01.12.2013 22:31:06
Okunma: 5072
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Atmacalar, şahinlere karşı

 

Expo yenilgisinden sonra İzmir’e dönen, Aziz Başkan tarihi davasına bile katılmadı. Lakin, ertesi gün sabah uçağı ile Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere Ankara’ya gitti.
 
Bu sebebi ziyaret için birçok yorum yapılmakta, bu yorumlara hiç değinmek istemiyorum. Tek bildiğim, Aziz Kocaoğlu için oldukça zor bir durum.
 
Şimdi diyeceksiniz ki 2009 seçimlerinde de son ana kadar açıklanmamıştı.
 
2009 yılından bugüne çok şey değişti, o tarihlerde de genel merkez çok istekli değildi, ama her insan bir şansı daha hak eder değil mi?
 
Aziz başkan her ne kadar, “süreci izliyorum, ülkemizin içinde bulunduğu durum” gibi söylemler üretse de, aslında çok istiyor başkanlığının açıklanmasını.
 
Tekrar başkan olması mümkün mü, parti tabanında, halk nezdinde de destek görmüyor, üzerinde birçok dava var, ya ceza alırsa ne olacak sorularına kimse cevap bulamıyor.
 
İl Başkanı Ali Engin bile başkanlık vizesini alamadı, vize engeli bile, Aziz Başkan’ın yaptırım gücünün kalmadığının göstergesi değil mi?
 
Şimdi ise manşetlere yansıyan haberlere göre, 6 İzmir milletvekili bizzat Kılıçdaroğlu ile görüşerek, hapiste olan Mustafa Balbay ise mektupla, Aziz başkan ile ilgili görüşlerini bildirdiler.
 
Yedi milletvekiline “şahinler” adı verildi.
 
Bu görüşe karşıt olan vekiller ise, “atmacalar” ismini aldı. Alaattin Yüksel, ”parti kültürü almamış, yetişmemiş insanların uyum sorunu oluyor” derken, Mustafa moroğlu ise,”dağdan gelip bağcının kovulmasına izin vermeyiz” diye tepkilerini koydular.
 
Atmacalar gurubunu temsil eden vekillere sormak istiyorum, İzmir milletvekilleri hür iradeleriyle İzmir için genel başkana görüş bildirmek için gidemezler mi?
 
Geçmişte il başkanı seçimlerinde, Moroğlu ve Yüksel, Ali Engin için delegeyi ikna turuna çıkmamış mıydı?
 
Aziz Kocaoğlu ilçe başkanlarını, teker teker arayarak,  destek istememiş miydi?
 
Geçmişte, “mahşerin atlısı” adı altında, metropol belediye başkanları yaptıkları açıklamalarda, “yaptığımız isyan değil, Aziz Kocaoğlu’na karşın bir oluşum güç birliğidir” diye basına açıklamalarda bulundular.
 
Tüm bu yazdıklarım benim yorumum değil, bire bir yaşanan olaylar, dün yaptıklarını unutan “atmacalar” neden “şahinlerin” yaptıklarını kınıyorlar.
 
Dün gücünüz yerindeyken her istediğinizi, genel merkeze yaptırmaya çalışmıyor muydunuz? CHP kurultayında yaşanan “sarı liste” krizinde sizlerin parmağı var mıydı?
 
Aziz Başkan ise tüm bu gelişen olaylara cevabı ise; “ Haberim yok” demekle yetiniyor.
 
Bana pek inandırıcı gelmiyor, ayağının tozuyla Fransa’dan geleceksin dinlenmeden, koltuğu korumak için Ankara’ya koşacaksın.
 
Bana kalırsa, o koltuk kaybedilmek üzere, halk artık eskisi gibi Aziz Başkanda demiyor!
 
Deniz Baykal Aziz Kocaoğlu için duygusal davranmış olabilir, Kemal Kılıçdaroğlu duygusal davranmayacağı kesin gibi. 
 
Geçmişte Aziz Başkan CHP il kongresinde “Tacettin Bayır ve Ali Engin’in başımın üzerinde yeri var. Levent Eyipişiren için aynı şeyi söylemiyorum” sözlerinden yola çıkarak, ya Kılıçdaroğlu “Birgül  Ayman Güler ve Aytun Çıray’ın başımın üstünde yeri var. Aziz Kocaoğlu için aynı şeyi söyleyemiyorum derse.
 
Aziz Başkan “zamanı gelince açıklayacağım” derken, kim bilir belki Can Yücel’in şiirinde yer alan mısra gibi;  “Sadece zamanı geldiğinde vazgeçmeyi bildim o kadar” diyebilir mi diye, düşünmeden de edemiyorum.
 

Etiketler:

Misafir - 03.12.2013 15:21:33

  • ercüment şahin
  • atmacaların hangisi geçmişte part iye hizmet etmiş,tek bileşenleri şans ve birilerinin atına binmek,asıl kendileri dagdan geldi
  • Yazarın Diğer Yazıları