09.12.2015 21:33:38
Okunma: 3566
4 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Biz elimizden geleni yapıyoruz, ya siz!!

 
Etrafıma bakıyorum herkes bezgin, umutsuz.
 
Niye böylesiniz diye sorduğumda, “herkes bir yerleri tutmuş bize ekmek yok” diyorlar.
 
O halde mücadele edin hep birlikte bir şeyleri değiştirelim diyorum. “Değişmez diyorlar.” 
 
Mücadele etmezsen değişmez diyorum. “Sen ediyorsun da ne oluyor” diyorlar.
 
Ağaçkakan ağacı ilk gaga darbesiyle delmiyor diyorum. Omuz silkiyorlar.
 
Diğer yandan insanlar bir araya geldiklerinde mangalda kül bırakmıyorlar, Face book ta twitterda hükümetleri kuruyorlar, yıkıyorlar.
 
Facede harcadığın zamanı gel dernekte harca diyorum. “Ne olacak neyi değiştirdin.” Diyorlar.
 
Hatırlatıyorum hani bak bundan dolayı bu kişiler yargılandı diyorum. “Aman sende, sen hiç gördün mü imar yolsuzluğundan içeri gireni” diyorlar.
 
Bak, ama bu plan durdu diyorum. "Sen öyle san biraz olayı soğuturlar sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planı yapar.” Diyorlar.
 
Ama diyorum, bak ruhsat eklerine aykırı bina yaptılar, o binayı mühürlettik diyorum. “Geç kardeşim geç hangisi yıkıldı.” Diyorlar.
 
Ama bak inşaata devam edemiyor diyorum. “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir tip yönetmeliği çıkarır sakat olan tesis bir anda düzelir.” Diyorlar.
 
Ama bak en azından yeşil alanları kurtarmaya çalışıyorum diyorum. “Çatır çatır ağaçları kesmiyorlar mı, hangi birini kurtardın.” Diyorlar.
 
Ama bak diyorum, Yeni Fuar Alanının imar planına esas jeolojik etüdlerinin olmadığını ispat ettim diyorum. “Sen fuarın yapı kullanım belgesinin olmadığını da ispat ettin ne oldu.” Diyorlar.
 
Ama bak TANSAŞLARI kamu malı üzerinden çıkarttım diyorum. “Kaç yıl sonra becerdin ya diğerleri hala kamunun üzerinde durmuyor mu?” Diyorlar.
 
Diğer yandan kamu kurumlarına evrak takibi için gidiyorum. “Nivent hanım biz size çalışır olduk, biraz nefes al ” Diyorlar. 
 
Bende onlara, benim yolladığım evrakların yazışmalarını yaptığınız için, siz ay sonunda maaşınızı alıyorsunuz. Ben ise bunların hiçbirinden tek delikli kuruş almadığım gibi, birde cebimizden para harcıyoruz. Diyorum.
 
Kimsenin inanası gelmiyor. Herkes bir hesap kitap arıyor altında.
 
Belediyeye evrakları takibe gittiğimde ise, “kimin tekerine çomak sokmaya çalışıyorsun” diyorlar.
 
Kimse yaptığımız işi İzmir adına yaptığımızı anlamıyor. 
 
Ruhsat eklerine aykırı imalatları yapan koca koca yatırımcılar, araya aracılar sokuyorlar. Benimle geçirecek zamanlarını, ruhsat eklerine aykırı yaptıkları binalarını uygun hale getirmek için harcasınlar diyorum.
 
Davalar açıyoruz, dava parasını denkleştiriyoruz, bu kez karşımıza bilirkişi paraları çıkıyor. 
 
Optimum AVM Bilirkişi parası 4 Bin TL
 
İstinye Park AVM Otel Bilirkişi parası 3.195 TL
 
Konak Pier Bilirkişi parası 1.950 TL
 
Açılışlarda davetlerde boy gösteren, yatırımlar yapan, İzmir’in kanaat önderleri konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyorsunuz da, İzmir adına ne yapıyorsunuz?  
 
Biz bir elin parmağını geçmeyen küçük ama yürekleri büyük bir topluluğuz. Keşke sizler de, face bokta harcadığınız zamanı bizlere verseniz de, bir adım daha ilerleyebilsek diyorum.
 
Bizim kapımız ardına kadar açık bekleriz efendim.
 

 

Etiketler:

Misafir - 13.12.2015 15:18:32

 • Biz elimizden geleni yapıyoruz, ya siz /. MEHTAP WOOD
 • İşte bu şark zihniyeti değilmidir bizi böyle yerinde saydıran. " Böyle gelmiş böyle gider, bana dokunmayan yılan bin yaşasın, nemelazım, işin mi yok" alaturkalığından ve kulluk zihniyetinden bir türlü kurtulamıyoruz. En okumuş yazmışımız bile bu psikoloji içerisinde, vatandaşlık hak ve görevlerinden haberi yok. ( bir zamanlar YURTTAŞLIK BİLGİSİ dersi vardı). BÖYLE GELMİŞ, BÖYLE GİTMEZ. Bu pis düzenin ucu kendilerine dokunduğunda hangi kapıyı çalacaklar merak ediyorum. Lütfen asla pes etmeyin; yaşadığımız yerdeki çarpıklıklar karşısında susanlar şeytana ortaklık etmiş oluyorlar. Onların hiçbirşeyden şikayet etmeye hakları olamaz. Bizler arkanızdayız ve size teşekkür borçluyuz .İYİKİ VARSINIZ.......
 • Misafir - 11.12.2015 23:31:33

 • İçinizden Biri
 • Nivent Hanımın benzer birkaç yazısı daha olmuştu, geçmiş yıllarda. Geçen yıl bu zamanlar ya da Kasım ayı idi. Nivent hanıma bir e-mail göndererek “İçinizden Biri” adıyla, “Toplumsal Duyarlığın önemi ve gerekliliğini işleyecek iddialı olmayan köşe yazıları yazmak istediğimi söyledim. Duyarlı, tepki gösterebilen, öneri getiren, yolsuzluklara, hatalı işlere ve davranışlara tepki göstermeyen bir toplum çağdaş bir toplum olamaz, çağdaş bir yaşamı değil yaşamak, hayal bile edemezdi. Yapmaya çalışacağım çeşitli konular, çeşitli görüşler ortaya atarak bu konularda okurların olabildiğince geniş bir kesimini, doğru yanlış demeden düşündüğünü, görüş ve önerilerini belirtmek, eleştirmek noktasına getirmekti. Nivent Hanım isteğimi kabul etti. Kendisiyle karşılaşmadık da. 12 kadar yazı yazdım. İlgi ve katılım çok düşük düzeyde olunca hayal kırıklığı ile köşeyi bıraktım, terk ettim. En kolay yapabileceğimi yaptım, uğraşmadım, çabalarımı sürdürmedim. Demek ki yeterince kendime güvenemedim. Bu noktada Nivent Hanım ve arkadaşlarının değerini çok daha iyi anladım. Bıkmadan etmeden bizler için, bizler adına üç-beş yıldan buyana bir savaşı sürdürüyorlar ve artık kesin toplum adına kazanan, topluma kazandıran taraf onlar. Bizler artık kendi sorumluluklarımızı, Nivent hanımın sorusuna kendi yanıtımızı verebilme zorunluluğumuzu idrak etmeliyiz. Bizler için çalışan onları her şekilde desteklemeli, güçlerine güç katmalıyız.
 • Misafir - 10.12.2015 10:47:46

 • Cesamin ÖZKAN
 • Bu yazınız bile karar kıldığınız ve o karar doğrultusunda vermekte olduğunuz mücadelenizi adına yapılmış bir iş. Yazınızın özeti bana neci, duyarlı olsamda sonuç alalmam, bu böyle gelmiş böyle gider, siyaset dürüst adam işi değil bulaşmam ; türünden toplumsal sorunlara yaklaşanların tipik hastalığı olmuştur. Bu hastalığın mikrobunuda yine pis işler içerisinde olan siyasiler ve piyasa ayağı olanlar üretmiştir. En büyük avantajları buradan gelmektedir. Oysaki bana neci yaklaşımlar içerisinde olanları o kadar çok ilgilendiriyorki onların bana ne dedikleri konular ve kişiler. Bana ne diyerek, kendisinin eşinin çocuklarının ve ağızdan yeri geldiğinde düşürmedikleri vatanın milletin maddi ve manevi haklarını değerlerini alçakça çalanlara güç vermekte o alçaklara yaşam şansı tanımaktadırlar. Kaldıki sizin çok küçük bir kadro ve maddi olanaklarla başardığınız güzel işleri görüyoruz ve size bir birim katılımın toplamda çok büyük katsayı ile sizin gibi oluşumlara güç katacağı açıktır. Ben kendi adıma zor koşullarda çalışmakta mücadele vermekte olduğunuzu biliyorum. Tanımınız belli oda çok daha yaşanır bir toplumsal yaşam alanını sağlamak, bunun adına yapılan yanlış işleri önlemek dolayısı ile kamu adına görev yapan kurumları asli görevleri adına düzgün etkili verimli çalışmaya yöneltmek. Hal bu olunca sizi en heyecanlı ve en olumlu karşılaması gereken birimin en başında İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ve BAŞKANI AZİZ KOCAOĞLU gelmelidir. Çünkü bölgede kamu adına hizmet üretme kurumlarının en başında geleni olup, bölgenin halk oyları ile gelen yerel yöneticisidir. Üsteli sosyal demokrat vede CHP çatısı altında seçilmiş olması bu duyarlılığı iki veya üçle çarpmalıdır diye düşünüyorum. Bu anlamda katkı görüyorsanız lütfen açıklamaktan kaçınmayınız ki bizde başkanımızı tanımış olalım... Nivent hanım derneğinizin etkinliği çok belli, bu etkinliğinin artarak devam etmesinin sürekliliği adına yapılması gereken bazı işler olabilir. Bir yerde toplum var ise orada mutlaka etkin örgütlenme modelleri de vardır. Derneğinizin hem katılımcılarının artması, hemde maddi manevi olanaklarının çoğaltılması adına kendi adıma düşünceler geliştirirken diğer arkadaşları da bu anlamda düşünce üretmeye davet ediyorum. Ayrıca Aziz Kocaoğlu'nu sizin İzmir adına yapmış ve yapmakta olduğunuz yararlı işlerinizden dolayı sizi kutlamasını bekliyorum. İzmire bu kadar duyarlı olan ve güzelleşmesi tertemiz bir İzmir olması için büyük çaba içindeki bir derneğin ilk kutlayanı o kentin Büyükşehir belediye başkanı, yani İzmir'dede Aziz Kocaoğlu olması gerekir. Herhalde Aziz Kocaoğlu sosyal demokrat ve CHP li olma yanı ile bu görevini mutlaka en kısa zamanda yapacaktır.
 • Misafir - 10.12.2015 09:48:53

 • FETHULLAH DEMİRTAŞ
 • NİVENT HANIM! NE GÜZEL ÖZETLEMİŞSİNİZ OLAYI!!!...SİZ BEKLENTİSİZ HAREKET ETTİĞİNİZ İÇİN ÖZGÜRSÜNÜZ.. FARKINDA MISINIZ?.. ZANNETMEYİN SİZ GİBİ BİR YÜREKLİ DAHA BULABİLECEKSİNİZ... MEVZU BAHİS MİKTARLAR.. NE SEVGİLİYE ALINAN TEK TAŞ YÜZÜK,, NE BİR GECEKİ KUMAR HARCAMASI.. NE YURT DIŞI SEYAHATİ GİDERİ ONLAR İÇİN..!! SİZLERİN ZAR ZOR.. ÇOLUK ÇOCUĞUNUZUN RIZKINDAN KESİP DENKLEŞTİRDİKLERİNİZİ ONLAR BİR GECE BİR DAVETTE ÇEREZ PARASI SAYARLAR..EN YÜREKLİSİ EN VARLIKLISI DAHİ, BANA DOKUNMASIN YILAN, NE İSTERSE ONU YAPSIN DEMEKTE... MUTLAKA BİR YATIRIMI, BİR BEKLENTİSİ VARDIR... YAMUK YILIK İŞLERİ VARDIR.. BAŞLARINA KAKILIR DİYEREK ÖDLERİ KOPMAKTA NİVENT HANIM!!... BU İŞLER İZMİR ÇUKURUNDA PRENSİP HALİNE GETİRİLMİŞ EVVELDEN... SEN İŞİNE BAK..İŞİNE NASIL BAKACAKSIN...??? O YASAK.. BU YASAK... METREKARELERİN İNSANLARA YETMEDİĞİ AÇIK DEĞİL Mİ?? MİSAL OLSUN DİYE SÖYLEMEK LAZIM... HANGİ APARTMANDA KAPATILMIŞ BALKON YOK??? EV İÇİNE DAHİL EDİLMİŞ TÜM BALKONLAR.. İNSANLARA BU METREKARELERİN YETMEDİĞİ AÇIK DEĞİL Mİ? NEDEN DOĞRU İŞLER YAPMAK İÇİN MEVZUATLAR YENİLENMİYOR? İNSANLAR SUÇ İŞLEMEYE TEŞVİK EDİLSİN Kİ! İDARECİLERE KİMSENİN SÖZÜ OLAMASIN... HERKES İLK BAŞTA OTURDUĞU HANESİNDE SUÇLU.. HANGİ YÜZME HAVUZUNUN RUHSATI VAR ÇEŞMEDE??ÇÜNKÜ VİLLANIN METREKARESİNE DAHİL EDİLECEK?! O NEDENLE KAÇAK YAPILACAK! VE TÜM ZENGİNLERİN EVLERİ SUÇUN BİR UCUNDAN SİSTEME DAHİL EDİLECEK... BU İŞ BÖYLE OLMAZ DİYENE.. SENİN DE BİR AÇIĞIN VARDIR! DENİLECEK... GELİP YIKARIZ.. PARA CEZASI KESERİZ.. DÜZENİMİZE ÇOMAK SOKTURMAYIZ DENECEK... SİZ GİBİ, SAKLAYACAK BİR ŞEYİ OLMAYAN,,, ARKASINA SAKLANACAK BİR YER ARAMAYANDAN,, HAKSIZSA ,, HATALIYSA,, YILMADAN YÜZÜNE VURACAK OLANDAN KORKARLAR KORKARLAR NİVENT HANIM!! SİZLER, EKİBİNİZDEKİ TÜM YÜREKLİ YOL ARKADAŞLARINIZ! BİLİNİZ Kİ KUTSAL BİR GÖREVİNİZ VAR.. ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN!
 • Yazarın Diğer Yazıları