19.11.2014 01:18:17
Okunma: 4444
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Aziz Başkan isterse..,

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan seslerini duyurmaya çalışan Engelliler Derneği, derneklerinin kapanmaması için büyük bir mücadele içerisindeler.

Bir umutla Konak Meydan’ında sessizce engelli arabalarıyla halktan destek almaya çalışıyorlar. 
 
Çünkü  Bin iki yüz TL’yi ödeyemiyorlar.
 
Biz engelsiz insanlar ise önlerinden sadece geçip gidiyoruz. Hem de ayaklarımızın üzerine basa basa. Onların engelleri var koşmayı bırakın yürüyemiyorlar. Onlar kendileri gibi engelli olanların bir araya geldiği, birbirlerine destek olduğu, iş imkanı yaratmak için, derneklerinde kurslar düzenledikleri çatıları ellerinden gidiyor. 

Ne için, 1.200 TL’yi ödeyemedikleri için.
 
Aziz Kocaoğlu , yasa diyor mevzuata aykırı iş yapamam diyor. Ardında ekliyor “Engelli derneğinin orayı tahliye etmesi gerekiyor. Başka çaresi yok.” Diyor.
 
Diğer yandan festivaller düzenleyen İKSEV için meclisten yetki istiyor. Bir kalemde 35o Bin TL’yi hoop harcamalara katkı diye aktarırken bununla yetinmeyip, 4 Ay da Adnan Saygun Sanat merkezini ve Kültürpark Açık Hava Tiyatrosunu bedelsiz tahsis kararı çıkartıyor.
 
Üstelik İKSEV bedava konser biletlerini vermiyor. Kişi başına bilmem ne kadar ücret alarak bu etkinlikleri yaptı.
 
Kocaoğlu, Mevzuata göre verdim İKSEV kamu yararına bir vakıf diyor. Doğru mevzuata uygun. Ancak Engelliler Derneği de Kamu yararına bir dernek.
 
Engelliler Derneği ile bir anlaşma yaparsın, Engelli Kardeşlerimize eğitimi Engelli Derneği bedelsiz verir. İBB de bu eğitime karşılık bedelsiz yer tahsis eder.
 
Eğitimi protokol gereği 3 yıl 5 yıl hatta 10 yıl üzerinden bağlarsın bu iş tatlıya bağlanır mı bağlanır. Elbet yapmaya gönüllü iseniz.

Ha yapmak istemiyorsanız, yasa dersiniz, mevzuat dersiniz, çamura battı, yan yattı der, ayak dirersiniz de, kapının önünde bekleyen biçareler ne yapar?
 
Siz geniş makam odanızda kahvenizi yudumlarken onlar vatandaştan imza toplamaya devam ederler.

İzmir’in kanat önderleri ne yaparlar? Yanlarına giderler basına mesaj verirler ve giderler ya sonra?
 
Gecenin bu saatinde engelli kardeşlerimiz için çözüm üretmeye çalışıyorum mevzuatları okuyorum, keşke elimden bir şey gelse diye çırpınıyorum. Kelin merhemi olsa kendine sürermiş.
 
Olsun en azından deniyorum ya sizler!
 
Aziz Başkan, sizin için çare üretiyorum. Bir yol daha var, İçişleri Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne bir yazı yazarsınız. Engelli Derneği adına belediyeye ait taşınmazı engelli eğitim merkezine tahsis yapıp yapamayacağınız hakkında görüş sorarsınız.
 
Mahalli İdareler size cevap yazısında, kamu kurumu niteliğinde, meslek gurupları, kamu yararına çalışan dernekler, özürlü dernek ve vakıfları, buraya parantez açmak istiyorum, (ÖZÜRLÜ DERNEK ve VAKIFLARI yani kamu yararı dernek olmasa bile) hizmet projeleri geliştirebilir ve kendilerine ait taşınmazları bedelli yada bedelsiz olarak 25 yılı geçmemek üzere tahsis edebilir. Ancak tahsis yapılan taşınmaz amacı dışında kullanılırsa tahsis işlemi iptal edilir. Diye cevap yazarlar. İnternette araştırdım ve de buldum bu yazışma örneğini
http://www.migm.gov.tr/Gorusler/Belediyeye%20Ait%20Ta%C5%9F%C4%B1nmazlar%C4%B1n%20Tahsis%20Kapsam%C4%B1.pdf bakabilirsiniz.  
 
Demek oluyor ki istenildiğinde yapılabilinir. Aziz Başkan gel inadından vazgeç kapında duran engelli kardeşlerimize kucak aç.

Mevzuata uyduramam diyorsanız, siz vergi şampiyonu olmuş oldukça varlıklı bir kişisiniz, engelli kardeşlerimizin kirasını kendi kesenizden ödeyin namınız yürüsün.   
 

Etiketler:

Misafir - 19.11.2014 09:23:38

  • Yüzakı
  • İzmir'in yüzakısınız Nivent Hanım, İzmirlilerin bir bölümü maalesef bunun farkında olmasa da. Kocaoğlu engellilere kendi cebinden destek sağlarsa bu denizyıldızı nın hikayesindeki gibi olur ki hiç de azımsanmamak gerekir. Bunca ihtiyaç sahibinin arasında bir onlara yardım edersem ne farkedecek diye düşmemeli başkan, o Dernek için farkedecek.
  • Yazarın Diğer Yazıları