24.07.2013 13:41:00
Okunma: 5404
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Bütün ihaleler hatalı

 

“Şemikler’de vatandaşı çileden çıkaran alt geçit projesi inşaatı durdu” haberini okuyunca şaşırdım diyemem.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başı sürekli proje hatalarından dolayı ağrıyor. 
 
İzban hattını yapan yüklenici firma “proje yapılamaz” raporundan söz ediyor.
 
Mahkeme kayıtlarına bile giren “şartnameye konulan proje ile uygulama projesi arasında fark var” diyor.
 
“Alternatif proje sunmamıza rağmen büyükşehir kabul etmedi” tespitinde bulunuyor. 
 
Diyor da diyor, peki kim dinliyor?
 
Yüklenici firma "İnşaata devam edersek, orada bir facia yaşanacak, bilimin hayır dediği tehlikeli gördüğü işi nasıl yaparız?” diye soruyor.
 
Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir haber: “Aziz Kocaoğlu flamingolar hakkında yanlış mı bilgilendiriliyor…” Doğa Derneği Genel Müdürü açıklamasında;  “Aziz Kocaoğlu kaş yaparken göz çıkarmamalı” demişti. 
Aziz Başkan ise; “Bilimsel dayanağı olmayan argümanlarla çamuru dökecekleri yeri değiştiremeyecekler” açıklamasında bulunmuştu.
 
Hakikaten Aziz Başkan yanlış mı bilgilendiriliyor? 
 
Bu kadar yanlış üst üste yapılabilinir mi?
 
Konuyu dağıtmadan, proje hatalarına geri dönelim. Yoksa bu yazı köşe yazısından çıkar, Meydan Larousse ansiklopedisi olur. 
 
Hatırlarsanız Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nın yapımı sırasında özel mülkiyete ait arazinin 50 metrekarelik kısmını kullanan büyükşehir belediyesine 65 milyon lira ödeme kararı çıkmıştı. 
 
Bu karar neden çıkmıştı? 
 
Büyükşehir belediyesi mühendisleri kâğıt üzerindeki projeyi araziye uygularken hata yaptı. 
 
Devam ediyoruz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meşhur Homeros Vadisi’nde yapılan göletler, proje ve imalat hatası sebebiyle çöktü. 
 
Sigorta şirketi plan, proje veya hesap hatasından dolayı sigorta mallarında oluşan zararların karşılanmayacağı ifade etti.
 
O zaman burada oluşan zararı İZSU mu ödedi?
 
Biraz daha eskilere gidelim…
 
Yine basında “ çok ağır suçlama” ile manşetlere taşınan bir haber var. Emek İnşaat, ihalesi iptal edilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Halkapınar Spor Kompleksi projesi için korkunç iddia ortaya atmıştı: “Güvenlik riski taşıyor, yapılırsa yıkılır.” 
 
Emek İnşaat’ın Genel Müdürü; “(Bu projeyi uygulayacaksınız) dediler. Ama biz devlet şirketiyiz. Çökecek bir binayı inşa etmenin sorumluluğunu alamazdık. Bu proje başka bir firmanın eline düşse, belki de inşa edilecekti. Ancak daha sonra yaşanabilecekleri düşünmek bile istemiyorum. Tren kazaları da böyle oluyor. (Bu riske nasıl giriyorsunuz) diye sordum, dinlemediler. Neredeyse çıldıracaktım" açıklaması yaptı.
 
Ardından, Kocaoğlu’nun cevabı geldi: “Yapsınlar yıkılmaz…” 
 
Yine geçtiğimiz günlerde, gazetelere yansıyan “Afet Planı Bir Afet”   başlıklı haber…
 
Alim Murathan “Büyükşehir sorumluluğunu yerine getirmiyor 1/25 bin ölçekli planlarda niye aktif 13 diri fay gözükmüyor? Niye 5 bin, 1000 ölçekli haritalar yok? İstanbul yaptı İzmir niye yapmıyor? İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiyor. Kent planlamasında eksiklikler var. Doğalgaz hattının fayla kesiştiği yerde önlemler alınması gerekiyor. Bunlar alındı mı" diye sormuştu.
 
Neden eksik çalışmalar yapılıyor, İzmir halkı size güvendi, can güvenliğimizi nasıl göz ardı yapabiliyorsunuz?
 
Gelelim en can alıcı noktaya. Üçyol - Üçkuyular metro inşaatının, bitip bitmeyeceğini sorgulamaktan usandık.
 
Yinede biraz üstün körü bir geçiş yapalım…
 
Aziz Kocaoğlu 2008 yılında yaptığı açıklamalarda; “2008 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenen metroda bazı aksaklıkların yaşandı. Bayındır İnşaat kaçtı. İşimiz iki sene geriye gitti. İnşaat seçimden önce bitmez, projenin ödenek sıkıntısı yok, yeni firmanın da belli sıkıntıları söz konusu. İnşaat yavaş gidiyor, bitmeyince bitmiyor, ne yapacağım, gırtlağını mı sıkacağım adamın?” diyordu…
 
14.08.2009 yılında ise, Bozoğlu İnşaat Kocaoğlu’na yanıt veriyor: “Projeler yanlıştır, bunlar uygulama projesi değildir”
 
Bu projeleri kim yapıyor Allah Aşkına?
 
Gelelim büyükşehir iddianamesinde yer alan tapelere.
 
Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, İzsu Genel Müdür Yardımcısı Hilmi Özen ve Fatma Ozan arasında geçen konuşmalar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin proje hatalarını yetkin kişiler de doğrulamakta. Noktası virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşıyorum.
 
HİLMİ : İzsu’nun projelerinde bütün ihalelerinde yüzde 70 – 80’inde hata var 
 
FATMA : Hayır canım yüzde yüzünde hata var hepsinde bir şey çıkıyor yani bak şimdi Menderes Çileme Muhtarı ………bende kaç tane bölge var hiç almamışlar projeye işin keşfide müsait yapıversin diyor bana güler yokuş yapıyor bilmem ne yokuş yapıyor hataları meydana çıkmasın diye projelerinin ,  
 
PERVİN : Ben dedim de teleferiğin ihaleyi iptal edebilseydik ………. Gibi kimbilir nelerle karşılaşacaz. 
 
Sahi bu projeleri kim yapıyor da, Aziz Başkanı mı zora sokuyor?
 

Etiketler:

Misafir - 25.07.2013 17:22:59

  • ahmet
  • nivent hanım ruhsal bi probleminiz var mı acaba izmir belediyeleriyle uğraşmaktan ne gibi bir haz alıyosunuz alaçatıya git denize gir bi güneşlen güzel bi şarap iç ,boş işlerle uğraşma hayatına yazık ya izmir belediyelerinin yanlış işlerini bulmaktan daha güzel uğraşlar var hayatta daha iyice moruk olmadan hayatını yaşa not:izmir belediyeleri ile alakam yoktur
  • Yazarın Diğer Yazıları