23.05.2013 16:27:03
Okunma: 7696
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Durdu Kavak'a özel ilgi!

 

İzmir’in Başsavcısı Emin Özler’e neden veda resepsiyonu verilmedi?

Neden Başsavcı Emin Özler, İzmir adliyesi sosyal tesislerinde veda yemeği düzenlendi, oysa 6.5 yıl İzmir’in başsavcısı olarak görev yapmıştı.

İzmir Adliyesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen veda yemeğinde, “İzmir'den memnun ayrılıyorum, İzmir halkına da bu duygularla veda ediyorum. Yerimize atanan başsavcı arkadaşımıza da görevinde başarılar diliyorum. Bu bir bayrak yarışı… O arkadaşım da aynı şekilde hizmet verecektir" dedi.
 
Sessiz sedasız, İzmir ilinden Kocaeli’ne gitti. 
 
Özler’den boşalan koltuğa KCK ve faili meçhuller soruşturmalarını başlatan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu KAVAK geldi.
 
İzmir Belediye operasyonları, Başsavcı Durdu kavak zamanında başladı, Aziz Kocaoğlu meydanlarda, “BAŞSAVCI KONUŞMAZ, İDDİA MAKAMIDIR” diye adeta haykırdı. Ardından da zehir zemberek açıklamalarda bulundu...
 
“İzmir'de 6,5 sene görev yaptıktan sonra tayin olan Başsavcı Emin Özler'in basına açıklamalar yapmadığını belirterek rahatsızlığını dile getiren Kocaoğlu, "Daha önceki başsavcının adını biliyor muydunuz? Hayır bilmiyorsunuz. Basına açıklama yaptığını biliyor musunuz? Hayır bilmiyorsunuz? Başsavcı konuşmaz, iddia makamıdır, dosya hazırlar. Salı sabahı operasyon düzenlendi, başsavcı çıktı açıklama yapıyor, 'Geliyorum, 300 kişi daha var, şaibe var, deliller kesin.' diyor. Bu çok tehlikeli bir süreçtir. Benim hayatım boyunca hâkimle savcıyla işim olmadı. Yarı aç yarı tok yatabilirsiniz ama adaletsiz yaşayamazsınız" dedi.
Bu sözleri söylediğinde, tarih 26 Kasım 2011 idi. 
 
Başsavcı Durdu Kavak 2 yıldır İzmir ilinde görev yaptı, 6.5 yıl görev yapan Başsavcı Emin Özler’e veda resepsiyonu düzenlemeyen Aziz Başkan İzmir Valisi M.Cahit KIRAÇ ve Cumhuriyet Başsavcısı Durdu KAVAK onuruna tarihi Havagazı Fabrikası’nda “veda resepsiyonu” verdi. Üstelik meydanlarda veryansın ettiği, Durdu Kavak için.
   
Durdu Kavak günün anlam ve önemi için ilginç ve bir o kadar da düşündürücü açıklamalar yapmış, bu konuşmaları İBB sitesinden aldım. ”Bu toprakların insanı nerede olursa olsun, hangi şehirde olursa olsun, dünyanın en seçkin, en elit, en mümtaz insanı ve eli öpülesi insanıdır. Bu topraklara hizmet eden herkesin ben elini öperim, hizmetkârı olurum, onlarla her türlü diyaloğa da girerim, kim ne derse desin hiç umurumda değil. Görevimi de hep bu şartlarda yaptım, yapmaya da devam edeceğim. Aziz Kocaoğlu gibi bir belediye başkanı, beyefendilik timsali bir insanla çalışmakla müşerref oldum. Görev yerimin değişeceği netleşince, Manisa’ya tayinimi özellikle ben istedim. İnşallah bu diyaloğumuz devam edecek” dedi.
 
Bu konuşmaların ardından günün anlam ve önemi için, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Vali Cahit Kıraç ve Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak’a İzmir’e yaptıkları katkılar ve hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verirken, Türkegül Kocoağlu da Vali Kıraç’ın eşi Berrin Kıraç ve Durdu Kavak’ın eşi Birsen Kavak’a birer armağan sundu.
 
Onuruna resepsiyon ve teşekkür plaketi verilen Başsavcı Durdu Kavak geçmişte, “Geliyorum, 300 kişi daha var, şaibe var, deliller kesin” dememiş miydi? 
 
Merak ettiğim koskoca 6.5 yıl İzmir Adliyesi’nde İzmir halkına hizmet eden eski Başsavcı Emin Özler’e neden bir resepsiyon verilmedi, neden plaket verilmedi?
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları