24.11.2015 22:22:02
Okunma: 3206
6 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Biz Yatırıma Karşı değiliz!!!

 

Bugün görülen davayı yazmadan evvel, sizleri 5 yıl evveline götürmek istiyorum.

2010 yılının Ocak ayında, ulusal bir gazetenin Egeli ekinde; İzmir’de Üçkuyular Pazaryeri’yle iki akaryakıt istasyonu arkasında kalan 43 bin metrekarelik alanın geleceğiyle ilgili sürpriz değişiklik yaşandı. Daha önce burada kongre merkezi yapılacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bu kararından vazgeçti. Kocaoğlu, ticari imarlı yerin önemli bir servet olduğunu söyledi. 
 
Kocaoğlu, pay sahibi Konak ve Karabağlar belediyelerinin ekonomik durumlarına dikkat çekti, şöyle dedi: “Gerek Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, gerek Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm benim kararıma göre hareket edeceklerini söyledi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Tartan’la Kürüm, Doğuş Grubu’yla birlikte proje ve anlaşma için çalışıyor.  Projeye kat karşılığı katılacaklar ya da kar ortaklığıyla ilgili anlaşma sağlayacaklar.”
 
Kocaoğlu “ticari imarlı yerin servet olduğunu” Söyledi de ne oldu?
 
Karabağlar ve Konak Belediyeleri servet olan yerleri sattı da ne oldu?
 
Servet içinde mi, borç içinde mi yüzüyorlar?
 
Hani projeye kat karşılığı katılacaklardı? 
 
Ne oldu ortaklık mı bozuldu?
 
Neyse biz dava dosyasına geri dönelim.
 
Bugün mahkeme kapısında mahkeme saatini beklerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Avukatı, Balçova Belediyesi Avukatı, İzmir Valiliği Avukatı, Çevre Mühendisini görünce, derneğimizin başkan yardımcısı Hülya Hekimoğlu ile birbirimize baktık ve davaya sıkı çalışıyorlar dedik.
 
Yanıldık, çünkü bizden sonra görülecek davada, İstinye Park ile ilgiliymiş lakin dava konuları farklı. İmar Planı iptal davası. İBB ve Balçova avukatları bu dava için gelmişler.
 
Dava görülmeye başladığında, Mahkeme Başkanı bana sordu, “davaya ilişkin ne diyorsunuz?”
 
Efendim bahse konu alan Üçkuyular Meydanı, mevcut hali ile trafik yükünü kaldıramazken, 302 Bin metrekare bir kütle gelecek. AVM ve otel en az 1500 kişi istihdam edeceği söyleniyor, her gün bu alışveriş merkezine on binlerce insan ziyaret edecek. Bu alanda Ekonomi Üniversitesi, 9 Eylül Hastanesi, Balçova yolu üzerinde irili, büyüklü birçok alışveriş merkezleri trafik yükünü kaldıramazken, nasıl olacak?
 
Hemen Valiliğin avukatı söz aldı;”Efendim UKOME kararı var ve ÇED Yönetmeliğinde trafikten söz etmemektedir. Birçok emisyon değerleri yapıldı ÇED sunum Dosyasının tüm gerekleri yerine getirildi.”
 
Doğuş gurubunun Avukatı söz aldı; “Müvekkilimin 20 yıldır ukdesinde olan taşınmazdır, ÇED Sunum Dosyasına uygundur.”
 
İçimden avukatları da inanmış, 20 yıldır Doğuş Gurubunun olduğuna, halka arz olmuş bir gurup aktiflerinde gösterme cesareti varsa eğer, avukatlarının böyle söyleme cesareti olur diye iç geçirdim.
 
Tekrar söz aldım, efendim avukat hanım UKOME kararından söz etmekte lütfen bir okusun UKOME Kararını orada ne yazmakta hepimiz duyalım, hangi koşullar çerçevesinde UKOME kararı verilmiş. Avukat beyde 20 yıldır bu taşınmaz müvekkilimin dediler. Oysaki burası Karabağlar ve Konak belediyesi satışlarıyla oluşturulmuş bir parseldir, tamamı 20 yıldır kendilerinin değil. Doğuş Gurubu parselleri almadan da aktiflerinde göstermişti.
 
Sonuç olarak sayın başkan ve üyelerine şunu söylemek istiyorum, Temiz İzmir Derneği bu davayı açtı çünkü biz İzmir’i çok seviyoruz yapılması düşünülen AVM ve Otel yapılırsa Üçkuyular yaşanılmaz bir hal alır. Düşünün 302 Bin metrekare bir kütle trafiği kilitler. Bu çevre katliamıdır, biz ÇED sürecine askıda itirazımızı yaptık. Reddedildi. Son çare İdare Mahkemesinde davamızı açtık ve sizlerin kararını bekliyoruz. 
 
Mahkeme sonlandı karar verilmedi.
 
Bilirkişi isteme hakkımız var, bilirkişi istediğimizde sadece o bölgede trafik yükünden doğan egzozlardan çevreye dağılan gazların değerlerini ölçersek davayı kim bilir belki de, kazanırız. 
 
İyi güzel de Optimum Davası Bilirkişilerine 4000 TL, Konak Pier Davası için bilirkişi tayin edilmiş 1.990 TL, Doğuş Gurubu için kim bilir ne kadar ödenir.
 
Bu yazıyı okuyan sizler, İzmir için ne yapıyorsunuz? Konuşmak kolay, icraata gelince aman beni karıştırmalarla nereye kadar? Yarın nefes alacak bir yeriniz olmayacak betonların arasında yaşamaya mahkum olursunuz.
 
Bizler en azından uğraşıyor ve deniyoruz. 
 
Ya sizler? 
 
Şimdi gelelim diğer davaya, bu kez biz izleyici kısmında, büyükşehir avukatları Balçova Belediyesi avukatı ve davacı avukatı yerlerini aldılar.
 
Davacı avukatı imar planının iptaline yönelik anlatımlarda bulundu.
 
Gerek büyükşehir gerek Balçova belediyesi avukatları canhıraş savunma yaptılar, davacının ehliyeti olmadığından, Alsancak’ta oturan kişinin Balçova planı için dava açamayacağını ileri sürdüler olmadı süre yönünden, iptalini istediler.
 
Şöyle bir baktım vay be dedim rantın nasıl savunması yapılıyor dedim, her fırsat AVM’lere karşıyım diyen Kocaoğlu için aslında bulunmaz bir nimet bu davalar, hani diyor ya “benden önce planlar geçmiş ne yapayım” avukatlarınız davaya bu kadar canhıraş asılmasalar planda iptal olur, ÇED’de iptal olur değil mi?
 
İstenmeyince olmuyor işte.
 
Son sözüm Doğuş Gurubuna, dünya kadar şirketiniz var, oteller var, marinalar var, banka var, o var bu var yetmiyor mu? Hepimizin gideceği 2 metrekarelik bir yer kimse yanında bir delikli kuruş götüremiyor. Gelin Üçkuyulardan vazgeçin. Trafik kaldırmaz felç eder İzmir’imizi. Önce alternatif yolları yapın sonrası kolay.
 
Biz yatırıma karşı değiliz! 
 
Doğuş Gurubuna küçük bir sorum daha var, Konak ve Karabağlar Belediyesi üzerine kayıtlı taşınmazları almadan nasıl aktiflerinizde gösterdiniz. SPK bundan haberi var mı? Çok merak ediyorum, soracağım!  
 

Etiketler:

Misafir - 25.11.2015 10:27:31

 • Cesamin ÖZKAN
 • Sosyal demokrat geçinen Aziz Kocaoğlu, kamu yararı adına verilmiş olan kamulaştırma yetkini kullanda orada İzmirli için gelir sağlayan bir yapılaşma sağlasana. Yoksa sen kamu adına değilde iş dünyası adınamı görev üstlendin ?. Her iki belediyenin ortaklığını bu nedenlemi unuttun. Allah rızası için bu halkın yararına yapmış olduğun yaratmış olduğun bir değeri gösterebilirmisin. Yoksa bu son derece beceriksizce yapmakta olduğun görev karşısında sana tepki duymakta olan halkımızdan öçmü alıyorsun.Eğer bu alanı yani bu istinyemidir nedir projesini o sermaye grubuna peşkeş çekersen bilki bu güne kadar yapmış olduğun beceriksiz işlerinin toplamına eşdeğer bir hatayı da ilave etmiş olacaksın. Ve şunu da bilin ki halkımızın ve bu vatanın değerlerini ayak altı edercesine yapacağınız işlerden dolayı yargılanmaktan da asla kurtulamazsınız. Bu alan tüm yönleri ile bu ulusun neferlerinin takibinde olacak ve eğer düşünüldüğü gibi gerçekleşirse ilgili olan herkesten hukuk önünde hesap mutlaka sorulacaktır. Kimse bazı yasaların geriye yürütülememesine ve zaman aşımı gibi hukuk kavramlarına güvenmesin. Bu kamu adına üretilmiş olan zararlı işlerin hepsinden hesap sorulmasını sağlayacak tüm düzenlemeler ilk seçimlerde devir alınan CHP nin iktidarında yapılarak her türlü hesap sorulurken, diğer yandan gasp edilen ekonomik değerlerin yurda ulusumuza geri dönüşümü de hızla ve etkili bir şekilde sağlanacaktır.
 • Misafir - 25.11.2015 10:06:18

 • Cesamin ÖZKAN
 • Bu günün halkımızın değerlerini ayak altı edenlerin gelecekte yargılanmalarını sağlayacak yasal dönüşüm mutlaka yapılacaktır. Çıkartılacak o yasada geriye dönük işleme olacak ve zaman aşımı gibi kavramlar kaldırılmış olacaktır. Önümüzde devir alınacak CHP hızla iktidar yolunda ilerleyerek en yakındaki ilk genel seçimlerde iktidar olacaktır bu çok kesin olarak yaşanacak bir olgudur. işte o zaman geçmişte halkın yararını gözetmeksizin, tersine birilerinin yararını gözetler tarzda iş yapanların yargılanmasını sağlayacak evrensel hukuk normlarına uygun tüm yasal düzenleme CHP iktidarı tarafından sağlanarak yürürlülüğe konulacaktır. Ülkenin ve ulusun çıkarlarına aykırı iş ve eylemler içerisinde bulunanalar hem ağır fiziki mahkumiyetlere çarptırılacakken, diğer yandan da neden oldukları tüm ekonomik kayıpların ülkemize ve ulusumuza geri dönüşümü de en etkin bir şekilde sağlanacaktır. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana, yok edilmesine yönelik bu tür iş yapanların hesap verecekleri ve ülkenin ulusunun bekasının riske atılamayacağının, buna cesaret edenlerin yeniden acı hüsran yaşayacakları bir dönemi bir sayfa olarak yaşayacaktır. Bunu hep birlikte yaşayarak göreceğiz.
 • Misafir - 25.11.2015 09:55:25

 • Cesamin ÖZKAN
 • Halkın çıkarlarını gözetenler onun çıkarlarına göz dikenlerce ya vatan haini, ya yatırım düşmanlığı ve benzeri kavramlarla suçlanırlar. oysaki vatan hainide kalkınmanın karşısında olanlarda tam anlamıyla onlardır. Bakın bu AVM tutkunlarına, işin altından ya o bölgenin milletvekilleri, ya belediyeleri ve onlarla işbirliği içindeki iş dünyasının unsurları çıkar. Nedir bu AVM ler ve Türk ekonomisine toplumuna ne katkı sunmaktadırlar. Kısaca özetlersek bu AVM lerin çoğu cumhuriyetin ilk ve zor yıllarında kurulması başarılan devasa fabrikaların yıkılıp yerlerinin bu AVM hayranı puştlara peşkeş çekilen yerler olduğu görülür. Yani bir zamanlar babalarımızın çalışıp emekli olduğu Sümerbankların, şeker fabrikalarının, tekel tütün fabrikalarının demir çelik işletmelerinin ve benzeri üretim alanlarının sökülüp üretimden koparıldığı, bunun yerine ithal edilen ve o ithal edilen ürünlerle kısmen ürettiğimiz ürünlerin satışının bile yabancılar tararfından yapıldığı firmaların konuşlandığı yerlerdir. Yani işin bakkallık kısmını bile bize vermedikleri alanlardır işte bu AVM ler. Birde özellikle doğu güneydoğu ve iç anadoluda bu yerlere AVM lerden önce çok devasa bir cami dikilir onuda belirteyim. Kendi ilim Malatyadan örnek vereyim. Sümerbankın 100 dönümlük alanı 7.500.000. dolara yukarıda sözünü ettiğim nitelikte kişilerin oluşturduğu bir gruba peşkeş çekildi. Hadi diyelimki bu fabrika yıkılacak, yerini hiç değilse değerinde satınsana. Bildiğim kadarıyla aynı yere yabancı bir firma 200. Milyon dolar teklif etmişken burası 7-8 Milyon dolara birilerine peşkeş çekildi. Söz konusu üçkuyulara gelirsek, hadi diyelimki doğuş grubu burada hayaler kurdu ve bu hayallere iki belediyenin ortaklık şeklindeki hayalleride eklendi. Ne olduda sonra bu ortaklık hayalleri suya düştü. Çok açıktırki bu bölgede yapılaması düşünülen alan korkunç derecede bir rant alanıdır. Peki halkın malı olan bu alandaki ranttan halkı neden mahrum edersiniz ve bunu ne için kimin adına yaparsınız. Eğer bu proje gerçekleşir ise geleceğin Türkiyesinde bu hatanın hesabıda sorulur bunun altında imzası olanlar rahat bir yaşamda sürdüremezler. Hukuk mutlaka, ama halk iki defa mutlaka hesabını sorar. Aziz Kocaoğlu eğer başarısızlıklarla dolu belediye başkanlığı yaşamına bu başarısızlığının toplamına eşdeğerdeki bu istinye projesinide eklerse vay haline. Doğuş grubu NTV siyle ve diğer kurumlarıyla bu ülkenin ne kadar aydınlık günlerine hizmet ettiğini hep birlikte görmekteyiz... Son 15 yılın kamusal alanlarında görev yapanların gerçekten karnelerine çok özen göstermelerinin gerekliliğini belirtmek isterim. Görünen odurki karnelerde hiçte önemsenmeyen hal ve gidiş bölümünün notu bu dönemde çok düşüktür. Bu alandaki kırık not diğer alanlardaki çok yüksek notları inanın anlamsız kılmaktadır. Nivent hanım size bu halk minnettardır ve ben şahsen sizin çabalarınız karşısında utanıyorum, halkımızın yararı için bu kadar olağanüstü sayılacak performansınızı izlerken hem mutluluk duyuyor hemde utanıyorum. Her sorumlu insanımızın sizin çabalarınız karşısında hareketlenmesinin gerekliliğini ve önemini belirtmek istiyorum.
 • Misafir - 25.11.2015 07:03:35

 • Hikmet Gündoğan
 • Uluslararası platformda ilk 100 e girebilecek donanımda bir üniversite kurmak gerek. Koç üniversitesi, Sabancı üniversitesi gibi, mesela... ARKAS ÜNİVERSİTESİ,,, VEYA ŞAHENK ÜNİVERSİTESİ OLABİLSE.. yakışmaz mı? olmaz mı? imkansız mı? vah yazık bize ya!
 • Misafir - 25.11.2015 07:00:48

 • sinan gökdelen
 • evet, izmire büyük bir üniversite yapabilirler mesela, yatırımcıysalar bu yönde teşvik edilebilirler. urlada kampüsü olan, bilim adamları yetiştiren, bşr ana bilim dalı ve uan branşları alanında büyük bir üniversite kurabilirler. izmir eskişehir gibi üniversiteler, akademisyenler ve öğrenciler şehri olabilir. bu da bacasız bir ekonomidir. ve aynı zamanda sosyal anlamda çok kaliteli bir yatırım sektörüdür.. düşünürlerse minnettar oluruz.. yatırım istiyoruz gerçekten.. madem izmire yatırım planlıyorlar,, böyle bir büyük yatırım doğuş grubuna çok yakışır..
 • Misafir - 25.11.2015 06:54:30

 • FETHULLAH DEMİRTAŞ
 • NE GÜZEL SÖYLEMİŞSİNİZ NİVENT HANIM! BİZ İZMİR'DE YATIRIMA KARŞI DEĞİLİZ.. HATTA İŞİN DOĞRUSU YATIRIM İSTİYORUZ.. DOĞUŞ GRUBUNUN BİRÇOK YATIRIM SEKTÖRLERİ OLDUĞU DOĞRU.. NE ACIDIR Kİ İZMİRİMİZE SADECE ALIŞVERİŞ MERKEZİ YAPMAYI UYGUN GÖRMÜŞ OLMASI... BİZİM MEGA MARİNALARA İHTİYACIMIZ VAR.. KÖRFEZDE 1500- 2500 TEKNE KAPASİTELİ MARİNA İHTİYACIMIZ VAR. OTEL İHTİYACIMIZ VAR.. GERÇEK TURİZM YATIRIMLARINA İHTİYACIMIZ VAR.. NE YAZIK Kİ İZMİR KOSKOCA BİR ZİNCİR MARKET PAZARINA DÖNDÜ.. AYNI ZAMANDA BİR BÜYÜK ŞANTİYE SAHASI... RANT*REZİDANS*KONUT... TURİSTLER ZİNCİR MARKETLER İLE İLGİLENMİYOR. TURİST İZMİRDE TODS MAĞAZASI ARAMIYOR.. YATIRIMCI SADECE BU İŞLER İÇİN Mİ GELECEK İZMİRE? BİZ DAHA FAZLA ZİNCİR MARKET İSTEMİYORUZ.. İHTİYACIMIZ ZİNCİR OTELLER... KONU İZMİR OLUNCA ADAM AKILLI İŞ ADAM AKILLI YATIRIM BU KADAR MI ZOR? NİVENT HANIM!!!
 • Yazarın Diğer Yazıları