12.12.2014 21:13:40
Okunma: 3095
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Abdul Batur'a cevabım 1

 

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Bilgi Edinme Biriminden sorduğum soruları, 4982 yasa kapsamının 4. Maddesine atıfta bulunup kanun kapsamında değildir demiş, demesine de yanlış demiş. 

 
Çünkü, 4982 yasa 4. Maddesi;   Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir. Türkiye'de ikamet eden yabancılar ile Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı tüzel kişiler, isteyecekleri bilgi kendileriyle veya faaliyet alanlarıyla ilgili olmak kaydıyla ve karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, bu Kanun hükümlerinden yararlanırlar. Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden doğan hak ve yükümlülükleri saklıdır.
 
Sayın Başkan tamam, Amerika Washington ID Card almış olabilirim. Ama Türküm ve Türk olmaktan gurur duyuyorum.
 
Dolayısıyla 4. Madde tutmadı.
 
Gelelim Sayın Başkanın sorularımızı cevaplamamak için değindiği diğer madde “edindiğiniz bilgileri internet gazeteciliği adı altında yasaya aykırı olarak yayınladığınızı öğrenmiş bulunuyoruz…" diye giden yazı yazımın sonunda paylaşacağım.
 
Madde 42- Kanunda ve bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde erişilen bilgi ve belgeler ticari amaçla çoğaltılamaz, kullanılamaz, erişimi sağlayan kurum ve kuruluştan izin alınmaksızın yayınlanamaz. Bu madde hükmüne aykırı olarak erişilen bilgi veya belgeleri ticari amaçla çoğaltanlar, kullananlar veya yayınlayanlar hakkında kanunların cezai ve hukuki sorumluluğa ilişkin hükümleri uygulanır.
 
Sayın Başkan, bugüne kadar mutlu mesut bilgi edinme cevaplarınızı yayınlıyorduk. Şimdi ne oldu da telaşlandınız?
 
Siz sosyal demokrat bir belediye başkanısınız, neden şimdi rahatsız oldunuz? 
 
Ben bugüne kadar yazdığım ya da yazmadığım, hiçbir konudan gelir elde etmedim. Gaze-temiz'e haber koymayı çok şükür sular seller gibi öğrendim, yorumları okeylemeyi de öğrendim. Lakin reklam nasıl konulur onu hala öğrenemedim.
 
Çünkü hiç reklam gelmiyor. 
 
Sitemizin, sağına, soluna, altına, üstüne bir zahmet bakın hiç reklam görüyor musunuz? Ha bunlar kamu yararına bir şeyler yapıyorlar, bir ucundan bende tutayım yardımcı olayım diye reklam verirseniz, seviniriz.

Ancak, biz reklam alsak ta aslanlar gibi yazmaya devam ederiz. Dolayısıyla bize reklam vermezsiniz değil mi?
 
Ayrıca, tüzüğüne Bilgi Edinme Yasasını koyan ilk dernek olduk.
 
Devam ediyorum, AİHM kararlarında yer alan bu konu ile ilgili temel ilkeleri şöyle özetleyebiliriz:
 
* Demokratik toplumlarda basın çok önemli bir göreve sahiptir ve toplumu ilgilendiren konularda bilgi vermekle yükümlüdür. Halkın ise bilgi alma hakkı vardır.
* Basın özgürlüğü belirli bir ölçüde abartmayı hatta tahriki de içerir.
* Kamu çıkarını ilgilendiren konularda bu özgürlüğün sınırlandırılması ancak çok istisnai olarak kabul edilebilir.
* Siyasetçilerin eleştirilmesinin sınırları normal bir bireye kıyasla daha geniştir.
 
“Bu kararlardan anlaşılacağı gibi, AİHM bir denge gözetiyor. Bir yanda bireylerin özel yaşamları, kişilik hakları, öbür yanda halkın bilgi alma hakkını ve medyanın bilgi verme yükümlülüğünü içeren basın özgürlüğü. Hukuka aykırı elde edilmiş kayıtlar söz konusu olsa bile, kamuoyunu ilgilendiren bir konu olduğu takdirde AİHM dengeyi basın özgürlüğü lehinde kuruyor.”
 
Sayın başkan bunları ben söylemiyorum. Lütfen bir an önce beni mahkemeye verinde, Bilgi Edinme cevaplarını yayınlama hakkım var mı yok mu, bende öğreneyim.
 
Ayrıca yayınlama hakkım yok ise de, soru sorma hakkım olmadığını göstermez değil mi? Dolayısıyla Bilgi Edinme sorularımın yanıtlarını süresinde almaya devam edeceğim. 
 
Çok üzgünüm başkanım, akıntıya karşı değil de, akıntı yönünde yüzersem hayatın daha kolay olacağını elbet bende biliyorum. Ancak huyum kurusun akıntıya karşı yüzmek beni daha kaslı yapıyor, bu da benim tarzım napayım, mutlu mesut yaşamaya devam edelim diyorum.
 
Pazar günü, Abdül Batur’un hangi sorulardan rahatsız duyduğunu sizlerle paylaşacağım. 
 

Etiketler:

Misafir - 13.12.2014 21:54:08

  • misafir
  • "internet gazeteciliği adı altında" derken bayaa bi küçümsemiş sizi, ama kendisinin düştüğü durum daha vahim yazık ! halkın oylarıyla seçilen biri halktan ölesiye bilgi gizleme derdine, telaşına düşmüş çok trajik !
  • Yazarın Diğer Yazıları