10.10.2013 13:33:03
Okunma: 4765
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bilmece

 

Karşıyaka Yamanlar’da yapılacak çöp yeri uzun bir süredir tartışılıyor. Bu tartışma, sadece İzmir Büyükşehir Başkanı ile AKP Milletvekili İlknur Denizli arasında değil, Çevre Örgütleri, Sivil Toplum Örgütleri, CHP ve AKP mensupları arasında tartışılmakta.
 
CHP İl Başkan’ı Ali Engin, bu konuda çocuk azarlar gibi Cevat Durak’a “sus” demesi, kamuoyunda ciddi tepkilere neden olmuş. Cevat Durak ise yılların partilisi olarak bu duruma sessiz kalarak asilce bir tutum sergilemesi, orada bulunanların saygısını kazanmış.
 
Cevat Durak mehteran takımı gibi bir adım ileri, iki adım geri temposunda hareket ediyor. Herhalde elindeki üniversite raporuna bakınca, bir adım ileri, Aziz Başkan’ın öfkesi ve CHP İl Başkanı’nın tepkisiyle iki adım geri atıyor.
 
Önceleri konuyu bende tam olarak algılayamamıştım. Ancak İlknur Denizli’nin açıklamalarından sonra bazı internet sitelerinin yazarları ve yöneticilerinin, açıktan ve gizliden yoğun ara bulma çabaları, tartışmayı söndürme gayretleri bende daha fazla merak uyandırdı.
 
İlknur Denizli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun en güvendiği danışmanı değil miydi? Koca bir dönem birlikte çok yakın çalışmamışlar mıydı? Belediye içindeki konuları yakinen bilen kişi değil miydi? Bugüne kadar da boş yere konuştuğunu en azından ben duymadım, görmedim.
 
O zaman bu işin altında ne var ki, İlknur Denizli bu çöp konusunu ısrarla gündeme taşıdı? Şimdi kendimce yaptığım gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Hatırlarsanız Aziz Başkan çöp tesisini Bornova’ya yapacaktı. Ancak Bornova Belediye Başkanı ve kendi yuvası olarak gördüğü Bornovalı komşularının tepkisi üzerine, fiziken ve çevresel olarak uygun olmasına karşın Bornova’dan vazgeçti. Yeni yer arayışları başlatıldı diye kamuoyuna duyuruldu ve Karşıyaka sırtları uygundur diye açıklamalar yapıldı. Sivil Toplum Örgütleri TMOB Temsilcileri ile bu bölgeye gezi düzenlendi. Bu yer uygun tamam diye açıklamalar yapıldı.
Ne zamana kadar? İlknur Denizli’nin Karşıya Belediyesi’nin hazırlattığı üniversite raporunu açıklayana kadar. Gerçi hakkını yemeyelim, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan, bu konuda kararlı bir şekilde karşı çıktığını her platformda dile getirmişti. 
 
Peki, gerçek neydi? Koskoca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bu üniversite raporundan bir haber olmadan hem kendisini dolayısıyla yaptığı açıklamalarıyla kamuoyunu yanıltıcı açıklama yapabilir miydi?
 
Bu konuda yapılmış herhangi bir ÇED başvurusu olmuş muydu?
 
Konuşulanlar doğru ise, Karşıyaka’ya böyle bir tesis yapmak isteyenler hemen özür dileyip, hatta istifa etmelerini gerektirecek olumsuz, ÇED RAPORU gerçekten var mı? Var ise mutlaka açıklanmalı. 
 
Benim duyduklarım olumsuz bir, ÇED Raporunun olduğu.
 
Şimdi soruyorum Sayın Milletvekili İlknur Denizli, bu ÇED Raporları sizde var mı? Lütfen kamuoyunu bilgilendirin!
 
Sayın Karşıyaka Belediye Başkanı ya sizde bu ÇED raporları var mı? Lütfen kamuoyunu bilgilendirin.
 
Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sizin ya da bürokratlarınızın bu ÇED Raporundan bilgileri var mı? 
 
TMMOB çevreden sorumlu oda yöneticileri ve dönem sözcüsü sizin bu ÇED Raporundan bilginiz var mı? Lütfen bu konu kamuoyuna karşı sorumluluğunuz ve bulunduğunuz görev gereği bizlerle paylaşın. Paylaşın ki en azından CHP İl Başkanı Ali Engin’de yaptığı çıkışları bilimsel olarak doğru olup olmadığını teyit etsin. Siyaseten bir hatası olup olmadığının muhakemesini yapabilsin. 
 
Sizlere bulmaca gibi bir yazı yazdım. Ama öyle bir bulmaca ki ister yukarıdan aşağıya, ister soldan sağa isterse çapraz doğru kelimeleri yazdığınız zaman gerçek “BEYAZ” ortaya çıkacak.         
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları