşamış oluyor. Buğra Gökçe bana göre Çemişgezek belediye başkanın bile biridir bana göre.