02.07.2015 01:15:39
Okunma: 3434
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Aziz Başkan Biliyor mu?

 

Yapı Kullanma Belgesi olmadan böylesi büyük bir fuarın açıldığını haber yaptık. Böyle bir şey olabilir mi diye bilenlere danıştım.

 
Aldığım cevaplar hemen hemen birbirinin aynıydı. Yasalara göre sorun olduğu söylenmekle beraber mevcut kamu binaların çoğunun inşaat ruhsatının bile olmadığı söylendi. Hatta verilen örnekler inanılır gibi değil.
 
Kötü örneklerin çokluğu kişileri de inandırmış, “at binenin kılıç kuşananın, yol gidenin” misali.
 
Benim merak ettiğim, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, “İşyeri Açma Yönetmeliği” var. 
 
Vatandaş buna uymak zorunda.
 
“İmar Yönetmeliği” var. 
 
Vatandaş buna da uymak zorunda.
 
Peki, o zaman bu yönetmelikler İzmir Büyükşehir Belediyesi için geçerli değil mi?
 
İzmir Büyükşehir Belediyesine defalarca Yeni Fuar Alanı için, İmar Planına Esas, jeolojik-jeoteknik raporu var mı diye sordum. Hala yanıt alamadım.
 
Oysaki İmar Planı İlkeleri var, “Onaylı jeolojik-jeoteknik veya mikro bölgeleme etüt raporu bulunmayan alanlarda imar planları hazırlanamaz.” Denilmekteyken neden Çevre ve Şehircilik arşivinde görülmemekte?
 
Bunun adı, imar planına esas, jeolojik-jeoteknik raporu yok demek mi oluyor?
 
Aziz Başkana sormak istiyorum!
 
Nazım Plan Şube Müdürlüğü’nün görevleri, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde, Çevre Düzeni Planı, Çevre Düzeni Planı Revizyonu ve Çevre Düzeni Planı değişikliklerini hazırlamak, Büyükşehir Belediye Meclisinin onayına sunmak ve sonuçlandırmak değil mi?
 
Bunu ben söylemiyorum İBB’nin web sitesinde yayınlamışınız.
 
Peki, imar planı hazırlanırken, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı eksik iş mi yapmakta? Meclis üyeleri nazım plan şube müdürlüğünün hazırladığı planlara el kaldırıp meclisten, geçiriyorlar değil mi?
 
Hangi meclis üyesinin aklına gelir, bir bakalım imar planına esas jeolojik-jeoteknik raporu var mı demek.
 
Kanımca sizde bilemezsiniz, bilmeniz de pek mümkün görülmemekte, çünkü mahkemede baş danışmanızın planından yargılanırken, verdiğiniz ifadeyi bizzat duydum. “Efendim her plancının bir ekolü vardır.” Demiştiniz.
 
Bende araya girerek, Mimarların ekolü olur demiştim. Bilmem hatırladınız mı?
 
Plan ilkeleri değiştirilemez, ekolü falan olmaz! İmar Planına esas jeolojik-jeoteknik raporu olmadan planlama yapılamaz.
 
Aziz Başkanım benden size bir kardeş tavsiyesi, eğer jeolojik-jeoteknik raporları olmadan plan yapıldı ise tüm kadroyu değiştirin, çünkü çok başınız ağrır. Hiç yoktan planlar yargıya taşınır.
 
Örneğin ben kendi adıma Yeni Fuar Alanı için mahkemeye başvuracağım. Eğer iddia edildiği gibi jeolojik-jeoteknik raporlar olmadan plan yapıldı ise o alan plansız kalır.
 
Son sözüm Buğra Gökçe’ye, eskiden Fügen Selvitopu’ya bağlıydı İmar ve Şehircilik, şimdi size bağlandı. Bundan sonraki planları bir inceleyin, çünkü jeolojik-jeoteknik raporu olmadan başka planlar olabilir diyorum.
 

Etiketler:

Misafir - 02.07.2015 15:46:59

  • Cesamin ÖZKAN
  • partisinde güdümündeki ilçe belediyelerinden haberi yok Nivent hanım bu yapı kullanım izin belgesindenmi haberdar olacak. Kanunsuz yapılan ve aylardır eleştirdiğimiz ve CHP liler olarak üzerinden siyaset yaptığımız KAÇAKSARAY diye adını koyduğumuz o sarayda bu yasalar ihlal edilerek yapılmadımı. Kim yaparsa yapsın ama CHP Anayasal çerçeve içerisinde iş ve eylemler yapmak durumunda ve zorundadır. Başvuruları varmı bilmiyorum ama vermezler düşüncesi ile davranmış olsalar bile başvurunu yaparsın vermezlerse onun üzerinden az da olsa sağlam bir zemin sağlamış olursun kendine değilmi. Veya bakın bizi engelliyorlar adına koz elde edersin.Ancak nerde Aziz Kocaoğlunda bu hüner.Onda başkaca hünerler görürsünüz örneğin Kılıçdaroğlunu ön seçime çağırarak işi kotarma, Çiğlide demokratça haklarını kullanarak onu protesto edenlere ''Bunlar üç beş çapulcu'' deme gibi, partilileri ile hır gür içinde kavgalar ederek partiye zarar üretme, elinde liste sallayarak PM de belediye başkan adaylarını dikte ettirme ve bu isimler yüzünden sekiz belediye başkanılığını kaybettirme gibi, sözde seçilmiş olan dört beş adet AKP lileri sollayacak tarzda çalışan AKP ruh ikizi belediye başkan ve yapılarını üretme çoğaltma gibi, ne bileyim doğru dürüst yapılamayan ihaleler ve bitirilemeyen projeler gibi.Yani uzatmayalımda olumsuzluk, tipiklik, değişiklik adına iş üretme adına, kıt kaynakları etkin kullanarak fayda değil, etkin kullanmayarak zarar üretme adına, bil cümle beceriksizlik adına ne varsa bu adamda bu hünerler sözleşmiş ve bu vücutta bir araya gelerek çok tipik bir model ortaya çıkartmışlar. Usandık ve bıktık vede artık tiksinmeye başladık bu yapılanlar nedeni ile. Ya git kardeşim bırak git bak bunu gerektirecek o kadar çok nedenlerin varki say say bitmiyor. Ya bu partiyi ne hale getirdiniz bu ili ve bu güzel kentin güzel insanlarını o kadar çok üzdünüzki gidin artık düşün bu medeniyetler beşiği ilin yakasından yapışmışsınız ülke konjontüründen kaynaklı nedenlerle ve siz kendinizi bir şey sanıyorsunuz partide tabiki.Oysaki bir hiçsiniz ve bu hiç olan niteliğiniz bu ile dayanılmaz hafifliğinizi yaşatıyor. Bu il hiç sizin döneminizde olduğu kadar çirkin yapı ve kişilerle tanışmadı. Bu çirkin kişi ve yapılar bu ilde iş değil başka şeyler üretiyor ancak bu defolu bu zararlı ürünlerin imalatının hesabı elbetteki sorulacak bakın halka karşıt iş yapıpta hesap vermeyen bir Allahın kulunu gösteremezsiniz. AKP nin bu ülkede hala yaşam buluyor olması sizin gibiler sayesinde buda veballerin en ağır olanıdır tamammı. Ya gidin yada hızla kendinizi yapılarınızı iyiye yönelik revize edin.
  • Yazarın Diğer Yazıları