Menesköy Villarına..,

09 Kasım 2016 Çarşamba , 19:10
Okunma: 3437
0 Yorum

Bunca yıl dokunulmamış olması, bundan sonra dokunulmayacağını göstermez!!!

 
MENESKÖY Villaları ile ilgili, Urla Belediyesi ile yazışmalara, Ocak 2016 başladık.
 
Sabırla yaptığımız yazışmalar halen sonlanmış değil.
 
Aslına bakarsanız ilk verilen cevap her şeyi ortaya döküyordu!

“19.01.2016 tarih ve 245896 sayılı Bilgi Edinme başvurunuzda bahsi geçen, Urla İlçesi İTOKENT yakınında bulunan MENESKÖY evlerinin inşaat ve yapı kullanım belgelerinin hangi tarihte alındığı ve Alaattin YÜKSEL tarafından tadilatı yapılan villalarda ruhsata aykırı olarak imalatlar yapıldığına ilişkin iddia konuları hakkında, Kaymakamlığımızca görevlendirilen bir araştırmacı vasıtasıyla yapılan inceleme sonucunda düzenlenen raporda;
Menesköy Koopretif evlerinin yapım çalışmaları halen devam ettiğinden kat irtifakının yapılmadığı ve konutların halen S.S.Menesköy Konut Yapı Kooperatifi adına tapu kaydı olduğu, Alaattin YÜKSEL adına tapu kaydında bir isim bulunmadığının tespit edildiği ve yerinde yapılan denetimde ilave imalatlar olduğunun görüldüğü belirtilmiştir.”
 
Gelen yanıtta her ne kadar Alaattin Yüksel adına tapu kaydı görünmüyor diye yanıt verilse de, Alattin Yüksel ile yaptığım telefon konuşmasında;
 
Alaattin Yüksel  “Nivent Hanım benim evin resimlerini çekmeye gitmişiniz, bana haber verseydiniz, çay kahve ikram ederdim…,” diye giden  konuşma.
 
Bu konuşmadan anlaşılacağı üzere, Menesköy’deki Villa Alaattin Beyin.
 
 
2 resime bakıldığında çıplak gözle de aykırılıklar görülmekte!
 
Aslına bakarsanız evin kimin olduğu bizi çok ilgilendirmiyor. Ortada 25 yıldır ruhsat problemi çözülemeyen bir site var!

Bu sitede Eski Konak Belediye Başkanı şimdilerin Urla Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer TUNÇAĞ oturması bugüne kadar görmezden gelinmesine bir neden olabilinir mi?
 
İddialara göre, Alaattin Yüksel’de yeni evine taşınmış!
 
Şimdi kimsecikler dokunamaz, bir 25 yıl daha ruhsatsız gider.
 
Sonrasın da, zaten binalar eskir, yıkılır gider mi?
 
Kat irtifakının yapılmadığı, ruhsat eklerine aykırı, yapı kullanımı olmayan binalarda oturulmaya devam edilmekte.
 
Menesköy Villalarında oturanlar var. Su kullanılıyor, hadi suyu kuyudan kullanıyorlar diyelim.
 
Elektrik nasıl bağlanmış?
 
Şantiye elektriği diyelim. Şantiye elektrik birden fazla konuta verilemez. Verildiğinde kaçak elektrik konumuna düşer değil mi?
 
Konuyu çok uzatmadan, KAÇAK KONUMDA olan MENESKÖY Villaları için Urla Kaymakamlığı “Soruşturma İzni” vermemiş. 
 
Gerekçesi ise, “..,ruhsat eklerine aykırılıkları sebebi ile 3194 sayılı Kanunun 32. Maddesi uyarınca Yapı tatil Zaptı düzenlediği,………, Kanununun 42. Maddesi uyarınca 24.06.2016 tarihli…, Encümen Kararları ile para cezası uygulandığı.., gerekli yasa işlemlerin başlatılması için Urla Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu..,”
 
Bizim şikayetimiz üzerine yapı tatil zabıtları tutulmuş olması, 25 yıldır hiçbir işlem yapmayan belediye yetkililerini temize mi çıkarmış oluyor?
 
Elbette itirazımı süresinde yaptım.
 
Merak ettiğim bir şey var. Sorup sormamakta tereddütlerim var. Utanırlar diye korkuyorum!

Hadi sorayım, Muzaffer Tunçağ’ın evine, Sn Sibel Uyar hiç ziyarete gitmedi mi?
 
Biz temiz İzmir Derneği olarak deşifre etmeye devam edeceğiz, yarın Urla Bölgesinde Nail Özkardeş’e ait villalarla ilgili yazmaya devam edeceğiz. 
 

 


Kaynak: