Kafamıza Takılan Sorulara..,

13 Ocak 2021 Çarşamba , 19:15
Okunma: 2453
0 Yorum

Yanıt Arıyoruz!!!


İzmir büyükşehir belediyesinin,
 
Bizİzmir adlı dergisi ile ilgili,
 
Kafamıza takılan birçok soru var,
 
Dergi Ankara’da bulunan bir matbaada basılmakta,
 
Derginin Başak Matbaacılık tarafından basımı ile ilgili ihale için herhangi bir sorun yok,
 
Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş. ile herhangi bir ihale var mı? 
 
Asıl merak ettiğimiz konu bu,
 
Ekap’tan araştırdık, Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş ile ilgili bir ihaleye rastlamadık,
 
İBB!ye sorduk yanıtını bekliyoruz,
 
İhalesiz olarak, derginin tasarımını, editörlüğünü yapan Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş.'ne ait bu 6 kişilik ekip ve diğerleri bedava mı çalışıyor? 
 
Diye sormak gerekir,
 
Ya da Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş.'nin adı burada ne arıyor diye de sormak gerekir,
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi çıkarmakta olduğu derginin adını ve boyutunu değiştirerek yeni insanlarla yola devam ediyor,
 
Bunu yaparken de başkan danışmanının da içinde olduğu dergi grubunu, onun patron, yönetici ve çalışanlarını işin içine sokuyor,
 
Ve bunu ihale ile mi yoksa ihalesiz mi yaptığı da belli değil!
 
Şayet ihalesiz yapılmışsa iş bambaşka bir boyuta taşınır diyor,

 

Sizlerle Bizİzmir dergisi yönetimini paylaşmak istedik, 

 

1. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020/Ağustos ayından bu yana eski büyük boyutlu “İzmir Dergisi” yerine daha küçük boyutta ve iki ayda bir yayınlanan “Bizİzmir Kent Kültürü Dergisi”ni çıkarıyor ve bu dergileri vapur, metro, İZBAN, tramvay ve otobüs duraklarında bedava dağıtıyor. Dağıtılan dergisi sayısının toplam olarak ne olduğu bilinmiyor.

2. Ekteki dergi künyesindeki bilgilere göre imtiyaz sahibinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı M. Tunç Soyer olduğu Bizİzmir Kent Kültürü Dergisi’nin;

Yayın Direktörlüğünü Nesteren Davutoğlu (Eski reklamcı ve İstanbul’daki Reklamcılar Derneği’nin eski başkanı),

Editöryal Servisi’ni Özcan Yüksek, Kemal Tayfur, Oktay Uludağ, Erden Gümüşçü (Tasarım), Tijen Bugultay (Fotoğraf) yapıyor ve

Söz konusu dergi yayına İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş. tarafından birlikte hazırlanıp bu sürece ayrıca aralarında İzmir Büyükşehir Belediyesi İletişim Dairesi Başkanı İlker Kozan’ın da bulunduğu toplam 18 kişi katkıda bulunuyor. 
 

3. Yine aynı künye bilgilerine göre dergi 18 Eylül 2020 tarihinde yapılan ihale sonucuna göre 314.000.- TL. bedelle Macun Mahallesi Anadolu Bulvarı No.5/7 Yenimahalle/Ankara adresindeki Başak Matbaacılık Tanıtım Hizmetleri İthalat İhracat Ticaret Litimed Şirketi’ne bastırılıyor. 
 

4. 1993 yılından bu yana Doğan Medya Grubu kapsamında ulusal düzeyde yayınlanan Atlas Dergisi Editörü iken 2014 yılı Şubat ayında görevine son verilen Özcan Yüksek ile birlikte çalışan Doğa Derneği kurucu başkanı Güven Eken 2014 yılının Ekim ayında, Atlas Dergisi’ne rakip olmak üzere ulusal düzeyde iki ayda bir çıkacak Magma Dergisi’ni kurmuşlardır. 
 

Nitekim Magma Dergisi’nin 2020/Ocak-Şubat-Mart aylarına ait 54. sayısının künyesinden de Özcan Yüksek’in bu derginin yayın yönetmeni, Güven Eken’in de Editöryal Servis içinde “Doğa” sorumlusu olarak yer aldığı görülür. 

5. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Bizİzmir Kent Kültürü Dergisi’nde Editöryal Servis içinde yer alan Kemal Tayfur’un aynı zamanda Magma Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürü olarak, 

Oktay Uludağ’ın Magma Dergisi’nin Editöryal Koordinatörü, 

Tasarımcı olarak görev yapan Erden Gümüşçü’nün Magma Dergisi’nin Görsel Yönetmeni, 

Fotoğraf sorumlusu olarak görev yapan Tijen Burultay’ın Magma Dergisi’nin Editöryal Servisi içinde “Fotoğraf Sorumlusu” olarak; 

Son olarak Bizİzmir Kent  Kültürü Dergisi’ne kapak fotoğrafı konusunda katkıda bulunan Kubilay Akdemir’in Magma Dergisi’nin Fotoğrafçıları arasında yer aldığı belirlenmiştir.

6. Yine aynı Magma Dergisi künyesine göre yayıncının, Bizİzmir Kent Kültürü Dergisi’ni yayına hazırlayan Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş. olduğu belirlenmiştir.

7. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarına göre Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş. ortaklarının Özcan Yüksek, Kemal Tayfur ve Oktay Uludağ olduğu; Özcan Yüksek’in Bizİzmir Dergisi’nin yayınlandığı tarihlere isabet eden 23 Ekim 2020 tarihli şirket genel kurul kararı ile yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldığı ve bu hususun 3 Kasım 2020 tarih, 10194 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayınlandığı belirlenmiştir. 
 
 

8. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Bizİzmir Kent Kültürü Dergisi’nin baskısına dair ihale kararı bulunmakla birlikte Magma Dergisi künyesinde bulunan 6 kişinin Bizİzmir Kent Kültürü Dergisi’nin editöryal servisinde yer alıp katkıda bulunmasını; ayrıca Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş.’nin yayını hazırlayan şirket olarak görev almasını gerektiren herhangi bir ihaleye ne İzmir Büyükşehir Belediyesi İnternet sayfasının “Yapılan İhaleleler” bölümünde, ne de EKAP kayıtlarına rastlanmamıştır. Bu nedenle, Evliya Çelebi Yayıncılık A.Ş.’nin ve Magma Dergisi künyesinde yer alan kişilerin Bizİzmir Kent Kültürü Dergisi künyesinde yer alan işleri hangi ihale ya da görevlendirme ile yaptıklarının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden öğrenilmesi gerekmektedir. Şayet bu ilişkisi ihalesiz kurulmuşsa, durum daha vahim demektir…

9. Ulusal ölçekte yayın yapan bir dergi kadrosunun ya da o derginin yayıncısı şirketin bir belediye dergisinin yayınlanmasına değişik ihale yöntemleriyle yardımcı olması mümkün olmakla birlikte bu işin aynı zamanda Magma Dergisi kadrosunda yer alıp Özcan Yüksek ile uzun yıllara dayanan “kankalık” düzeyindeki dostluğu nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Güven Eken sayesinde kotarıldığı anlaşılmaktadır. Anlaşılan o ki, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le de uzun yıllara dayanan bir dostluk ilişkisi olan Güven Eken’in marifetiyle Doğa Derneği, Magma Dergisi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında menfaate dayanan ve “aşkla beslenen” bir mutluluk üçgeni kurulmuştur.

10. Bizİzmir Dergisi’nin Ağustos/Eylül 2020 tarihli İlk Sayısına Dair Birkaç Söz:  Dergi toplam 42 sayfa ve 42 sayfalık dergide irili ufaklı toplam 21 adet Tunç Soyer resmi var.  


Devam edeceğiz.


Kaynak: