31.05.2016 21:35:36
Okunma: 3340
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bizler üzerimize düşeni yapıyoruz. Ya sizler yapıyor musunuz?

 
Bugün sabah Menderes Çukuraltı Sahilinde keşif yapmak üzere erkenden düştüm yollara, saat 08.15 otobüse binmeme karşın tam 09.05 adliye durağında inebildim. Neden saatleri ince ince yazıyorum derseniz eğer Altınyol trafiği adım adım ilerliyor. Bostanlı adliye arası uzun bir mesafe değil.
 
Daha alt yapı sorunu çözülmeden Vira Bismillah rezidansları konduruyoruz. Artık İzmir trafik açısından çekilmez bir halde.  Bu konuyu yazmaya şimdilik ara verip keşif’'e dönelim diyorum.
 
Adliye önünde yol arkadaşım Hülya Hekimoğlu ile buluştuk. Keşif arabası ile düştük yollara.
 
Aşağı yukarı 70 km bir yol boyu etrafıma baktım, yemyeşil ağaçlarla kaplı yollardan geçtik,  inşallah buraları da betona yenik düşmez diye diye keşif mahalline geldik.
 
Bize yapılan ihbarlar, fotoğraflar üzerinden davamızı açmıştık.
 
Meğer çok daha fazlası varmış, güzelim sahil betona yenik düşmüş. 
 
Güzelim kumsalın üzerine resmen beton dökülmüş şaka gibi. Antalya sahilleri, Alanya sahillerine turizm işletmeleri kamyonlar dolusu kum taşırken biz kumun üzerine beton döküyoruz. 

Burada bir gariplik yok mu?
 
Sayın Başkan elbette bir güzellik yapayım demiş, yanına büyükşehir belediyesini de almış ama olmamış. 
 
Var olan sahil bence katledilmiş.

Çok merak ediyorum, böylesi bir olayın, dünyada bir örneği daha var mıdır?
 
Çukuraltı Sahilinde bulunan kum öyle sıradan bir kumda değil hani, denize girip ıslak vücutla kumlara yatıp kalktığınızda üzerinize yapışmayan nadir kumlardan. Şimdi ise kumlara yatmak yerine betona uzanacaksınız her halde.
 
Keşif sırasında, Menderes Belediyesinin Avukatı, İmar Müdürü, Park Bahçeler Müdürü ve inşaatı yapan yüklenici vardı. Başka birileri daha vardı ama dava konusunu konuştuğumdan pek dikkat edemedim.
 
Bana söz verildiğinde, bahse konu imalatların inşaat ruhsatının olup olmadığını, yapılan yolun kıyı kenar çizgisine tecavüzü olup olmadığını, 1/5000 ölçekli imar planlarına işlenip işlenilmediğini mahkemece irdelenmesini istedim.
 
Menderes Belediyesi ekibinden biri aplikasyon da bir hata yapıldığını ama düzettiklerini de beyan ettiler. Düzeltiler mi düzeltmediler mi, bilirkişi incelemesi sonucunda çıkacaktır.
 
Bugün hava o kadar sıcaktı ve güneşli idi ki, uzun sahil boyunu yürürken başıma güneş geçti diyebilirim. Dönüş yolunda Hülya Hanıma döndüm sanki babamızdan bir miras kaldı onun keşif’ini yapmak üzere sabahın erken saatinden itibaren yollara revan olduk.
 
Aslına bakacak olursak bu sahiller tabiat bizlere bir miras. Onu korumak herkesin görevi değil mi?
 
Bizler üzerimize düşeni yapıyoruz. Ya sizler yapıyor musunuz?
 
Keşif’ten sonra İdare Mahkemesinde olan dosyalarımızı da takip ettik. 
 
İstinye Park Dosyasına ilginç savunmalar konulmuş, onların resimlerini çektik. Bilirkişi Raporuna itiraz etmişler,  İstanbul Teknik Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından hazırlanan bir rapor sunulmuş. İzmir ilinde fakülte yokmuşçasına. Bu konuya ilişkin sizlerle paylaşacağım epey bir detay var.
 
Ekonomi Üniversitesi dava dosyası devam etmekte.
 
Optimum TÜMÜLÜS Dosyası da devam etmekte.
 
Konak Pier Dosyası karar aşamasında.
 

 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları