24.05.2016 23:04:19
Okunma: 3319
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Ah Başkan, Meclis Üyelerini Yine Zora Soktun

 
Bu gün sizlerle Optimum Davasında neler olduğunu paylaşacaktım. Lakin Yeni Fuar Alanı müfettiş incelemesi gündeme geldi.
 
2005 Yılında İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin savunmalarına katkı sağlamak için bu yazıyı yazıyorum.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis oturumlarına katılan biri olarak yazıyorum.
 
Yıllar evvel meclis çalışmalarını izlemeye gittiğimde, elimde bulunan meclis gündemi kağıdından oylama yapılan gündem maddelerini yakalayamıyordum. 
 
Birden ona kadar meclis gündeminde yer alan maddeleri oylamaya başlıyoruz, kabul edenler etmeyenler, eller kalkar kabul edilmiştir diye bir ses duyardım.
 
Hangi madde geçti anlayamadan, bu kez ondan, otuz dörde kadar maddeler, kabul edenler etmeyenler, kabul edilmiştir.
 
Böylelikle meclis oturumu sona ererdi. 
 
İçimden İzmir Planları onanırken, acaba meclis üyeleri neye el kaldırdıklarını biliyorlar mıdır diye düşünürdüm. Böylesi bir uygulamamanın İzmir iline zarar vereceği düşüncesi ile meclis çalışma yönetmeliğini açıp okudum. 
 
Meclis çalışma yönetmeliği her bir maddenin teker teker okunarak oylanması gerektiği maddesinden sonra, konuyu İçişleri Bakanlığına sundum.
 
İçişleri Bakanlığı müfettiş incelemesinden sonra, meclis gündemine gelen her konu teker teker okunmaya başlandı.
 
Anlatmaya çalıştığım, 07.07.2005 tarihinde meclis gündemine gelen, Yeni Fuar Alanı ve Serbest Gelişme Alanı’nın meclis oylaması kim bilir hangi toplu oylamanın maddesi idi.
 
Şimdi ellerini kaldıran ve hangi gündem maddesini oyladıklarını bilmeyen meclis üyelerimi suçlu yoksa imar komisyon üyeleri mi suçlu?
 
Meclis üyeleri bir plan tadilatı ya da yeni bir plan onayında, koskoca büyükşehir belediyesi Nazım İmar Dairesinin planı hazırlarken, JEOLOJİK ETÜTLERİNİN yapılmadan meclis gündemine sunacağı aklına gelir mi?
 
Planlamanın olmazsa olmaz koşulu olan Jeolojik Etütleri yapılmadan böylesi bir plan yapılır mı? 
 
Yapılmaz elbette.
 
Şimdi niye meclis üyeleri savunma hazırlıyor?

Büyükşehir Belediyesinin Nazım İmar çalışanları ve o dönemin İmar Müdürü direk sorumlu değil mi?
 
Aziz Başkan yapılan imar planını incelemeden mi imzalamakta?
 
Yeni Fuar Alanı 400 Milyon TL’yi aşan bir yatırım. Böylesi büyük bir yatırımın imar planında böyle bir eksiklik olabilir mi?
 
İmar Planına ait Jeolojik Etütler yapılmadığını artık cümle alem biliyor!

Ruhsata esas zemin etüt raporlarında da inşaat mühendislerinin imzası yok!
 
İnsanın aklına bin bir türlü düşünce geliyor, neden inşaat mühendisleri imza atmamış? 
 
Acaba bu alanda bir tehlike mi görmüşler?
 
Meclis Üyeleri savunmalarında bence şöyle bir savunma yapabilirler. Koskoca belediye böylesi bir planda imar planına esas jeolojik etütleri olmadan meclise getirebileceklerini hiç düşünemedik. Biz oylama yaptığımız planların jeolojik etütlerini istemek zorunda değiliz. İmar Komisyonunda olan ve bu planı bizim önümüze getiren Nazım İmar Şubesi sorumludur. Diye bilirler. 
 

 

Etiketler:

Misafir - 27.05.2016 13:29:36

  • Cesamin Özkan
  • Aziz kocaoğlu yanlışlarıyla boğuşmaktan başka bir şey yapmıyor. Yanlışlarına yeni yanlışlar eklerken eskiler ilede uğraşıp duruyor. Sanki şu gerekli olan aşamaları yapmak zormuş gibi hep aynı davranışsal bozukluğu sergileyip duruyor. Yapacağı iş adam gibi kadro oluşturmak. Bu orkestranın başına geçmiş ama bir koşuyor saksafon çalmaya çalışıyor, onu bırakıyor bateriye geçiyor, olmadı kemanı deniyor, zili alıyor parmakları zil arasında eziliyor, davula geçiyor tokmağı davula vuracağına kafasına vuruyor, çelloyu eline alıyor saz gibi çalmaya çaba gösteriyor, ama bilmiyorki her birine ehlini oturtup kendisi elindeki baton (şefin çubuğu) ile her sese yön verip ortaya güzel bir dinleti çıkaramıyor. Ancak bunların başarsa bile bu defa batonu yani çubuğu kullanamayan bir yapısı olduğundan onuda yapamaz diye düşünüyorum. Geriye tek yorum kalıyor oda bırak bu işi bayiciliğine dön demek oluyor.
  • Yazarın Diğer Yazıları