29.3.2019 20:36:58
Okunma: 2383
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Davayı Yine Kazandık.

 

Okuyucularımız bilirler, Menderes Belediyesinin Özdere Çukuraltı Mahallesinde geçtiğimiz yıllarda yapmış olduğu sahil düzenleme projesi vardı. İşte o projeyle ilgili açtığımız davayı bir kez daha kazandık.
 
Konuyu şöyle bir hatırlayalım.
 
Okuyucularımızdan bize ulaşan şikayetler doğrultusunda, Özdere’de yapılan projenin hatalı olduğunu, halkın kullanmakta olduğu bir avuç kumsala beton dökerek kafeterya yapmanın hem imar planı ve imar kanununa aykırı olduğu, hem sahilin kullanımının engellediği hem de birilerine rant sağlamak amacına hizmet edeceği gerekçesi ile bu projenin o kısmından vaz geçilmesini, yanlıştan dönülmesini talep ettik. Menderes Belediyesine bu doğrultuda dilekçe verdik. Tabi ki dilekçemiz reddedildi.
 
Bizde derneğimizin kuruluş amacı doğrultusunda konuyu mahkemeye taşıdık ve İzmir 3.İdare Mahkemesi nezdinde dava açtık.Mahkeme yerinde keşif yaptı,  bilirkişi tayin etti ve verilen rapor doğrultusunda,  sahil projesinin kamu yararına  olmadığı ve planlama ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu için iptaline karar verdi.
 
Bizde Menderes Belediyesine bu kumsaldaki kafeteryanın artık kaldırılması gerektiğini ve mahkeme kararına uyulmasını talep ettik. Belediye bize yazdığı yazıda, yıkım için ihaleye çıktık, ihaleye kimse girmedi gibi gerekçelerle mahkemem kararını uygulamadı. Bu arada kafeterya aralıksız çalışmasına devam etti.
 
Menderes Belediyesi bu kafeterya ile ilgili nasıl bir taahhüt altına girmişse, mahkeme kararını uygulamamak için bu sefer de Turizm Bakanlığına imar planı revizyonu yaptırdı. 
 
Bu plana da ortada bir yıkım kararı olduğu, yapılan planın  bu kaçak yapıyı korumaya yönelik olduğunu, bu planda kamu yararı olmadığı gerekçesiyle itiraz ettik.Bakanlık itirazımızı reddetti.
 
Bizde, Turizm Bakanlığı’nca yapılan bu planın iptali için dava açtık ve İzmir 5.İdare Mahkemesinin 28.02.2019tarihli kararı ile, bakanlığın bu planı iptal edildi.
 
Şimdi bu Pazar günü belediye seçimi var. Kim kazanır kim kaybeder bilemeyiz. 
 
Ama şunu biliyoruz ki, kumsala beton dökme işini Menderes Belediyesi yaptı ama    İzmir Büyükşehir Belediyesi de maddi destek verdi. 
 
Halkın vergisiyle halkın kullanmakta olduğu sahil elinden alındı. 
 
Tüyü bitmedik yetimin hakkı yendi.
 
Onun için bu yanlışa ortak olanlarla ilgili hem ceza davası açacağımızı hem de tazminat davası açacağımızın bilinmesinde yarar var.
 
Geçen yaptığımız bir haberde paylaştığımız gibi, CHP’li Menderes Belediye başkan adayı seçimi kazanırsa ilk fırsatta bu ucubeyi kaldıracağını beyan etmişti. 
Ortada bu kadar mahkeme kararı var iken zaten kalması da mümkün değil.
 
Yerel yönetimler halkın ihtiyaçlarını belirleyip, bu ihtiyaçları aklın ve bilimin ışığında, doğayla uyumlu şekilde, kanunlar çerçevesinde yerine getirmekle görevli kamu kuruluşlardır. Halka rağmen, çevreye zarar vererek, kanunlara aykırı bir şekilde halkın parası bu şekilde heba edilirse halkta bunun karşılığını sandıkta verir.
 
Konunun takipçisi olduğumuzu bilinmesini istiyoruz.
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları