17.02.2015 22:43:05
Okunma: 4123
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bitti mi, hayır devamı var!

 

28.01.2015 Tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Edinme Birimine;
 
2008 -2012 tarihinden itibaren İBB ile ilçe belediyelerinin yetki sınırları kapsamında kalan alanlarda yapılan ve onay için sunulmuş her türlü imar planı ve imar planı değişikliği, revizyon ve ilave imar planları ve bunları imzalayan plancıların kimler olduğunun 4982 Yasa kapsamına tarafıma süresi içinde bildirilmesini istiyoruz. Diye sordum. 
 
11 Şubat 2015 tarihinde, yani 15 gün sonrasında, 4982 Yasa kapsamının 7. Maddesi “Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır.” Denildi.
 
Yani cevaplamak istemediler, bugüne kadar böylesi kesin bir ifade kullanmamıştım,cevap verilmediğinde  Bigi Edinme Değerleme Kurulundan cevaplanmayan sorumuzun değerlendirilmesini talep ederdik. Ancak kesin ifade kullanıyoruz, çünkü biz sorumuzu kopya çekerek sorduk.
 
Nasıl mı?  Anlatalım efendim.
 
18.06.2014 tarih, 1320 sayılı Şehir Plancıları Odası tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesine sorulan sorunun aynısını ben sordum.
 
B.Fügen Selvitopu imzalı cevap yazısı bir ay bile dolmadan 17 sayfa olarak ayrıntılı bir şekilde cevaplanmış.
 
Kopya soru sorduğum için mi cevaplanmadı. Yoksa başka bir problem mi var? 
 
Ben sorduğum soruyu niye sorduğumu aslında çok iyi biliyorum, zannedersem onlarda niye sorduğumu anlamış olabilirler mi? 
 
Yazımın sonunda her bir belgeyi yayınlayacağım, malumunuz emin olmadan belge olmadan kalem kıpırdatmam. 
 
Merak ettiğim birçok husus var, Ömer Demirel Zeliha Demirel’in eşi değil mi? 
 
Zeliha Demirel, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı değil mi?
 
Ömer Demirel hangi sınıf karneye sahip? Benim bildiğim A sınıfı değil. Yanılmış olabilir miyim, ilgili yerlere yazılarımı yolluyorum. En nihayetinde bilgi edinilecek.
 
Güzelbahçe yelki mahallesinde Özel Eğitim Tesis Alanı 1/5000 imza Ömer Demirel, 
Güzelbahçe yelki mahallesinde Özel Sosyal Tesis Alanı 1/5000 imza Ömer Demirel, 
Foça İlçesi 1/25000 Ölçekli Çevre Planı doğrultusunda1/5000 imza Ömer Demirel
Güzelbahçe sülükçe mevkii Özel Eğitim Tesis Alanı 1/5000 imza Ömer Demirel, 
Konak İlçesinde planlamalarda yapılmış, ağırlık Güzelbahçe İlçesi geneli 1/5000 ölçekli planların müellifi olarak geçiyor.
 
Peki bu yapılan planlar geçerli mi? 
 
Ya diğer planlar geçerli mi? Örneğin Optimum Alışveriş Merkezinin planını kim çizdi?
 
A Gurubu Karnesi olan kişiler mi planları imzalaması gerekiyor, yoksa diğerleri mi?
 
Bu soruyu hukukçulara soruyorum, aklına beynine güvendiğim birçok müfettişe soruyorum. Yönetmelikleri okuyorum ve âcizane söylüyorum planlar geçersiz. 
 
Bitti mi hayır, devamı var. 
 
