11.06.2015 01:20:47
Okunma: 3319
4 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bu cenaze nasıl kalkacak (2)

 

Evet, nerde kalmıştık, ulaşım sorununda, Aziz Başkan yürüyen sistemi lav edip, eski biletli sisteme dönülmesinin hazin hikayesine devam ediyoruz.

Karttek firması ile 30.04.2015 tarihinde, 32.387.186,83 TL bedelle anlaşma yapıldı.
 
İhalenin başlangıcı 1 Haziran 2015 bitişi ise, 31.03.2017
 
Yapılan sözleşmenin cezalar ve sözleşme feshi bölümünde ise, “yüklenicinin işin kısmi kabule konu olan kısmını süresinde tamamlamaması durumunda, İdare tarafından en az on gün süreli yazılı ihtar yapılarak gecikilen her takvim günü için süresinde tamamlanmayan kısmın bedelinin 0,001 (BİNDE BİR)'i oranında gecikme cezası uygulanacaktır. Ancak, gecikmeden kaynaklanan aykırılık işin niteliği gereği giderilmesinin mümkün olmadığı hallerde, 4735 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin (b) bendine göre protesto çekmeye gerek kalmaksızın sözleşme idarece feshedilebilecektir.” Denilmekteyken.
 
Bugün onuncu günü bitirdik. E yarın artık ihtar yapmaksızın işin fesih edilmesi gerekir diyorum.
 
Lakin bizim belediye canhıraş 1500 adet bilet kumbaraları üretimine geçmiş. Bu kumbaraların 500 adetini belediye kendi imkanları ile üretmiş, 1000 adetini ise dışarıya yaptırdığı iddiaları bana kadar geldi.
 
Sistemi başarıyla bugünlere getiren eski yüklenici KENTKART 2015/31062 sayılı soruşturma numarası ile şikayette bulunmuş. Soruşturma neticesini bizde çok merak ediyoruz.
 
Ulaşım arapsaçına döndüğü dönemde raporlu olan, ESHOT Genel Müdürümüzde bugün iş başı yapmış çok şükür! 
 
Çok merak ettiğim bir konu ise, Z.Gül Şener belediyenin hangi kadrosunda çalıştığıdır, bu kriz ortamında sürekli Aziz Başkan’a eşlik etmekte. Acaba hala ESHOT’UN Genel Müdürümü, kadrosu nerede? Benim bildiğim belediye şirketlerinde yönetim kurulu üyesi.
 
Aziz Başkanım ilk gün suç duyurusu yapmıştınız, sonucunu çok merak ediyorum. Bir açıklama yapsanız da bilgilensek artık.
 
Ödüllü bir belediye başkanı olarak size hiç yakıştıramadım bilet sistemine geçmenizi, bakın 10 gün geçti ihaleyi fesih etme hakkınızda var, kırın inadınızı da eski yükleniciye işi devredin.
 
Siz geçmişte “mafyaya ihale vermem” diye Ulusal Kanalda konuşmadınız mı? Şimdi ne oldu size?
 
Ortada bir cenaze var be başkanım, kaldırın bu cenazeyi, yine fatura halka kesilecek 90 dakika ne olacak biletleri ortadan yırtıp 90 dakikada kullanımını mı sağlayacaksınız? 
 
Ya yaşlı binişleri ne olacak?
 
Burhan Özfatura’yı aradım, konuya ilişkin görüş istedim. 
 
B.Ö “İhale şartlarını baştan düşünerek yapmazsanız bu sıkıntılar doğar, bilgi sahibi meslek odaları katkılarıyla bu sıkıntıya düşülmeye bilirdi. Başkan her şeyi bilmek zorunda değildir, işin ehli kişilerle çalışıldığında her şey hal olur."
 
Yüksel Çakmur’a da sordum.
 
NK; Ulaşım Kartlarında sorun olduğunu biliyorsunuz, konuya ilişkin ne söylersiniz?
 
Y.Ç “Böyle bir ihaleye izin vermezsiniz, sizi değil halkı teslim aldılar, halkın hakkı tecavüze uğradı.”
 
NK; Siz olsaydınız ne yapardınız?
 
YK; "Bu durum başımıza gelmezdi. Çünkü siz yüzlerce ihale yaptınız, bu ihalelerde dikkat ölçeğini, müşterek akılla kullandınız, akıldışı, mantık almıyor, milyonlarca insanı haksızlığa uğrattınız, bu büyük bir sorumsuzluk."
 
NK; Genel Müdür izinli olduğundan sorumluluğu üzerinden atmış oluyor mu?
 
YÇ; "Böyle bir kurtuluş olmaz ki."
 
NK; Peki başkanım diyelim ki sizin zamanız da böylesi bir hata oldu ihaleyi fesih ederdiniz değil mi?
 
YÇ; "Bunu yapmıyorsanız, böyle bir durumu ortaya koymuyorsanız, bu durumun sadece maddi tarafı yok bir de manevi tarafı var bunun, sadece ilkesel hukuk olarak düşünmeyelim sorumsuzluk almış başını gitmiş, böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil ama bunu yaptılar. Çok güzel insanlar suçu başkalarının üzerine atıyorlar gidiyorlar peki suç suç olmaktan çıkıyor mu? Düşünün bir insan yapıyor özür diliyor, peki işin özü ortadan kalkıyor mu, çok büyük gaflete yol açıyor."
 
NK; Peki günde 1 Milyon 700 Bin yolcu taşıyan bir sistem var, günde 310 Bin Km yol gidiyor bu otobüsler, herhalde bunlar su ile gitmiyor değil mi başkanım? Yolcular bedava taşınmakta buna ne diyorsunuz?
 
