25.11.2014 01:52:07
Okunma: 4615
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bu kent sahipsiz mi?

 

Karşıyaka Mavişehir Planları ne aşamada biliyor musunuz?

Mavişehir Platformunun Danıştay’dan Yürütmenin Durdurulması sonrada Çevre ve Şehircilik Bakanlığının imar yetkisini iptal edildiği karar sonrası Aziz Kocaoğlu, Cevat Durak ile birlikte Mavişehirlilerle toplantı yapmıştı. Yaptığı toplantıda Mavişehirlilere içlerinin rahat olmasını Mavişehirlilerin hakkını sonuna kadar koruyacağını söylemişti.
 
Şimdi bu planlar askıda, belediyede inceledim 04.12.2014 tarihinde askı süresi bitiyor.
 
Ben plancı değilim ama Cengiz İnşaatın denizin neredeyse içinde, yaklaşık 24 Bin metrekare inşaat izni verdiği gibi, 2010 yılında yapılan Danıştay’ca iptal edilen planın, yeşil alanları biraz daha eksilterek inşaat izni verildiği.  Karşıyaka Belediyesinin park içerisine yaptığı Kent Restoranı legal hale getirilecek şekilde “Parkta inşaat serbest mi”  düzenleme yapıldığı.
 
EGS Park’ın arkasındaki Amerikan Şirketine ait olduğu söylentisi dolaşmakta. Pensilvanya bağlantılı olduğu iddia edilen yerde, parçalı parseller birleştirilerek çok katlı inşaata izin verilecek şekilde düzenlendiği, yeşil alan ve yolların daraltıldığı dikkatimi çekti.
 
Ben plancı değilim dedim ya! Ama Karşıyaka doğumlu ve Karşıyaka’da yaşayan kişi olarak bu plan hayata geçerse eğer, Mavişehir’de birinci bloktan başlayarak bütün blokların deniz manzaralarının kapanacağı ve beton yığınına dönüşeceğini anlayabiliyorum.
 
Mavişehirlilerin, Mavişehir Platformunun, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Doğa Severleri, Kentine Sahip Çıkanları bu planı incelemeye davet ediyorum. Ben kendi adıma askıda bulunan plana itiraz edeceğim. Diğer saydığım kişilerinde gereğini yapacağına inanıyorum.
 
Belediye Meclis Üyelerini, İmar Komisyonu Başkanı Sırrı Aydoğan’ı bu planlar görüşülürken meclis toplantılarına katılmayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu bir kez daha göreve davet ediyorum. İleride yargı süreci olursa, hiç kimse, haberimiz yoktu demesin. Ben bu kente yaşayan biri olarak uyarı ve itiraz hakkımı yerine getiriyorum. 
 
Aziz Başkana da bir sorum var! 2010 planlarının %99 aynısı olan hatta, daha çok yeşil alanı inşaat alanına çeviren bu planı meclisten geçirirse, Mavişehirlilere seçim öncesi toplantıda verdiği sözlerin seçim öncesi heyecanla söylenmiş söz olarak izah etme şansı olabilir mi?
 
İzmir’in Ege eki olan bütün medya kuruluşları, televizyonları bu konuya duyarlı bir şekilde eğilmeye davet ediyorum.
 
Sayın Kılıçdaroğlu’nada bir sözüm var! Hem kendisi hem de birçok milletvekili Cengiz İnşaat ile ilgili birçok açıklamalarda bulundular. Bu açıklamalarında samimi iseler, kendi partilerinin belediye başkanının bu uygulamasını nasıl değerlendirecekler?
 
Ya Büyük Gazeteci Uğur Dündar’ın bu imar planını inceleyerek değerlendirmesini, onun son açıklamalarından sonra bir namus borcu olduğunu düşünüyorum.
 
Ben bir kadın olarak delikanlı olarak nitelendiriliyorum. Çevreme bakınca adam mı şalgam mı ya da kendisine adam gibi adam deyip!!! Adamında kopyası olmaz ya, kimin delikanlı olduğunu bu planın akıbetinden sonra İzmirliler öğrenecek. 
 
 

Etiketler:

Misafir - 25.11.2014 22:59:03

  • İçinizden Biri
  • Gaze-Temiz de pek çok usulsüzlük, yolsuzluk haberi yazılıyor. Bunların çoğu için de yasal işlemlere yönelik gerekli yerlere başvurularda, şikayetlerde bulunuluyor. Yadırgamam, üzülmem bu konularda ilgili mercilerden açıklamalar gelmemesi, olay sanki kendileri ile ilgili değil gibi bir tavır içerisinde olmaları. Halbuki yazılarak yayınlanmasından itibaren yazılanlar halka mal oluyor, ilgili kuruma düşen, bu konuda halka bilgi verme, bir kusur varsa bunu kabullenerek telafi yoluna gideceğini bildirmesi ve telafi etmesidir. Bu konuların bazıları için alınan yıkım kararları vb, gazetede yazılanların doğruluk, geçerlilik paylarının yüksek olduğunu da bizlere gösteriyor. Ülkenin bugün içinde bulunduğu koşullarda kaçılmaz olarak dört elle sarılmamız gereken iki partinin daha önde olanı CHP ye mensup Belediyelerin her yönüyle çağdaş anlayış ve davranış içerisinde olmaları, vatandaşa örnek olmaları, yardımcı olmaları gerekirken nasıl oluyor da böylesine bir vurdum duymazlık içerisinde düşük bir profil sergiliyorlar, bu yapıdaki Belediye Başkanları nasıl olup da aday olabiliyorlar anlamak zor. Geçenlerde Nivent hanımın bir yazısında vardı, İzmir Büyükşehir Belediyesi bilgi edinme birimine bilmem kaçyüz kere soru sordu diye Nivent hanım ile ilgili serzenişte bulunmuşlar. Bu toplumsal konulara Nivent Hanımın hepimiz adına sahip çıkmasının ne kadar önemli, değerli ve takdir edilecek örnek bir durum olduğunu idrak edememelini takdirlerinize bırakıyorum. Ancak bu yetersizliklere karşın da 2015 de AKP karşısında olunarak, CHP nin desteklenmesini temenni ediyorum.
  • Yazarın Diğer Yazıları