 
 

Etiketler:

Misafir - 18.02.2015 20:55:21

  • Cesamin ÖZKAN
  • Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu şeffaf hesap verilebilirlik ve dürüstlük temeli üzerinden siyaset yaparken, partisinin bu imajını özellikle öne çıkartırken İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaptıklarına bakınız. CHP nin ilkeleri belli siyasetteki hedefide belli. Dürüst şeffaf üretken adaletli paylaşımcı hesap verebilme denetlenebilme üzerine kurulmuş çağdaş bir devlet yönetimi. İzmir büyükşehir acaba CHP'den seçilmiş bir seçilmiş bir başkan tarafından değilde başka partiden seçilmiş bir kişi tarafındanmı yönetiliyor. Yada bu belediye iş ve eylemlerinde CHP nin ilkelerinin hangisi ile örtüşüyor. Tablo çok farklı şeyler anlatıyor yani taban tabana zıt eylemler sunuyor. İşte bir parti genlerine aykırı tutum içinde olan unsurlarını hızla şutlamaz ise o genler partiyi kemirmeye başlıyor.Nitekim İzmirdede durum bu olmuştur olmaya devam etmektedir. CHP nin % 12 oy sekiz kocaman belediye başkanlığı kayıpları bu kemirilişin ispatıdır. Ayrıca CHP maskesi ile 4 civarı belediyeninde bünyeyi kemirmeye devam eden asalak türü işlevlerini sürdürdüğü eklendiğinde CHP ye bu ülkede en büyük yaralar açanların bu ilde oldukları çok açıkça gözükmüyormu. Acı olan diğer bir yanda aslında bir hiç olan bu unsurların bir şeymiş gibi siyaseten muhatap alınma zorunluluğunun olması. Ben şahsen eleştiri yaparken eleştiri yapılacakların nitelikli olmalarını ister ve bu eleştiri mekanizmasınında bir değeri bir işlevi olması bakımından değecek kişiler üzerinden kullanılmasını arzu ederdim. Örneğin rahmetli piriştinayı eleştirmek isterdim Yılmaz Büyükerşeni Yüksel Çakmuru eleştirmek isterdim.Yani şu anki şahısların eleştirilme zorunluluğunu halkımızın bu dönemdeki her alanda yaşadığı sıkıntılarından kurtulması adına duyularak yapılıyor olması çok açık. Keşke eleştirdiğimiz kişiler nitelikli ve eleştirilirken zorlanılır kişiler olsaydı sanırım o zaman toplumun yaşam kalitesi kültür kalitesi çok yukarılar da olmuş olurdu. Bu kadar çok eleştiri alanı üreten güdük beceriksiz vizyonsuz tipik unsurlardan bıktı bu kent bu ülke bu ulus.
  • Misafir - 17.02.2015 23:42:43

  • Cesamin ÖZKAN
  • Şu belediyeye bakın. Biz CHP liler olarak yıllardır şeffaf yönetimler için boğazımızı yırtarken şu İzmir büyük şehir belediyesinin tavrına bakınız. O yasa velevki istenilen bilgileri vermeme hakkını doğursa bile sosyal demokrat CHP li bir belediyenin davranış modeli bumudur. Bırakın bilgileri talep etmeyi bu bilgileri en şeffaf bir şekilde bu bilgilere isteyen herkesin ulaşmasının alt yapısını oluşturursunuz. Bunu yapmayan bir belediye şeffaf olamaz ve hele sosyal demokrat bir belediye hiç olamaz. Neyi niçin saklıyorsunuz. Hani başkanınız STK lara önem verir ve oraları ziyaret ederdi. Bu aslanlar gibi çalışan TEMİZ İZMİR DERNEĞİ nedir STK değilmi. Helal olsun bu derneğe işte sizleri bu hallere düşürebiliyor bravo. Yani bilgi verme korkusunu size yaşatıyor mu evet hemde aslanlar gibi yaşatıyor işte nitelikli olmakta adam olmakta halkçı olmakta böyle olurmuş dedirtiyorlar. Ve bu diyalogta zavallı görünüm sergileyenlerde belli ve bende acıyarak birazda tiksinerek zavallılara bakıyor onlara acımıyor halkıma İzmir e yaşatılanlara acıyorum.
  • Yazarın Diğer Yazıları