YÇ; "Müthiş bir skandal! Türkiye’de her şeyin üstüne toprak örtülüyor, düşünün bu olay başka ülkede olsa, böyle bir yöneticinin ve böyle bir yöneticilik anlayışının ayakta kalması mümkün değil ve o ülkeler böyle yaşıyor. İlkeli yaşıyor!"
 
NK; Başkanım bizler başkanımızı seçiyoruz başarısız olduğunda azletme hakkımız yok. Ama başkan kendi bürokratlarını seçme hakkı olduğu gibi görevden alma hakkı var değil mi?
 
YÇ; "Sorumluluk sonda değildir ki baştadır, beyinde baştadır, hani diyorlar ki balık baştan kokar. Suçu başkasına isnat etmemek lazım yani yanlış olur, son derece yanlış olur."
 
İzmir’de Belediye Başkanlıkları yapmış kişiler arasında, acaba böylesi bir vaka yaşandı mı? Doğma büyüme bir İzmirli olarak böyle bir şeyi yaşamadık, yaşamamız da mümkün görülmüyor.
 
Her iki başkanında dediği gibi belediyeyi tek başınıza yönetmeniz mümkün değil, belediyecilik ekip işidir diyor ve ekliyorum başkanım bu ekiple devam etmeye kararlı mısınız?
 

Etiketler:

Misafir - 11.06.2015 17:40:38

 • Cesamin ÖZKAN
 • Bir parti, tabiki burada CHP belediye başkanı ve başka önemli birimlere getirmeyi düşündüğü kişilerin zemin etüdünü iyi yapmamış olunca ortayada zemin etütlerinin bırakın iyi yapılmasını yapılmaması olasılığının yüksek olduğu işlerin türemiş olduğunu görürsünüz. Zemine etüdü gerektiren her her eylem için uygulayıcıları olacak kişi ve yapıların zemin etütlerinin çok iyi yapılması gerekmektedir. Batılı çağdaş toplumlarda ve risk üstelenen ekonomik profesyonel birimlerde bu iş hep böyle yapılır yani insan kökenli girdi anlamındaki kaynakların seçimi çok özenli ve çok geniş pencerelerden bakılarak yapılır.Sözkonusu eğer İzmir Büyükşehir belediyesi gibi bir birim olduğunda bu seçimlerin önemi dahada artar. Çünkü İzmir batıya yüzünü en çok dönmüş çağdaş bir yaşam kalitesinin var olduğu bir kenttir. Bu kentin başına getirilecek kişi çok özenli belirlenmiş olsaydı potansiyeli ile CHP nin çok önemli vitrini ve bedava ve etkili tanıtım propaganda alanı olurdu. Eskişehir bu pozisyonu ile şimdi ne kadar oldu ise İzmir için o etkiyi en az beş ile çarpmış olursunuz. O nedenle ülkemiz İzmir ve CHP adına yanlış yapılmış olan kişi seçimleri partiye ülkeye izmire kazandıracağına tam tersine kayıpların yaşanmasına neden olmuştur. Bu nedenle çok üzücü bir 12 yıl geçirilmiştir.
 • Misafir - 11.06.2015 17:29:47

 • Cesamin ÖZKAN
 • Cenaze tıpkı bir balinanın karaya vurduğu cinsten olunca hem hazin hemde kaldırılması zor oluyor. Neresinden tutmaya kalkarsanız elinizde kalır tıpkı karaya vurmuş ve çürümüş bir balina gibi. Yakında boynuzlu troleybüslerde devreye girerse şaşırmayın. Belediye otobüslerinde eğer bilet uygulamasına geçiliyorsa bu ya bir nostalji projesidir veya beceriksizlikle donanmışların bir projesidir. Büyükşehir zavallık içerisinde bir yaşam içerisinde iken halk karşıtı işler adına ilçe belediyeleri ile son derece uyumlu işlerinde en başarılı uygulayıcıları olunmuş durumdadır. İşte tüm bunlardan dolayıdırki güzelim CHP bu ilde bu kişi ve yapılar nedeni ile güç kaybetmekte, AKP yede güç sağlamış olmaktadır. Bana göre sözünü ettiğim kişilerin iş ve eylemlerinin sonuçları anlamında AKP den hiç farkları olmadığı gibi hatta artıları vardır o artılarda sol gösterip sağ vurma yetenekleridir.
 • Misafir - 11.06.2015 17:11:17

 • Gül Şenerin dayanılmazlığı ozan demir
 • ne kıymetli bir bürokrattır şu gül şener yıllarca genel sekreter yardımcılığı yaptı,eshota genel müdürlük yaptı izdenizde başka şirketlerde yönetim kurulu üyeliği.başarısızdiye alındığı her görev sonrası yeni görev verildi izmir belediye tarihinde ilk defa yaşanan bir krizde eshot genel müdürü raif bey yok aynı zamanda da genel sekreter yardımcısı izsuya da başka adam bulunamadı genel sekreter yardımcısı figen hnm yani yönetenlerde yönetemeyenlerde aynı
 • Misafir - 11.06.2015 09:28:30

 • bu cenaze nasıl kalkacak
 • Nivent hanım; yazdıklarınızla gerçekleri okumanın, işin iç yüzünü öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu görüyor ve bir İzmirli olarak haykırmak istiyorum...lütfen şehrimize , İzmirliye yapılan bu ihanetin peşini bırakmayın, bu pislik ve keşmekeşlik daha ne kadar sürecek?, akılları ne zaman başlarına gelecek? ne zaman yapılan hatanın farkına varılacak? ve nasıl hesap verilecek? araştırmacı gazeteciliğinizi kutluyor, bu işin peşini bırakmamanızı diliyorum.
 • Yazarın Diğer Yazıları