Mustafa Kayalar Böylesi..,

23 Eylül 2020 Çarşamba , 19:25
Okunma: 3415
1 Yorum

Bir talebi nasıl..,

 

 
Menderes Belediyesi belediye başkanı ile ilgili,
 
Yerel medyada çıkan haberlerde,
 
“Başkan mısın emlakçı mı?

Menderes Belediyesi, imara açılacak arsalardan resmi pay dışında ihaleyi alan firma için halktan yüzde 5 pay daha istedi. Bu haksız kazanç, ‘Başkan emlakçılığa soyundu’ yorumlarına neden oldu”
 
Bu haberlerden sonra konuyu inceledik,
 
Toplantıda geçen konuşmaların yer aldığı sesli görüntüleri inceledik,
 
Ses kaydında geçen konuşmalar sonrası planlanmak istenen yerin planını inceledik,

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı’na hitaben yazdığımız yazı da konunun incelenmesini talep ettik, 


 

T.C

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MÜLKİYE TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI’NA

İzmir ili Menderes Belediyesi hakkında;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onanan 1/100 Bin ölçekli Çevre Düzeni Planında Menderes merkezi ile görece arası imara açılmıştır. Bu alan ile ilgili 1/25 Bin, 1/5000 Nazım İmar Planları ve 1/100 Bin  ölçekli uygulama İmar Planı henüz yapılmamıştır.
 
Menderes belediyesince yukarıda bahsi geçen planların yapımı için özel bir planlama şirketine verilmiştir. Menderes Belediye başkanı ekte sunulan CD de görüleceği üzere arazi sahipleriyle toplantı yapılarak imar kanununda zayiatın (DOP) %45 olduğunu %5 de planı yapan firma dışında başka bir kişi (Ömer Kılıç) iş takibi için verilmesi gerektiğini alenen dile getirmektedir.
 
Bu konuda arazi sahipleriyle yapılan noter sözleşmesi de yaptırmaktadır. Halbuki 1/25 Bin, 1/5000 özellikle 1/100 Bin Uygulama İmar Planı yapılmadan Düzenleme Ortaklık Payının oranının bilinmesine imkan yoktur.
 
Plan yapılan alan yaklaşık 2000 Dönüm olup %5  100 dönüme tekabül etmektedir. Burada hesaplayamayacağımız alan vatandaşın elinden alınarak bazı kişilere peşkeş çekilmekte midir? 
 
Bu konuda Ulusal Basın ve Yerel Basın ekte sunduğum haberleri de yapmıştır.
 
Bu konunun gerekli incelemesinin yapılmasını vatandaşın hakkının korunması için gerekli müdahalenin yapılması gerektiğine inanmaktayım.
 
Bakanlığınızca konuya müdahale edilmediği takdirde vatandaşın mağduriyeti sebebiyet vereceğinden bakanlık müfettişi tarafından konunun incelenmesi ve gelen müfettiş tarafından ifademe başvurulması ve sonucundan tarafımın bilgilendirilmesini talep ediyorum.

Temiz İzmir Derneği adına
 
Başkan Nivent Kurtuluş 
 
 
Ekler;

1 Toplantının yapıldığı yerde görüntülü video kayıtları

2  Noter Sözleşmesi

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 28.03.2021 15:47:32

  • Serap sedefli
  • Bu olay belediye ile alakalı ömer kılıç isimli harita mühendisi vatandaş bize yuzde5 verirseniz sizin imarınız çizilir yoksa belediye orayı tarım arazisi olarak bırakır öylece kalır diye söylemlerde bulunmuştur bu konu belediye ve haritacı olarak incelenmesi lazımdır kimse malını böyle hakkı olan bi şeye peşkeş çekmez yargılanmaları lazimdir