06.11.2013 14:18:31
Okunma: 4985
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bu satış iptal olur mu?

Konak Belediyesi şirketi tarafından satılan benzin istasyonu ihalesi öncesi yaşananları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere ihale ilanını Gaze-temiz.com da yayınladığımızın hemen ertesinde, yerel medya ve ulusal basında ihale tartışılmaya başlandı.
 
Bu ihale ilanını yayınladıktan hemen sonra, Balçova tapu müdürü Cengiz beyle bizzat telefonda görüştüm. Görüşmemde ihale sonrası tapu devri yapılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundum.
 
Balçova tapu müdürü; “Ben meclis kararına uyarım, meclis kararında ise Merbel Şirketinin satış kararı var” dedi.
 
Bunun üzerine kendilerine hukuk mazbatasını isteyin, hukuk mazbatasında “intifası” yani kullanım hakkı verilmiş, siz kiraladığınız yeri satabilir misiniz? Dedim.
 
Balçova tapu müdürü; “Beni son karar ilgilendirir.”
 
Efendim inisiyatif kullanabilirsiniz, bu konuda gerekli yerlere suç duyurularımı yapacağım. Konak meclis üyesi Ahmet Doğan idare mahkemesinde dava açtı en azından bunu gerekçe gösterin. Dava sonuçlana kadar devir işlemi yapmayın.
 
Balçova tapu müdürü; “benim bu konuda yapacağım bir şey yok.”
 
Bunun üzerine kendilerine, konuyu anlatan dilekçemi, yolladım.
 
Bu görüşmelerden netice alamadığım için, bu kez Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğüne telefonla konuyu anlattım. Bölge müdürü randevu verdi. Bölge müdürüne, Konak meclis üyesi Ahmet Doğan ile birlikte gittik. Bölge müdürü yardımcıları ile bizi dinledi.
 
Meclis kararlarını, mazbataları kendisine sundum. Tapu müdürlerinin, inisiyatif kullanabileceklerini örnekleriyle anlattım. Meclis üyesi Ahmet Doğan olayı derinlemesine anlattı.
 
Bölge müdürü; “Haklı olabilirsiniz, ancak ben tapu müdürüne telefon açıp işlemi durdurun diyemem, kendileri inisiyatif kullanabilir.”
 
Şaşırdım kaldım, kamunun malını korumak için verdiğimiz caba beyhudemiydi?
 
İhaleden hemen sonra yapılan Konak Belediyesi ekim meclis toplantısı Hakan Tartan’ın yönettiği meclis toplantısında yerimi aldım. Başkan; “ belediyecilik pompacılık yapmak değildir, diğer benzin istasyonunu da satacağım” diyince orada bayılacaktım.
 
Meclis üyelerinden Rıza Evcim, meclise önerge verdi.bu önergenin ana başlıkları çok önemliydi aslında; " 5393 sayılı belediye kanununa uyulmak kaydıyla MERBEL A.Ş’ye ayni sermaye olarak  verilmesine oybirliği ile karar verildi. Hukuk komisyonumuz bu konuya açıkça, taşınmazın intifasını ayni sermaye olarak hukuken tahsis edebilir diyerek intifa yani kullanma hakkını tahsis ettiğimizi belirtmiştir.Yanlış anlaşılmaların kaldırılması adına 06.08.2012 tarihli 144/2012 sayılı meclis kararının iptal edilerek yada düzeltilerek yeniden değerlendirilmesini oylanarak gündeme alınmasını arz ederim.” Diye önerge verdi.
 
Nemi oldu, kabul edilmedi.
 
Sayıştay Denetçisi, daha satış yapılmadan, meclis kararı için, meclis üyelerinin ifadesini almamış mıydı? İddialara göre meclis üyeleri ifadelerinde; “bizler intifasının verilmesini oyladık” dememişler miydi?
 
Peki neden AK Parti Meclis üyesi Rıza Evcim’in sunduğu önergeye ret verdiler?
 
Meclis toplantısının hemen sonrası evimde sabaha karşı bitirdiğim şikâyet dilekçelerimi, e-mail yoluyla Maliye Bakanlığı Teftiş Kuruluna, Cumhuriyet Başsavcılığına, Mahalli İdarelere, Sayıştay Başkanlığına yolladım.
 
Dün Tapu Kadastro Müfettişlerine ifademi verdim. Müfettişlere de sordum,  satış tamamlandı şimdi ne soruşturuluyor onu anlayamadım diye. Konularına son derece vakıf olan müfettişler elbet gereğini yapacaktır.
 
Bazı olaylar ağır işleyebilir, ama ben devletime her zaman güvendim ve güvenmeye devam edeceğim çünkü hiçbir suç cezasız kalmıyor.
 
Ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.
 
Gelecek yazımda, Tahtalı Baraj Havzasında, açılması planlanan okul dosyasını sizlerle paylaşacağım. Basına yansıyan açıklamalar karşınsında şaşkınlığım o kadar çok arttı ki. 
 
 

Etiketler:

Misafir - 06.11.2013 20:36:52

  • Merak işte...
  • Yazınızı okuyunca hatırladım. Bir yıl önce Alsancak stadına AVM yapılacak diye bir bilgi yayılmıştı. Hakan Tartan "Ben Esnaf Dostuyum" diyerek AVM yapılmasına karşı durmuştu. Şimdi ne değişti de, İstinye Park yapılsın diye Belediyenin arsalarını AVM'cilere satma yarışına girdi. Merak ettim.
  • Misafir - 06.11.2013 16:11:10

  • ercüment
  • tüm kamu arazilerinin satişları iptal edilmeli,nerden buldun yasdası çıkmalı burokrat işadamı,siyasetçi sarmalı gözler önüne serilmeli,yetimin hakını savunmak lafta kalmamalı,hesap vermeliler, haksıs edinilenmal varlıklarına el konulmalıki birdaha hiçkimse devlet soygunculuguna kalkmamalı
  • Yazarın Diğer Yazıları