18.04.2014 15:46:49
Okunma: 4329
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Çuvalları üzerine oturun.

 

Yazdığım incelediğim konular genelde imar.Belediyelerin meclis üyelerinin elbirliği ile onayladığı planları incelemeye alındığında, belediye başkanları ve meclis üyeleri yüce yargının karşısında, sanık sıfatıyla yargılanmaya başlıyorlar.

Bazılarında beraat bazılarından erteleme kararı alıyorlar. 
 
Kimi zaman bilirkişi raporları lehlerinde çıkmazsa eğer, “Bilirkişiler hakimliğe soyunmuşlarcasına rapor hazırlamışlar” deniliyor ve itiraz ediyorlar. 
 
Kimi zamanda bilmiyordum diyorlar.
 
Bu mahkemeler böyle sürüp gidiyor da, sonuç ne oluyor?
 
Bir kişi gösterin imar usulsüzlüğünden ceza almış. Elbet mütevazi konut yapan üç beş metre kare ruhsat eklerine aykırı bina yapanlar ceza da alıyor, evleri de başlarına yıkılıyor.
 
Kentimizde, otel yapan, fabrika yapan, koca koca malikane yapanların, soyadları ve bulundukları makamları ile orantılı ruhsat aykırılıkları göze batmıyor.
 
Çünkü onlar, kamu yararına hizmet ediyorlar.
 
Onların yara alması kimi zaman ülke ekonomisine zarar verir düşüncesi yaygın. 

Bu durum bugüne mahsus bir durum mu ne yazık ki değil, böyle gelmiş böyle gider diye düşünülmekte.
 
Biz kim oluyoruz da bu düzeni değiştirmeye kalkıyoruz. Milletin tekerine çomak sokuyoruz. Kimi zaman dostlarımızla bu durumu konuştuğumuz da, “Bir şey çıkmaz” diyorlar. Hatta işi daha da ileriye götürüp, “yemeğine iddiaya var mısın” da diyebiliyorlar.
 
Bende her şeyin bir ilki vardır diye sebatla üzerine gidiyorum. Elbet bizler gibi düşünen bir avuç insanda olsa yola devam diyoruz.
 
Kentimizde yerel yönetimler ile ilgili yazı yazmaktan, başımı kaldırıp genele bakmaya fırsatım olmuyor. 
 
Ancak dün meclisten öyle bir yasa geçti ki; ”MİT Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, MİT'in görevleri yeniden belirleniyor.”
 
Mit teklifinde herkesin gözünden kaçan ya da bilinen öyle bir madde vardı ki, bana göre akıllara ziyan bir karar.
 
Jet hızıyla geçen kararda; “MİT Müsteşarı hakkında soruşturmalarda, Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usulu Kanunun ‘Yüce Divan'da yargılanacak asker kişilerle ilgili soruşturma usulü’ maddesinin bazı hükümleri uygulanacak.” 
 
Alınan kararlara karşı ilgililer, 10 gün içinde Cumhurbaşkanlığına itiraz edebilecek. İtiraz üzerine Cumhurbaşkanı tarafından verilen karar kesin olacak.
 
Yani Mit Müsteşarının kaderi, Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına alınmış olacak.
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında yaşayan aşağı yukarı 2.5 milyon vatandaşımız var.
 
Seçimlerde yurttaşlarımız yaşadıkları ülkelerde oy kullanacaklar. Buraya kadar her şey olağan.  Ancak oy kullandıkları ülkede oyları sayılmayacak.  Bundan haberiniz var mı?
 
Oylar bir çuvala konulup, uçak ile ülkemize getirilecek ve Yüksek Seçim Kurulu'na teslimatı yapılacak. Diyelim ki Hollanda’da oy kullanan iki bin beş yüz kişinin iki bini  R. Tayyip Erdoğan’a oy vermiş denilirse kim bilecek?
 
Bu şekliyle sadece yurt dışında yaşan kişilerin oyları ile banko cumhurbaşkanı seçilmez mi?
 
CHP yerel seçimerde, sandıklara sahip çıkın gerekirse sandıkların üzerine oturun dediler de ne oldu, şimdi çuvalların üzerine oturun mu diyecekler. 
 
 
 

Etiketler:

Misafir - 18.04.2014 16:47:57

  • Devam Lütfen
  • Lütfen siz karamsarlığa kapılmadan devam edin. İnanıyorum ki bir gün bizler de sizleri izleye izleye yeter artık diyeceğiz. Ama sizler susarsanız korkarım bizlere sıra gelmez.
  • Yazarın Diğer Yazıları