20.04.2015 02:01:13
Okunma: 3755
3 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
CHP'nin İzmir Kontenjan Adayları. 20.04.2015

 

İzmir’de Kontenjan Adayları altımı, yedimi? Beni takip edenler Allah Allah saymayı mı unuttu, diye düşünebilirsiniz.

 

CHP Genel Merkezi, MYK Kararı ile 6 kontenjanı belirledi.  İster Aziz Kocaoğlu daveti, ister parti kararı diyin, ister kendi isteği ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 2. Bölgeden aday oldu.
 
Her ne kadar ön seçime girdi ise de, aslında genel merkezin bastırmasıyla 1. Sıradan, pardon 2. Sıradan aday oldu. Çünkü birinci sıralar da kadın adaylar vardı.
 
Ve Kılıçdaroğlu seçildi, CHP İl Başkanlığı 33 Bine yakın oy aldığını açıkladı. İl Seçim Kurulunun, kesin sonuçlarına göre, 29 Bini biraz aşan oy aldığı açıklandı.
 
Eksik çıkan oylarında, Aziz Başkanın oy kullandığı sandık ve çevresi diye İzmir çalkalandı durdu. Doğru mu değil mi bilemem ama rakamlar böyle.
 
Biz yine kontenjanlara gelelim. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Tuncelili olduğu hepimiz tarafından bilinmekte. Hatta “Dersimli Kemal’im” diyen de kendisi.

Selin Sayek Böke, dedesi ve dayısı İzmir’de yaşıyor, dolayısıyla İzmir’le tek bağı bu. Kemal Derviş’in yakın çalışma arkadaşı, Kemal Derviş’in icraatını ve çizgisini savunan bir yaklaşım içinde olan Böke için, CHP’nin Tansu Çilleri denmekte. Bir kadın olarak kendilerine başarılar dilerim.
 
İzmir 2. Bölge 3. Sıra Zekeriya Temizel, eski Maliye Bakanımız. 70 yaşın dinamizmiyle, mutlaka CHP’ye güç katacaktır. Kendisi daha önce Bursa Milletvekili olmuştu. Uzun yıllar Aydın Söke’de yaşıyor, fabrikası ve evi Aydın’da. Tokat’ta doğmuş ama Çerkez. İzmir’in duayen sanayicisi “2001 yılında yaşanan ekonomik krizin maliye bakanını unutamayız” demesi bana pek manidar geldi.
 
İzmir 2. Bölge 5. Sıra kontenjan adayı ise Aytun Çıray, eski DYP’li ama hiç olmazsa Ödemişli dolayısıyla İzmirli, dört kontenjan adayları arasında ki tek İzmirli. 
 
2. Bölge kontenjan adayı Zeynep Altıok Akatlı babası İzmirli ama kendisi Ankara doğumlu, İzmir ile hiçbir teması olmamış yani İzmirli Değil.
 
3. sıranın sahibi Tuncay Özkan Gazeteci ve Ankara doğumlu. İstanbul Silivri bölgesinden milletvekili adayı olmuştu. 20 gün önce İzmir Yeşilyurt’ta ev kiralayarak İzmir’le ilk bağlantısını kurdu diyebiliriz. 
 
5. Sıraya ise, medyatik Romen adayı Özcan Purçu, Aydın Söke doğumlu, Mersin’de yaşamış. Son yedi, sekiz senedir yurt dışında yaşıyor. Konuştuğum Romanlar, kendisini tanımıyor.”İzmir’de yaşayan, sorunlarımızı bilen bir Roman aday olsaydı bizden tam destek alırdı” demekteler.
 
Yazımın başında, altımı, yedimi diye yazmıştım, Sn Kılıçdaroğlu ile 7 Kontenjan dersek, 7 - 6 = 1 aday gerçek İzmirli. Gidip derdimizi anlatacağımız tek kişi Aytun Çıray
 
Diğerlerini yakalamak pek mümkün değil. 
 
Kentin milletvekili, sanayicisinin, memurun, esnafın, köylünün sorunlarını bilen, sorunların çözümünü sağlayan, kentin gelişmesi için Ankara’da mecliste ve bakanlıklarda çaba gösterecek kişidir.
 
CHP listelerine baktığımızda, İzmir’de kaç milletvekiline ulaşıp derdimizi anlatacağız. 
 
İzmir’e kale diyenlere soruyorum, kalenin burçlarına, Tokat, Tunceli, Sivas, Ankara bayraklarımı dikeceğiz.
 
Hiç olmazsa yarısının İzmir’in sorunlarını bilen, İzmir’de yaşayan kişilerden oluşmasını isterdim. Şimdi bu vekillere Havra Sokağı'nın sorunları desek, Eşrefpaşa desek, yada Varyant desek bilirler mi?
 
Notlarım;
 
1-İzmir Büyükşehir Belediyesi, Genel Sekreteri Buğra Gökçe olacakmış. Koskoca İzmir’de bu makama gelecek kişi yok mudur? Ankara’dan ithal bürokrat olur mu? Umarım iddia olarak kalır.
2-Mustafa Duman ise, İBB’nin Zabıta Daire Başkanı olacak mış? 
3-İçimden bir ses diyor ki, iki yıl sonra erken seçim olur diyorum, şimdi diyeceksiniz ki uçtun. 
 
 

Etiketler:

Misafir - 21.04.2015 12:34:27

  • turgut
  • Genel sekreterlik boşalıyormuş muda yeni aday konuşuluyor,2016 eylüle kadar beklesin herkes...
  • Misafir - 21.04.2015 11:11:59

  • delta
  • izmir büyükşehir belediyesine 255 adet sözleşmeli memur personel alımı gerçekleşeti, hangi torpilli hangisi kpss sınavı veya daire başkanı, meclis üyesi yakını çok merakta bırakmayın bizi
  • Misafir - 20.04.2015 22:48:37

  • Cesamin ÖZKAN
  • Aziz Kocaoğlu Kemal Kılıçdaroğlu'na İzmirden ön seçim için aday olun çağrısını az bir olasılıkta olsa genel başkanın kazanamayacağı ihtimali ve beklentisi ile yapmıştır.Onun oy kullandığı sandık ve çevresinden çıkan olumsuz sonuç buna işaret etmektedir.Sanırım Sayın Genel Başkan bu hinliğin farkında olarak profesyonelce CHP ye kayıplar yaşatan tıpkı bir yıkım ekibi gibi çalışan Aziz Kocaoğlu için gerekli notlarını alıyordur. Alıyorsa vay haline kocaoğlunun. Valla Kemal bey öyle ayaklarını yerden keserki üstüne oturttuğu an düşen dahada kalkacak gücü kendisinde bulamaz. Şimdi sen bir belediye başkanı iken kalkacksın genel başkanınla dans edeceksin v üstelik partiye % 12 üzerinde oy vede sekizi aşkın belediye başkanlıklarını AKP ye hediye ederek. Hem kel hem fodul denir ye işte tam örtüşen bir kişilik. Öyle yağma yok hem partini yerlere vuracaksın hem belediyecilik adına beceriksizlik abidesi olacaksın genel başkanınla oynamaya kalkacaksın ve tafralarına devam edeceksin. Bu kadar yoğurdun bol olduğu yer kalmadı o nedenle yolcu olan abbaslar asli işlerine doğru yol almaya başlasınlar. helede hesapta sorulmayacaksa tadından doyumda olmaz yani..
  • Yazarın Diğer Yazıları