15.05.2016 18:32:58
Okunma: 3276
5 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
AMAN DİKKAT!!!

 
Bilgi Edinme Birimini en iyi kullananlardan biriyim. Bilgi Edinme Yasasının her bir maddesini ezbere bilmekteyim, ya ilgili idareler Bilgi Edinme Yasasının gereklerini yerine getiriyorlar mı?
 
Bilgi Edinme Birimine yaptığım her müracaat sonrasında, yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. 
 
Önceleri sorularım gizlenmeden yanıtlanırdı. 

Şimdilerde ise,  olabildiğince gizlenmekte.
 
Örneğin, "Bilgi veya Belgenin niteliği başlıklı 7. Maddesinde; Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır.”
 
Bunu yazan kim, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
 
Bir ilin imar planları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde nasıl olmaz?
 
Ya da bir belediyenin Bilgi Edinme Birimine soru soruyorsunuz, sorduğunuz sorunun işyeri sahibi ya da inşaat firmasının bir tanıdığı beni arıyor.

“Efendim beni hatırladınız mı, ben sizin babanızı çok iyi tanıyorum.”
 
Ya da,  "hani şu mekanda yanınızda bulunan… kişi vardı ya, ben onun arkadaşıyım”
 
Hatırlamasam da, nezaketen hatırladım der demez.

“Efendim siz geçen gün bizim inşaat firması ile ilgili belediyeden bilgi istemişiniz. “
 
Evet istedim.

“Efendim inşaat firma sahibimiz, sizinle bir görüşme yapmak istiyor.” 
 
Bu nasıl bir zihniyettir anlamadım. Vatandaşın dilekçesi ilgili yatırımcının, nasıl eline geçiyor sorusuna, yanıt arıyorum. Bulamıyorum.
 
Ya da bir tanıdığınız kişi arıyor, “sen …. Kişi ile ilgili yazılar yazıyorsun ama onun imara aykırı bir şeyi yok.”
 
O zaman, siz beni neden arıyorsunuz dediğimde ise, sinirleniyor ve “yazmayacaksın” deme küstahlığını gösterdiğinde ise, pardon benim kalemimim sahibi sizdiniz de, benim mi haberim yok diyorum.
 
Biz Temiz İzmir Derneği’ni kurarken, “her türlü ideolojik düşünce ve siyasi partiye eşit mesafede olacağız” diye kurduk.
 
Derneğin amacı, “Yolsuzluklara ve Haksızlıklara karşı, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşayan tüm vatandaşlarının ve dernek üyelerinin haklarını ve hukukunu korumak topluma zarar veren her türlü yolsuzluğun ve haksızlığın takipçisi” olacağız dedik.
 
Derneğimiz, kurulduğu günden bu güne, usulsüzlüklerle adeta savaştık.
 
Bu durum, rantın yanında olanları, epey bir rahatsız etti.
 
Birçok dostumuzu kaybettik ve olabildiğince düşman kazandık. Bizi tanıyanlar selam vermeye korkar oldular.
 
Bizleri para pul mevkii etkilemedi!
 
Kim bunlar dendi, aba altından sopa gösterenler oldu. 
 
Yılmadık, yılmayacağız. 
 
Son zamanlarda, beni sevenler bir takım telkinlerde bulundular, “aman dikkat et, her an başına bir şey gelebilir” dediler.
 
Demirden korkan trene binmez dedim.
 
İçimden güldüm geçtim. 
 
Bir gün mutlaka bu dünyadan göçeceğim, öyle ya da böyle. Siz bilmez misiniz ki nefesimiz sayılı!
 
Son sözüm siz okuyucularıma, sakın ola yıllarca yazdın, çizdin kime ne oldu bugüne kadar demeyin, her yapılan suç duyurusu bir çekmeceye girdi, bugün olmasa yarın mutlaka o çekmeceden çıkacak ve gereği yapılacaktır diyorum.
 
Notlarım;
1-Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik Makamına Z. Gül Şener‘mi gelecek? 
2-Konak Tüneli Üzerindeki arazi imara mı açılıyor, oradan H.K, A.Y, A.K yer toparladı iddiaları gelmekte araştırıyorum.
3- İzmir'de bir yatırımcının dosyasını hangi özel kalem müdürü,yakınen takip etmekte? Bizde bu dosyayı yakinen takip etmekteyiz. 
 

 

Etiketler:

Misafir - 19.05.2016 14:03:36

 • Cesamin Özkan
 • Son arazi toplama ile ilgili söylemleriniz çok önemli. Bekliyoruz ve kişilerin kim olduklarını tahmin ederken körfez kirliliğine neden olanları da bu kentin ve CHP nin affetmeyeceğini düşünüyoruz.
 • Misafir - 16.05.2016 02:14:03

 • ibrahim şeyda karaca
 • Hani Türkçe argoda "balık gibi elden kaymak" gibi cevaplar ile karşılaşıyorsunuz.Sorulan soru cevaplanmıyor. Burada iki adet ahlak dışı davranış sergileniyor. Birincisi:Kutsal yurttaş kimliğine düpedüz hakaret ediliyor. İkincisi ise:Yasanın emrettiği gibi doğru bilgilendirme yapılmadığı gibi görevi yapmama ve kötüye kullanma suçları işleniyor. Bu nedenle,Suç duyurusunda bulunabilmek için savcılığı terk etmememiz gerekecek gibi. Sevgiler.
 • Misafir - 15.05.2016 23:20:20

 • Misafir
 • Sevgili Nivent Hanım ve Temiz İzmir Ailesi: Szileri, takdir, hayranlık, saygı, sevgi dolu bir şekilde, imrenerek izlemekteyim uzun zamandır. Her haberinizi ve her köşe yazınızı okuyorum, inceliyorum. Çok kısıtlı olanaklarla yaptığınız kamu hizmetine hayran olmamak elde değil... Ancak bir şeyi merak ediyorum: Görevi tarafsız olmak, yasaları uygulamak, kente karşı saygılı ve sorumlu olmak olan kamu kuruluşlarımız, belediyelerimiz, valiliğimiz, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüz ne yapıyor? Yetim hakkını maaş olarak alan bu insanlar, sizin gönüllü yaptığınız vazifelerin neden yüzde birini dahi yapmıyorlar hatta yapılan yanlışlara göz yumuyorlar? Peki ya meslek kuruluşları? Mimarlar Odası, Şehir ve Bölge Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, yani genel olarak TMMOB? Siz onların yapması gereken işleri yaparken, bu meslek erbabları o koltuklarda oturmaya utanmıyorlar mı hiç? Bu nasıl bir kenttir ve nasıl bir ülkedir? Binlerce üyeden aldıkları aidatları bu meslek kuruluşları nerelere harcıyorlar acaba? Bu konuyu da inceler ve bizleri aydınlatırsanız çok memnun olacağım. Başarılarınız daim, yolunuz açık olsun !
 • Misafir - 15.05.2016 22:47:33

 • Latife Güner
 • Sizin yasaları ve yasal haklarınızı iyi biliyor olmanız önemli. Size kızmakta haklılar çünkü karşılarında parayla satın alamayacakları cin gibi bir gazeteci var.
 • Misafir - 15.05.2016 22:40:25

 • Selami Cansız
 • Neredeyse her taşın altından bir yolsuzluğun çıktığı şu dönemde araştırmacı dürüst gazetecinin işi gerçekten çok zor. Ancak şunu unutmasınlarki keser döner sap döner, gün olur hesap döner. Yasadışı işleri kurcalıyor olmanız titanları kızdırmış. Bu böyle gitmez, gitmemeli , güze İzmir ve çevresi bile bile ranta kurban edilirken sizin gibi çevre bilinci olan cesur gazetecilere daha çok ihtiyacımız var.
 • Yazarın Diğer Yazıları