19.08.2013 13:33:10
Okunma: 5523
4 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bu ayrıcalık neden?

 

Hatırlarsanız, Karşıyaka Belediyesi tarafından 04.04.2013 tarihinde Carrefour Alışveriş Merkezi’nin yenilenmesi amacıyla, imar planı değişikliği kararı AK PARTİ ve CHP Meclis üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edilmişti.

Aradan üç ay geçtikten sonra, Karşıyaka Meclisinden oybirliği ile geçen plan 12.07.2013 tarihinde mecliste tartışmalara neden olmuştu.
 
Oysa Karşıyaka Belediye’si meclis Üyeleri firesiz oy birliği ile kabul edilen, plan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde tartışmaya neden olmuştu. 
 
Karşıyaka’da bulunan AK Parti Meclis Üyeleri bilmiyorlar mı çekme mesafelerinin ticarete açılamayacağını?
 
AK Partili Meclis Üyesi Murat Akdemir mecliste söz alarak; “Mavişehir’e ek ticari alan getirilmesinin yanlış bir karar olduğunu”  dile getirmesine karşın plan geçti. 
 
Bu ayrıcalık niye?
 
Carrefour daha çok kazansın diye, tüm planlama ilkeleri bir tarafa bırakılarak planlanacak. Böylesi bir uygulama nerede var lütfen bana gösterin de ikna olalım.
 
Sırada daha hangi planlamalar var, hangi ciroları yüksek şirketlerin imtiyazlı planlarını geçirmeye çalışacaksınız?
 
Beyler deprem bölgesinde yaşıyoruz, yarın bir deprem olduğunda alışveriş merkezinin önündeki park alanına kaçacağız, bodruma kaçmayacağız değil mi? 
 
Sizler hangi akıl ve mantıkla otopark alanını alışveriş merkezinin altına almaya çalışıyorsunuz? 
 
Belediye Başkanı, alınan bu karara meclise iade etmeli yoksa bu plan tadilatı da soruşturulur. Mahkemede ne cevap vereceksiniz çok merak ediyorum.
 
Bilmiyorum, görmedim ya da plancıların bir ekolü vardır mı, diyeceksiniz
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi planlama dairesi, bu plan tadilatı uygun değil diye bir görüş neden belirtmediler de, aşağıda sizlerle paylaştığım raporu meclise sundular. 

“Belediye Meclisimizin 14/06/2013 tarihli toplantısında Komisyonumuza havale edilen, 14/06/2013 tarih ve 7485 sayılı Nazım Plan Şube Müdürlüğü ifadeli Başkanlık Önergesi, Komisyonumuzun 09/07/2013 tarihli toplantısında incelendi. Karşıyaka Belediye Meclisinin 04/04/2013 tarih, 72458193/76 sayılı kararı ile uygun görülen, İzmir ili, Karşıyaka ilçesi, Yalı Mahallesi, 26K-3c pafta, 26024 ada, 1 parselde yer alan yapının (CarrefourSA-Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş.) yenilenmesi amacıyla çekme mesafelerinin değiştirilmesi ve “Tüm cephelerde parsel sınırından 5’er metre çekmek koşuluyla zemin altında otopark yapılabilir” şeklinde plan notu ilave edilmesine ilişkin, 1/1000 ölçekli İmar Planı Değişiklik önerisi, parselin kuzey cephesinde belirlenmiş olan çekme mesafesinin mevcut haliyle korunması şeklinde değişiklikle Komisyonumuzca oyçokluğu ile uygun bulunmuştur. Sayın Meclisimizin onaylarına sunulur. Denilmektedir.
Yukarıda metni yazılı rapor, Başkanlıkça okutturularak görüşülmüş olup; rapora konu önergenin, İmar ve Bayındırlık Komisyonunca yapılan değişiklik doğrultusunda kabulüne, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7/b maddesi gereği, Meclisimizce oyçokluğu ile karar verildi.”
 
İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu
 
Notlarım;
 
Konak ve Karşıyaka Vapur iskeleleri tadilatı hala bitmedi, görülen o ki üç beş kişiyle yapılan tadilata göre de, biteceğe benzemiyor. Sahi ne zaman bitecek bu çile? İzmir Büyükşehir Belediyesi yüklenici firmaya ek süre vermişti. Bitim tarihini de 10.08.2013 olarak belirlemişti, oysa bu tarih Ramazan Bayramı'nın 3. gününe denk geliyordu, siz hiç bayramda iş teslimi yapılacağını gördünüz mü? Demek oluyor ki rastgele bir tarih yazılmış ve ne yazık ki bu tarihte tutmadı.
 
İddialara göre, Erhan Bey ayrılmış bu doğrumu dur?    
 

Etiketler:

Misafir - 22.08.2013 13:30:20

 • dogma buyume ızmırlı cakma degıl
 • selam nıvent hanım hatırlarsanız rahmetlı ahmet prıstınasehır ıcınden bufelerı kaldırmıstı ama sımdı yerıne sımdıkı tokatlı baskan yenılerını yapıyor guzelyalı parkı ıcınde bır adet bufe ve metro ılahıyat kavsagındakı durakta park ıcıne bır adet bufe yapılıyor acaba bunlar kımlere peskes cekılecek yada bende bır adet ıstıyorum bufe nasıl olsa secım zamanı gelıyor verırler herhalde arastırırsanız kımlere peskes cekılecek mutlu oluruz ızmırlı olarak bende arastırıcam sıze yazarım saygılarımla
 • Misafir - 22.08.2013 13:23:44

 • KONUK
 • NİVENT HANIM BİRDE KARŞIYAKA ZİYA GÖKALP KÜLTÜR MERKEZİ ARKASINDAKİ YEŞİL ALANIN VE PARKIN TALAN EDİLMESİNİ YEŞİLİN YOKEDİLEREK YERİNE GÖKDELEN YAPILMASINI ARAŞTIRIP YAZSANIZ. AZİZ BŞK.NIN BEDEN TARİH KONULARINDA YANILDIĞI ÇALIŞKAN FEN İŞLERİ DAİRE BAŞKANINDAN OLABİLİRMİ. İŞİN TANIMINI ANLATAN TABELADA KALDIRILDI KONAK İSKELE ÖNÜNDEN ARTIK 2014 YEREL SEÇİMLERİNE YETİŞTİRİRLER İNŞALLAH. :)))
 • Misafir - 20.08.2013 21:36:06

 • kan değişimi mi var yoksa?
 • belki de Erhan bey belediyenin bir kurumuna genel müdür oluyordur. ekibiyle birlikte...kim bilir?
 • Misafir - 19.08.2013 16:40:47

 • ercüment şahin
 • lafta sosyal demokratların mihent taşı,rant oldumu sosyal demokrat ilkeler,hukuk ,esnafın korunması ,avm karşı olmak gibi ilkeler sadece propanda amaçlı, onlar için amaç iktidara gelmek ceplerini doldurmak.umarım dava açılır iptal olur
 • Yazarın Diğer Yazıları