Kritik İhaleye E –Kent Firmasının Verdiği..,

15 Ağustos 2019 Perşembe , 22:22
Okunma: 2312
0 Yorum

Teklif Akılları Karıştırdı!!!

 

5 Ağustos 2019 Tarihinde İzmir İli toplu ulaşımında kullanılan Akıllı Ücret Toplama Sistemi ihalesinde E – Kent Firmasının verdiği teklifin ESHOT tarafından belirlenen yaklaşık maliyetten 62 Milyon 560 Bin lira, ihaleye giren diğer firmadan 82 Milyon 780 Bin lira düşük olması akılları karıştırdı.
 
Şartnamede bazı maddelerde bankacılık anlaşmaları, donanım ve yazılımlar dâhil yükleniciye bırakılmış olması ve sistemin pos cihazı gibi bankacılık sektöründe kullanılan unsurlar içermesi sebebiyle, Çalık Holding kuruluşu olan Aktif Bank teklifin düşük verilebilmiş olmasında rol oynamış olabileceği düşünmekteyiz.
 
Yaklaşık maliyet ile E – Kent firmasının verdiği teklif arasındaki büyük fark kafa karıştırsa da, düşük olan teklif ister zaten elde mevcut olan donanım, yazılım, mevcut arge, gprs maliyetlerinde ki düşüşten, ister aynı gruba ait bir bankanın imkanlarından faydalanılacak olmasından isterse de ESHOT idaresince fazla hesaplanmasından kaynaklansın, önemli olan Kamu Yararıdır.
 
Yeni yüklenici 7 Eylül'den itibaren 36 ay süreyle sistemi işletecek olması sebebiyle, ihale komisyonun üstünde krize yol açmamak için zaman baskısı bulunduğundan en uygun teklifi yapan firmaya en kısa sürede bildirim yapılacağı düşünmekteyiz.
 
İtiraz olma olasılığı ve şartnamedeki hazırlık süreleri nedeniyle sürecin uzama ihtimali, akıllara ihaleye niye bu kadar geç çıkıldığı sorusunu getirmektedir.
 
İhaleyi yakinen takip etmekteyiz, 
 
Kafamızda oluşan soru işaretleri var,
 
Çalık Holding oldukça güçlü bir kuruluş,
 
Böylesi güçlü  firma, 82 Milyon 780 Bin TL düşük teklif veriyorsa,
 
Yıllarca astronomik bir fiyatla hizmet alınması gerçekten çok düşündürücü!
 
Bu durumda, Yarasalar ne yaparsa yapsın, bu ihaleyi hak eden kazanacaktır,
 
Aksini düşünmek bile istemiyoruz!
 

 


Kaynak: