02.05.2013 18:44:14
Okunma: 5094
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Borç alıyor, yardım yapıyor

Karabağlar Belediyesi Mayıs Gündemi’ni incelerken gözüme takılanları sizlerle paylaşmak istedim.
 
(40/2013)-Belediyemiz ile kardeş şehir ilişkisi kurulan Zile/Tokat Yalınyazı Belediye Başkanlığı’nın talebine istinaden 5393 sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (p) bendine göre Belediyemizce yardım yapılmasına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu. 

(57/2013)-Belediyemiz ile kardeş şehir ilişkisi kurulan Rize İli Çamlıhemşin Belediyesinin talebine istinaden 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (p) bendine göre Belediyelerince hazırlanan proje kapsamında Belediyemizce yardım yapılmasına ilişkin Hukuk-Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.

(58/2013)-Belediyemiz ile kardeş şehir ilişkisi kurulan Kars İli Susuz Belediyesinin talebine istinaden 5393 Sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (p) bendine göre Belediyelerince hazırlanan proje kapsamında Belediyemizce yardım yapılmasına ilişkin Hukuk-Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu…
 
Diyeceksiniz ki, “Sıtkı Başkan, kardeş şehirlerine yardım ediyor, ne var bunda!”
 
Şimdi diğer bir gündem maddesine bakalım, o zaman neyi vurgulamak istediğimi anlayacaksınız.
 
(68/2013)-Belediye meclisinin 07/02/2013 tarihli toplantısında 43/2013 sayı ile alınan kararda Belediye Başkanına verilecek yetki ile ilgili olarak “Kredinin sağlanması ve kullanılması, borçlanmanın yapılması, kredi geri ödeme koşullarının belirlenmesi, kredi anlaşmaları üzerinde değişiklik yapılması ve kullanılacak olan kredi için gerekli garanti ve teminatların verilmesi ile bu işler ile ilgili her türlü sözleşme, taahhütname, protokol ve temlik sözleşmelerinin düzenlenmesi veya imzalanması, kredi ile ilgili her türlü yazışmalarda münferiden işlem yapılabilmesi için Karabağlar Belediye Başkanına yetki verilmesi.” ifadelerinin eklenmesi hk. (Hukuk Komisyonu.)
 
Sıtkı Başkanım, siz kardeş şehirlerine borçlanarak mı yardım yapacaksınız?
 
07.02.2013 tarihli meclis kararınızı da buldum inceledim, “Belediyemiz Hizmet Binasının alımı ile eksik kalan tutar ve alınacak binada yapılacak tadilatlar ile Belediyemizin mali yapısını güçlendirmek amacıyla İller Bankası ve diğer bankalardan 8.000.000,00.TL. kredi kullanılması ve borçlanılması ile bu konudaki iş ve işlemlerin yürütülmesi ile ilgili Belediye Başkanı K.Sıtkı KÜRÜM'e yetki verilmesinin oyçokluğu ile kabulüne ilişkin” (37/2013 Meclis No.lu) 
 
Bu meclis kararından anlaşılacağı üzere, belediyenin mali yapısı, kardeş belediyelere yardım etmeyi pek öngörmüyor.
 
Sıtkı Başkan ille de yardım etmek istiyorsa eğer kendi kasasından yapabilir, bizce bir sakınca yoktur.
 
Yarın ki yazımda Burda Alışveriş Merkezi’nin, plan tadilatı ile ilgili gündem maddelerine devam edeceğim. Karabağlar meclis toplantısında da yerimi alacağım. 
 
NOT: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Beltur’dan 5 otomobil kiralaması ile ilgili olarak sorduğumuz soruya “şirket ihale dosyası almış ama ihaleye katılmamıştır” yanıtı geldi. Ama biz biliyoruz ki, şirketin araçları büyükşehirde kullanılıyor. Üstelik ilk yazıyı yazdıktan sonra garajlara çekildiler. Bilgi Edinme Bölümü sorulara yanıt vermemek için yan yollara sapıyor. Günün birinde anlaşma metnini açıkladığımızda ne yapacak acaba büyükşehir.
 

Etiketler:

Misafir - 05.09.2013 00:05:45

  • Bir vatandaş
  • Güzel bir tespit, haklı bir yorum. Teşekkürler Nivent Hanım
  • Yazarın Diğer Yazıları