Kök Rapor yok sayılabilir mi?

17 Kasım 2016 Perşembe , 20:02
Okunma: 2158
2 Yorum

İtirazlarımızı yapmaya..,

 

Bilirkişi kök raporda, yani ilk raporda “Çevresel Etki değerlendirmesi Gerekli değildir.” Kararı ÇED Yönetmeliği Hükümlerine aykırı diyor.

DOĞUŞ itiraz ediyor, biz ÇED Dosyasını yönetmelik kriterlerine uygun hazırladık diyor.
 
Mahkeme tekrar bilirkişilere soruyor.
 
Bu kez bilirkişiler evet “ÇED Dosyası yönetmelik kriterlerine  uygun hazırlamışınız” diyor.
 
Mahkeme heyeti 16 sayfa hazırlanan ilk bilirkişi raporunun sonuç bölümünde yazan;
 
“Çevresel Etki değerlendirmesi gerekli değildir kararının alınmasında, projenin çevre üzerinde ki muhtemel olumsuz etkilerinin kabul edilebilir düzeylerde olup olmadığına ilişkin değerlendirmenin bilimsel bir zemine dayandırılmamış olması gerekçesi ile Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği hükümlerine aykırı olduğu, görüşüne varmıştır.” Diyor.
 
Aslı zatına bakıldığında, trafiğe getirdiği yükü yok sayarken, bilimsel sayılacak modelleme çalışmasının proje tanıtım dosyasında yer almadığını söylemekteyken..,
 
Her nasılsa Mahkeme heyeti ilk raporu değil de, bilirkişi ek raporunu hüküm vermeye uygun görüyor ve Temiz İzmir Derneği’nin davasının reddine karar veriyor.
 
Hafta sonu tamamen bu dosyaya çalışıp, Danıştay’a itirazlarımızı yapacağız.
 
Her bir safhasını da sizlerle paylaşacağız.
 
Adalete her zaman güvenmeye devam edeceğiz.
 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 17.11.2016 22:49:51

  • Cesamin Özkan
  • Bu tür halkı hiçe sayan AVM yatırımlarını protesto etme adına inadına Kemeraltı demeli İzmirli.
  • Misafir - 17.11.2016 22:48:12

  • Cesamin Özkan
  • Kocaman İzmir'de bu tür halka rağmen olumsuz projelerle mücadele eden belli ki Temiz İzmir Derneği kalmış.Eskiden TMMOB ve benzeri örgütlerde vardı ama şimdi yoklar. Belediye kendisine ait oradaki benzin istasyonlarını AVM ye hediye edercesine yeşil alan yapacağına Doğuş kapmış olduğu iki belediye alanından fedakarlık ederek geniş yollar için ayırsaydı ya. Onlara kalsa mevcut yollardan bile katmak isterler. Aziz Kocaoğlu'nun ayıplı işlerinin en ayıplısı da bu olsa gerek. Bu tür yatırımlar yarın tek tek masaya yatırılacaklar.