Menderes Belediyesi sorularımızı..,

25 Ekim 2018 Perşembe , 19:11
Okunma: 1403
1 Yorum

Yanıtlamadı!

 

Menderes Belediyesi bilgi edinme biriminden sorduğumuz soruya, cevap olarak,
 
 “4982 Sayılı Bilgi Edinme yasasının 25. Maddesinde “Kurum İçi Düzenlemeler” başlığı altında kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkında bilgi ve belgeler Bilgi Edinme kapsamı dışındadır.”
 
Bu cevap bizlere yeterli gelmediğinden BEDK gideceğiz,
 
Çünkü ülkemiz bir kanun devleti ve resmi kurum olan belediyede kanunlara göre işlem yapmak zorunda,
 
Sonuçta milletin vergileri harcanmakta,
 
Yasal olarak yeterli olmayan birini göreve getirmek ise suçtur!
 
Sorduğumuz soruların cevabı verilmesi gerektiğine inanmaktayız!
 
Kaldı ki, Kanunda sayılan sınırlamalar yönetimin bilgi edinme taleplerini reddetme gerekçelerini oluşturur. Kamu kurum ve kuruluşları kendileri gizlilik sebepleri üretemezler.Yönetimin gizlilik kararı vermesi mümkün olmakla beraber bu kararı gerekçelendirmesi gerekmektedir. Yönetim, kanunda belirtilen hangi nedenlere dayalı olarak gizlilik kararı verdiğini yazılı şekilde açıklamalıdır.
 
Konuyu daha fazla uzatmadan önce sorduğumuz soruları sonra da gelen cevabı sizlerle paylaşıyoruz.
 
Sn yetkili 
 
Aşağıdaki sorularımın İzmir Menderes Belediyesi tarafından cevaplanmasını istiyorum. 
Fen İşleri Müdürü Özgür Türker, 
 
1- Fen İşleri Müdürü Özgür Türker, denetim sonrasında “bugüne kadar memur gibi çalışmış olup özlük dosyası incelendiğinde, (müfettiş raporu ile sabit) memur olmadığı” doğrumudur? 
2- Yapılan inceleme sonrasında, Özgür Türker, istifa edip sözleşmeli olarak işe devam ettiği doğru mudur? 
3- 2014 seçimlerinden bu yana, Özgur Türker (Fen İşleri Müdürü) vekil memur olarak nasıl Menderes Belediyesinde çalıştı? 
4- Özgür Türker’in memuriyeti yasal sayılmıyorsa, ödenen ücretler, faizi ile geri alınacak mı? 
5- Özgür Türker memur değilse, bu güne kadar yapılan işlemlerin, yasallığı ne olacak? 
6- Fen İşleri Müdürü olarak attığı imzalar iptal edildi mi? 
Yukarıdaki sorularımın Bilgi Edinme Kanununa uygundur. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre, Genelge 2018/13 ““..,kamu kurum ve kuruluşlarına yapıdan tüm başvurularda, talebin sonuçlandırılması başka bir idari makamın görev alanında kalsa dahi, başvurular anında incelenerek takip edilecek, talebin ilk başvuru yerinde neticelendirilmesine özen gösterilecek, başvuru sahibine yapılan işlemler hakkında gecikmeksizin nihai ve kesin bilgi verilecek, başvuruların süratli ve doğru sonuçlandırılması amacıyla gerekli tüm tedbirler alınacaktır.” Şeklindeki genelgeye göre cevaplanmasını talep etmekteyim. 
 
Cevap: MENDERES BELEDİYE BAŞKANLIĞI > İNSAN KAYNAKLARI VE EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ (25.10.2018 14:57)
 
 İlgi: 15.10.2018 tarih ve 18/01997513 sayılı CİMER başvurunuz ile Belediyemize 23.10.2018 tarihinde ulaşan dilekçe hakkında.
 
 İlgi dilekçede talep sahibinin Belediyemiz personeli Özgür TÜRKER hakkında özlük hakları ile ilgili düzenlenen bir denetim raporu hakkında bilgi istenilmektedir.
 
4982 Sayılı Bilgi Edinme yasasının 25. Maddesinde “Kurum İçi Düzenlemeler” başlığı altında kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkında bilgi ve belgeler Bilgi Edinme kapsamı dışındadır.
 
Yukarıda belirtilen yasal mevzuat ışığında istenilen bilgi ve belgelerin açıklanması uygun görülmemiştir. Bilgilerinize sunulur.


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 22.1.2019 19:47:57

  • levent kırılmaz
  • menderes girişinden çıkışına kadar olan yaklaşık 10 km lik mesafeye dikilen tahmini 100 adet palmiyelerin gereksiz olduğunu dğşünüyorum. piyasa degeri yaklaşık 1000 tl dir yani 1 milyon tl harcamak bu devirde mantıklı mıdır?