22.01.2014 23:25:39
Okunma: 4593
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Aşıklar Gününe yetişir mi?

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde, Aziz Kocaoğlu, halka açık Tramvay toplantısı gerçekleştirmiş, bir okuyucumun toplantıda geçen konuşmaları, bana anlattı. Anlattığına göre, Güzel yalı’da oturan bir vatandaş Kocaoğlu’na bir soru soruyor, “ Başkanım Güzelyalı üzerindeki otoparklar, tramvayın gelmesiyle kalkacak, peki o zaman biz araçlarımızı nereye park edeceğiz?”

Kocaoğlu; “Alsancak Hocazade’de açacağımız 270 araçlık otoparka bırakıp, hemen önünden kalkan tramvaya binip evinize geleceksiniz.”
 
Vatandaş; “Başkanım biz Güzelyalı’da oturuyoruz”
 
Kocaoğlu; “Arabanızı oraya park edeceksiniz, tramvayla evinize gideceksiniz.”
 
Vatandaş; “Hastamız olduğunda, alışveriş yapma ihtiyacımız olduğunda ne yapacağız?”
 
Kocaoğlu; “0045 - 06.00 saatleri arasında tramvay çalışmayacak, o zaman arabanızı bu alana getirirsiniz.”
 
Gerçekten böyle bir diyalog geçti ise..,
 
Sorularına devam edemeyen vatandaşın yerine benim aklıma takılan bir soruyu sormadan geçemeyeceğim. İşinden evine gitmek isteyen vatandaş, saat 18.00 da arabasını Hocazade otoparkına park edecek tramvayla evine gidecek, 00.45 den sonra evden dışarı çıkmak isterse, arabasına nasıl ulaşacak?
 
Güzel yalı aksında oturanları bir düşünün, 270 araçlık otopark nasıl ihtiyaca cevap verecek?
 
Alsancak’ta oturanların arabaları Hocazade otoparkını kullanmaları yasak mı olacak?
 
Aklıma takılan bir soru da, Hocazade otoparkı inşaatı 24.08.2012 de başladı, 14.02.2014 de açılacak. Aşıklar gününde açılır mı dersiniz yoksa yine bir öteleme olur mu?
 
Yine geçtiğimiz günlerde, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yatırımları gerçekleştirebilmek için 2004 yılından bugüne kadar tam 617 milyon 552 bin liralık kamulaştırma gerçekleştirdi. Bu amaçla 2011 yılında harcanan para ise tarihe ‘rekor’ olarak geçti” haberine göre 2004 yılından günümüze, toplam 892.472.797,01 TL ile gerçekten rekor kırmış.
 
Bizlerin merak ettiği bir husus var, Bilgi edinmeden sorduk, rekor kamulaştırmada, kamulaştırmasız el atma davaları için belediyenin kasasından ödenen tutarlar nedir? Cevaplandığında sizlerle paylaşacağız.
 
Benim hatırladıklarımı sıraladım;
 
TCDD’ye 2006 yılında Kamil Tunca Bulvarı için 16 milyon TL ödemişti.
 
Ziraat Bankası’na da Konak’taki arsası için 42 milyon TL ödemeye mahkum oldu.
 
Bornova’daki 82 milyon TL’lik el atma davası var.
 
Büyükşehir Belediyesi’ne kamulaştırmasız el atmalar nedeniyle çok sayıda dava açıldı ve hala devam eden davalar var. Sonuçlarını sizler için öğreneceğiz.
 
Rekor kamulaştırmanın yüzde kaçı kamulaştırmasız el atmadır.Sakın % 50 si olmasın.
 
Notlarım;
 
Salı günü İZFAŞ da, Aziz Kocaoğlu,  CHP İl Başkanı Ali Engin, CHP milletvekillerinden, Mustafa Moroğlu, Alaattin Yüksel ve bazı belediye başkanları toplantı yapmışlar. 
 
 
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları